passo
Akgün: “Hareket, genç kalmanın sırrıdır”

Akgün: “Hareket, genç kalmanın sırrıdır”

Her yıl 3–4 Ekim tarihlerinde kutlanan Dünya Yürüyüş Günü dolayısıyla Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürü Uz. Dr. Lütfi Akgün Gün FM’de yayınlanan Gündem programına konuk oldu. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in hazırlayıp sunduğu Gündem programında konuşan Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürü Uz. Dr. Lütfi Akgün, “Dünya Yürüyüş Günü münasebetiyle sağlıklı, aşırı kilolu olmayan ve ortopedik […]

Her yıl 3–4 Ekim tarihlerinde kutlanan Dünya Yürüyüş Günü dolayısıyla Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürü Uz. Dr. Lütfi Akgün Gün FM’de yayınlanan Gündem programına konuk oldu.

Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in hazırlayıp sunduğu Gündem programında konuşan Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürü Uz. Dr. Lütfi Akgün, “Dünya Yürüyüş Günü münasebetiyle sağlıklı, aşırı kilolu olmayan ve ortopedik sorunu bulunmayan bütün halkımızı hareket etmeye, daha çok yürümeye davet ediyoruz” dedi.

“Sağlığımız için hareketin önemi büyüktür”

Yürüyüşün tüm canlıların ortak paydası olduğunu kaydeden Akgün, “İnsanlara yürüyüşü önerirken vurguladığımız konu hareket etmeleridir. Sağlıklı olanların yürümeleri, sağlıklı olmayanların da kendilerine uygun egzersizler bularak hareket etmeleri sağlık açısından son derece önemlidir. Günlük 10 ila 30 dakika arasında hafif yapılabilecek egzersizler sağlıklı kalabilmemiz için yeterlidir. Sağlıklı kalabilmek için yürüyüş, bisiklete binmek, yüzmek, koşmak ve egzersiz yapmak gibi faaliyetleri sayabiliriz. Hareket, genç kalmanın sırrıdır. Hareket eden insanlar bunu sürekli hale getirmeye karar verdikten üç gün sonra rüyaları değişecektir. Yaklaşık yirmi gün sonra ise vücuttaki biyokimyasal dengesizlikler düzene girecek ve kilo verme başlayacaktır. Yaklaşık 6 ay düzenli olarak sürdürüldüğünde ise tüm hayat değişecektir. Hem ruhsal hem de bedenen tam bir sağlık hali oluşur. Kısacası sağlığımız için hareketin önemi büyüktür” diye konuştu.

“Sağlıklı Yaşam Merkezi’miz açıldı”

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi karşısında bulunan eczanelerin üstünde hizmet vermeye başlayan Sağlıklı Yaşam Merkezi’nin Türkiye’de bir ilk olduğunu kaydeden Akgün, “Merkezimiz sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteyi sadece 3–4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü’nde değil yılın her günü halkımızın gündeminde tutuyor. Fiziksel engelliler ve kilolu bireyler başta olmak üzere, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kalp ve dolaşım bozuklukları olan birçok hastaya Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde ilaçsız bir tedavi sunuluyor. Merkezimizde sosyal güvencesi olsun veya olmasın herkese ücretsiz hizmet veriyoruz. Herhangi bir sağlık sorunu olsun veya olmasın, sağlığımı korumak için ne yapabilirim diyen herkesi Sağlıklı Yaşam Merkezi’ne bekliyoruz” dedi.

“Yakında tüm ilçelerimizde açacağız”

Sağlıklı Yaşam Merkezi’nin Afyonkarahisar’dan sonra Dinar ilçesinde de kurulduğu bilgisini aktaran Akgün, “Yakında tüm ilçelerimizde açacağız. Pek çok ilden merkezimizi incelemek üzere heyetler gelmek için bizden randevu istiyorlar. Merkezimiz güzel bir örnek teşkil ediyor. Merkezimizin açılmasında emeği geçen İGM Başkanı ve üyelerimize, Belediyemize ve katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Program sonrası bir süre Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de bir süre görüşen Akgün, Gün FM’e sağlık alanında yaptığı bilgilendirici yayınlardan dolayı tebriklerini iletti. Akar, ise Akgün’e yayın dolayısıyla teşekkür etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır