passo
Akgün: “Tek tip beslenme doğru değildir”

Akgün: “Tek tip beslenme doğru değildir”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Lütfi Akgün konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Akgün sağlıklı yaşamla ilgili değerlendirmelerde bulundu. “Beden ve ruh sağlığı birbirinden ayrı düşünülemez” Sağlığın bedenen, ruhen ve sosyal yönden iyilik hali olduğunu belirten Akgün, “Sağlıklı yaşam ise hayatımızı […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Lütfi Akgün konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Akgün sağlıklı yaşamla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
“Beden ve ruh sağlığı birbirinden ayrı düşünülemez”
Sağlığın bedenen, ruhen ve sosyal yönden iyilik hali olduğunu belirten Akgün, “Sağlıklı yaşam ise hayatımızı iyilik halinde geçirmeye denir. Sağlıklı yaşamın temelinde bedeni ve ruhi yönden iyilik halini bozacak her türlü davranıştan uzak durmak yatıyor. Beden sağlığı ve ruh sağlığı birbiriyle ilgili olup, beden sağlığı bozuk ise kişilerin ruh sağlığı da bozulur. Ruh sağlığı bozuk olan birinde beden sağlığı ne kadar yerinde olsa da kişi için, toplum için önemli bir sorundur. Bu insanların başına ikinci bir insan koymanız gerekir. Yani beden ve ruh sağlığı birbirinden ayrı düşünülemez” şeklinde konuştu.
“Beslenme artık bir bilim dalı haline gelmiştir”
Beslenme ile ilgili değerlendirmede bulunan Akgün, “Beslenme, vücudumuzun ihtiyacı olan maddeleri zamanında temiz ve yeterli miktarda alınmasını ifade eder. Beslenme artık bir bilim dalı haline gelmiştir. Beslenmenin uzmanlığını yapan, eğitimini alan kişilere diyetisyen diyoruz. Bu arkadaşlarımızın almış oldukları eğitim ise Beslenme ve Diyetetik Eğitimidir. Geçmişte temel beslenme kültürümüz basitken, günümüzde gıdaların işlenmesi ve çeşitliliğin artması nedeniyle gıda sektörü dünyanın ikinci büyük sektörü halini almıştır” diye değerlendirmede bulundu.
“Dengeli ve doğal beslenme sağlıklı yaşamın temelini oluşturur”
Dengeli ve doğal beslenmenin sağlıklı yaşamın temelini oluşturduğunu belirten Akgün, “Evde yemek pişmesi, sofra kültürü, Pazar kültürü, kışlık yiyecek hazırlama kültürü aslında sağlıklı beslenmenin temelini oluşturur. Özellikle sebze ve meyvenin mevsiminde, zamanında tüketilmesi veya kışlık hazırlama kültürü ile saklanarak tüketilmesi önemlidir. Vücut ihtiyacı olan maddeleri gıdalardan alır. Bunun için çeşitli gıdaların tüketilmesi gerekir. Tek tip beslenme doğru değildir. En uygun beslenme tüm gıda türlerinin belli noktalarda tüketilmesidir” dedi.
“Egzersiz yapan mutlu olur”
Afyonkarahisar Halk Sağlığı olarak hazırladıkları projelerden de söz eden Akgün, “İlk projemiz Afyonkarahisar’ın Kalbi projesi. Bu proje ile 2019 yılına kadar ilimiz Afyonkarahisar’da şişmanlık oranını yüzde 50 azaltarak, Türkiye’nin en az ilaç kullanana ve en fit Anadolu şehri haline getirmeyi amaçlıyoruz. Ayrıca sağlık çalışanları için, ‘Sağlıklı Yaşam Spor/Egzersiz Salonu’ projemiz var. Son olarak ise 6–10 yaş çocuklar başta fiziksel ve ruhsal gelişimleri olmak üzere okul başarılarının egzersiz ile desteklenmesi projemiz var. Bu projeyi uyguluyoruz. Çocuklarda egzersiz bilincini geliştirerek sağlıklı nesiller oluşturmayı amaçlıyoruz. Egzersiz yapan mutlu olur. Hem beden hem de ruh sağlığını korur” diye konuştu.
Yayın sonrası bir süre Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen Akgün, yayın dolayısıyla Akar’a teşekkürlerini sundu. Akar ise sağlıkla ilgili yapılan çalışmaları duyurmaktan dolayı mutlu olduklarını kaydederek Akgün’e başarılar diledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır