passo
AKAR: ‘Basına sansür  kalkmadı, katmerleşti’

AKAR: ‘Basına sansür kalkmadı, katmerleşti’

Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayan AGC 2. Başkan Akar, sansürün katmerlenerek sürdüğünü söyledi   Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti 2. Başkanı İsmail Akar, 24 Temmuz Türk basınından sansürün kaldırılışının 106. yılı dolayısıyla yaptığı açıklamada, sansürün şekil değiştirdiğini belirtti, “Günümüzde sansür uygulamasın pek çok örneğine şahit oluyoruz” dedi. Gün geçtikçe sansürün aleni olarak katmerleştiğinin altını çizen Akar, […]

Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayan AGC 2. Başkan Akar, sansürün katmerlenerek sürdüğünü söyledi

 

Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti 2. Başkanı İsmail Akar, 24 Temmuz Türk basınından sansürün kaldırılışının 106. yılı dolayısıyla yaptığı açıklamada, sansürün şekil değiştirdiğini belirtti, “Günümüzde sansür uygulamasın pek çok örneğine şahit oluyoruz” dedi. Gün geçtikçe sansürün aleni olarak katmerleştiğinin altını çizen Akar, gazetelerin para ve vergi cezalarıyla, gazetecilerin de dava ve hapislerle korkutulduğunu söyledi. Radyo ve televizyonların da RTÜK’ün kıskacında bir nevi örtülü sansüre tabi tutulduğunun altını çizen AGC ‘. Başkanı Akar, demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan basının bu görevinin çok uzağına itildiğini kaydetti.

 

SANSÜR DEMOKLES’İN KILICI GİBİ

Bugün kutlanacak Basın Bayramı’nın, yoğun şekilde sansür gölgesinde kaldığına vurgu yapan İsmail Akar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yazılı görsel ve işitsel medya çalışanlarının üzerinde sansür Demokles’in kılıcı gibi hep dolanmaktadır. Sansür kaldırılmamış, günümüzde katmerleşerek artmıştır. Bu nedenle daha fazla demokrasi ve daha fazla basın özgürlüğü diyoruz. Böylesi bir günde bayram yapmak yerine sorunlarımıza sahip çıkmak ve sıkıntılarımızı kamuoyu ile paylaşmayı makbul buluyoruz. Basın halkın gözü kulağı ve sesi olmadan, milletin müşterek sesi olmadan basın bayramı kutlamak günü savuşturmak öte bir anlam taşımıyor.” Akar, basın emekçilerinin basın bayramını ve ramazan bayramlarını kutladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır