passo
“Akılcı antibiyotik kullanımı önemli”

“Akılcı antibiyotik kullanımı önemli”

18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü nedeniyle Gün FM’de düzenlenen özel yayına İl Sağlık Müdürlüğü Eczacılık ve Tıbbi Cihaz Şube Müdürü Eczacı Özgür Ata konuk olarak katıldı. 18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık gününün halk sağlığını tehdit eden antibiyotik direnci ve akılcı antibiyotik kullanımı hakkında farkındalık oluşturmak amacı ile her yıl 18 Kasım’da gerçekleştirilen Avrupa Birliği […]

18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü nedeniyle Gün FM’de düzenlenen özel yayına İl Sağlık Müdürlüğü Eczacılık ve Tıbbi Cihaz Şube Müdürü Eczacı Özgür Ata konuk olarak katıldı.
18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık gününün halk sağlığını tehdit eden antibiyotik direnci ve akılcı antibiyotik kullanımı hakkında farkındalık oluşturmak amacı ile her yıl 18 Kasım’da gerçekleştirilen Avrupa Birliği çapında düzenlenen bir girişim olduğunu kaydeden İl Sağlık Müdürlüğü Eczacılık ve Tıbbi Cihaz Şube Müdürü Eczacı Özgür Ata, “Güncel veriler, Avrupa Birliği çapında dirençli bakteriler tarafından enfekte edilen hasta sayısının arttığını ve antibiyotik direncinin halk sağlığı için birincil tehdit haline geldiğini göstermektedir. Dirençli bakterilerin gelişmesinin durdurulması ve antibiyotiklerin gelecek nesillerde etkinliğinin sürdürülebilmesi için tek çare antibiyotiklerin akılcı kullanımıdır” diye konuştu.
“Kelime anlamı ile antibiyotik terimi, hayata karşı demektir”
Antibiyotiklerin bakteriyel enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde ve insan sağlığı açısından çok büyük öneme sahip ilaçlar olduğunu belirten Ata, “Kelime anlamı ile antibiyotik terimi, hayata karşı demektir. Bu kimyasal maddeler, bakterilerin çoğalmasını önlemekte ve bazen de bakterileri öldürmektedir. Antibiyotiklerin akılcı kullanımı, öncelikle gereksiz antibiyotik kullanımını da en aza indirmeyi ve genel olarak her alanda antibiyotik kullanımını azaltmayı ve bu sayede doğada bulunan antibiyotik miktarını kontrol altına almayı gerektirmektedir. Bunlar arasında antibiyotiklerin insanlarda tedavi amacıyla uygulanmasının akılcı olarak gerçekleştirilmesi kısa vadede, diğer antibiyotik kullanımlarının kontrol altına alınmasından daha büyük bir etki ortaya çıkartabilmesi açısından özellikle önemlidir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır