passo
Akar: “Basının Gücü Törpüleniyor”

Akar: “Basının Gücü Törpüleniyor”

24 Temmuz basında sansürün kaldırılmasının 107. Yılı münasebetiyle Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti adına açıklama yapan AGC 2. Başkanı İsmail Akar ‘Özgür basının olması demokrasi ile mümkündür. Demokrasinin sekteye uğradığı rafa kaldığı dönemlerde basın sürekli zapturapt altına alınmıştır. Basın gücü bölünüp parçalanarak törpüleniyor.Medya sahipleri sansür,RTÜK ve Telif hakları gibi yaptırımlarla ekonomik kıskaç altına alınıyor ’dedi. AGC 2. […]

24 Temmuz basında sansürün kaldırılmasının 107. Yılı münasebetiyle Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti adına açıklama yapan AGC 2. Başkanı İsmail Akar ‘Özgür basının olması demokrasi ile mümkündür. Demokrasinin sekteye uğradığı rafa kaldığı dönemlerde basın sürekli zapturapt altına alınmıştır. Basın gücü bölünüp parçalanarak törpüleniyor.Medya sahipleri sansür,RTÜK ve Telif hakları gibi yaptırımlarla ekonomik kıskaç altına alınıyor ’dedi.
AGC 2. Başkanı Akar açıklamasında özgür basının önemine vurgu yaparak, ’Özgür basın; demokrasi ve düşünce özgürlüğü ile iç içedir.Düşünce özgürlüğü olmadığı demokrasinin aksadığı yönetimlerde halkın gözü,kulağı ve sesi olan basının gerçek anlamda görev ve işlevini yapamadığını görüyoruz’ dedi.
Basın emekçilerinin sorunlarına değinen Akar ‘ İşte günümüzde iş güvencesi olmayan, İşsiz kalan, çalıştıkları halde haklarını alamayan,hepsinden önemlisi gelecek kaygısı taşıyan susan ve susturulan basın emekçileri sayısı artmaktadır.Bunun önüne geçmek için gazeteciler ve gazeteci örgütlerinin ayrışma yerine birlik,beraberlik ve dayanışmayı göstermesi gerekiyor.Sorunları dernek veya cemiyet üyesi ile çağdaş veya mutaassıp olan her gazeteci yaşamaktadır.’dedi.
Medya sahiplerinin de sıkıntılı dönemlerden geçtiğini anlatan AGC 2. Başkanı Akar ‘ Günümüzde dahi yazılı görsel, işitsel ve internet medya çalışanlarının üzerinde sansür sürüyor aslında. Yetmiyor RTÜK, Telif hakları ve benzeri uygulamalar ile medya kıskaç altına alınıyor.Bu nedenle daha fazla demokrasi ve daha fazla basın özgürlüğü diyoruz. Böylesi bir günde bayram yapmak yerine sorunlarımıza sahip çıkmak ve sıkıntılarımızı kamuoyu ile paylaşmayı elzem buluyoruz. Tüm olumsuz şartlara rağmen gece gündüz demeden 7/24 mesai yapan basın emekçilerine saygı ve sevgiler sunuyorum.’ dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır