passo
Akgün: “Her şey sağlık için”

Akgün: “Her şey sağlık için”

Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Lütfi Akgün Gün FM’de Gündem programına konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Akgün çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Sağlıklı Yaşam Merkezi’nin il merkezinin ardından tüm ilçelerde de açıldığını belirten Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Lütfi Akgün, […]

Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Lütfi Akgün Gün FM’de Gündem programına konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Akgün çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.
Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Sağlıklı Yaşam Merkezi’nin il merkezinin ardından tüm ilçelerde de açıldığını belirten Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Lütfi Akgün, “Günümüzde şişmanlık bedensel ve ruhsal birçok hastalığa neden olan, ayrıca yaşam kalitesini bozan, önlenebilir bir halk sağlığı sorunudur. Şişmanlığın neden olduğu hastalıkların tedavisi için kullanılan çoğu ilaç, sadece geçici bir düzelme sağlamasına karşın, kilo verme sonucunda, şişmanlığın neden olduğu tüm hastalıklar herhangi bir ilaç kullanmadan düzelme göstermekte, ilaç ihtiyacı azalmakta veya tamamen ortadan kalkmaktadır. Halk Sağlığı Müdürlüğümüzce ilimizde, Afyonkarahisar’ın Kalbi Projesi olarak isimlendirdiğimiz ve 2019 yılına kadar şişmanlığın neden olduğu kronik hastalıkları azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmak üzere, şişmanlık oranını en az yüzde 50 azaltarak Afyonkarahisar ilinin Türkiye’nin en az ilaç kullanan ve en fit Anadolu şehri haline getirmesine ilişkin proje hayata geçirilmesi amaçlanmıştır. Sağlıklı Yaşam Merkezimiz önce il merkezinde, ardından tüm ilçelerimizde hizmete girdi. İlçelerimizde oturan vatandaşlarımız bulundukları ilçelerde il merkezine gelmeden bu hizmetten faydalanabilirler. Ayrıca Sağlıklı Yaşam Merkezimizi Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bürosu’ndan gelen uzmanlarda ziyaret ederek incelemelerde bulundular” şeklinde konuştu.
“Hayvancılığın en önemli sorunu kötü koku ve karasinekler”
Hazırladıkları, ‘İnsan sağlığının korunması ve temiz bir Afyonkarahisar için sinek ve haşerelerle mücadele programı’ projesine değinen Akgün, “İlimizde hayvancılık önemli bir geçim kaynağı olup, bu sektörün en önemli sorunu hayvansal atıkların yani gübrelerin işlenememesi, yaşam alanlarına veya tarlalara kompost hale gelmeden atılmaları sonucu oluşan kötü koku ve karasineklerdir. Bununla mücadelede sinek ilaçlarının kullanımı başka bir çevre ve sağlık sorunu oluşturmaktadır. Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak bu projeyle diğer resmi kurum ve kuruluşlar, özel ve tüzel hayvan besiciliği yapan teşebbüslerle işbirliği içerisinde yaşanabilir bir çevre oluşturmak, sinek ve haşerelerle ilaç kullanmadan mücadele etmek amaçlanmıştır. Gübrelerin, tarlalara taze olarak atılması, gübre havuzlarında biriktirilmesi, üzerlerinin kireç serpilerek veya toprakla kapatılmak suretiyle muhafazası etkili, doğal bir yöntemdir. Bizler vatandaşlarımızı seviyor ve önemsiyoruz. Her şey sağlık için” diye değerlendirmede bulundu.
Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Lütfi Akgün kurumunun çalışmalarını sunma fırsatı sağladıkları için teşekkür etti. Akar ise Akgün’e çalışmalarında başarılar diledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır