passo
Akar: “RADYOCULAR ÜVEY EVLAT MI?”

Akar: “RADYOCULAR ÜVEY EVLAT MI?”

Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti 2. Başkanı İsmail Akar Dünya Radyo Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında radyocuların sorunlarına değindi ve “Radyocular üvey evlat mı?” diye sordu. “Radyolar yaşantımızın vazgeçilmezidir” Türkiye’de 35 yaygın, 99 bölgesel ve 948 yerel radyonun olduğunu belirten Akar, “Ülkemizde binlerce meslektaşımız radyo çalışanı. Kimi yaygın kimi yerel. Yüzlerini görmüyoruz. Sadece sesleriyle onları tanıyoruz. Her yerde, […]

Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti 2. Başkanı İsmail Akar Dünya Radyo Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında radyocuların sorunlarına değindi ve “Radyocular üvey evlat mı?” diye sordu.

“Radyolar yaşantımızın vazgeçilmezidir”

Türkiye’de 35 yaygın, 99 bölgesel ve 948 yerel radyonun olduğunu belirten Akar, “Ülkemizde binlerce meslektaşımız radyo çalışanı. Kimi yaygın kimi yerel. Yüzlerini görmüyoruz. Sadece sesleriyle onları tanıyoruz. Her yerde, her zaman bir dost gibi bizimle konuşuyor, her anımızda yanımızda oluyorlar. Medyanın görünen yüzü televizyonlar ve gazeteler. Ancak her ne kadar görünen bir yüz olmasa da radyolar yaşantımızın vazgeçilmezidir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Bir radyo 4 ayrı kuruma telif hakkı ödüyor”

Geniş kitlelere ulaşan en büyük iletişim aracı olan radyoların yalınlığıyla da halkın sesi olduğunun altını çizen İsmail Akar, “RTÜK sancısı, telif ücreti altında radyolar ezilmektedir. Gazeteler resmi ilan payı alıyor. Radyolar ise bu imkândan mahrumdur. Bir radyo 4 ayrı kuruma telif hakkı ödüyor. Aldığı reklamlardan RTÜK payı ödüyor, vergileri var. Personel ücreti, cihazların bakım onarımı ve benzeri giderleri karşılaması çok zor. Bu ortamda İlimizdeki 8 radyo ayakta kalmaya çalışıyor. En kısa zamanda telif hakları iyileştirilmeli, radyoların resmi ilanlardan pay almaları sağlanmalıdır. Bu vesile ile radyolarda çalışan tüm arkadaşlarımızın, meslektaşlarımızın bu gününü kutluyorum” diye görüşlerini açıkladı.

 

DÜNYA RADYO GÜNÜ

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) 2011’de yaptığı 36. Genel Kurulunda aldığı karar ile 13 Şubat’ı Dünya Radyo Günü ilan etti.

Kararda yayıncılar arasında uluslararası işbirliği ve yardımlaşma ağı kurulmasına ve medya kuruluşları ile halk arasında radyonun önemine yönelik duyarlılığın artırılmasına vurgu yapıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır