passo
AKP adayları ve tahminler

AKP adayları ve tahminler

Uzun zamandır gündemi meşgul eden bir konuydu AKP’den ilçe belediye başkan adaylarının kimlerin olacağı meselesi. Yaklaşık üç ay önce başlayan adaylık sürecinde AKP den aday olma talebi tavan yapmıştı. Sandıklı ilçesinde 12 aday adayı ‘Ben başkan olacağım’ diye başvuruda bulunmuştu. Afyon’un diğer büyük ilçesi Bolvadin’de ise bu sayısı 7 ye kadar yükselmişti. Yerel seçim startı […]

Uzun zamandır gündemi meşgul eden bir konuydu AKP’den ilçe belediye başkan adaylarının kimlerin olacağı meselesi. Yaklaşık üç ay önce başlayan adaylık sürecinde AKP den aday olma talebi tavan yapmıştı. Sandıklı ilçesinde 12 aday adayı ‘Ben başkan olacağım’ diye başvuruda bulunmuştu. Afyon’un diğer büyük ilçesi Bolvadin’de ise bu sayısı 7 ye kadar yükselmişti.

Yerel seçim startı verildiği günlerde AKP den aday olacakların profilini yazmıştım. Tekrar hatırlayacak olursak AKP’den Belediye Başkanı adayı olacak kişilerde:

a) Lisans eğitimi alması lazım. Ki rakiplerinden bir adım öne çıkmalı.

b) Parti tabanından gelen bir isim olmalı.

c) Yerel siyasette önceki yıllarda partisi adına görev almış olmalı.

Bu şartlara yapılan ön yoklama ve anketlerde eklendiğini dikkate alarak, bazı maddeler daha ilave etmemiz lazım.

d) Telefonla ve yüz yüze yapılan anketlerde 7 veya 12 li adayların olduğu yerlerde ilk 3’e girmeli. Burada AKP ye oy verecek veya vermeyecek seçmenin aday olarak düşünülen kişiye seçmen tabanının bakışı sorgulandı.

e) İlçe başkanlarının büyük kısmının tek bir adaya yoğunlaşmasından dolayı İlçe yönetimi veya başkanının görüşlerinin ötesinde İlçe yönetimi, Kadın Kolları, Gençlik Kolları gibi organların katıldığı ön yoklamada aday adayının ön sıralarda çıkması da dikkate alındı. Burada (b) şıkkında yazdığımız şart partilinin adaya bakışı sorgulandı.

f) İl Başkanı Mehmet Zeybek ve ekibinin görüşü ki bu arada Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ile İl Genel Meclisi Salih Sel’i de unutmamak lazım. Yani partinin il kurmaylarından da gelen rapor aday belirlemede etkili oldu.

g) Son olarak ise Milletvekilleri Halil Ürün ve Sait Açba ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr Veysel Eroğlu’nun aday hakkındaki kanaati.

İşte tüm bu olgular değerlendirildi. Ancak araya 17 Aralık depremi girdi. Bu süreçten sonra yargıda emniyette ve birçok kurumda Hizmet Ekibini ayıklamaya çalışan iktidar bu kez Belediye Başkan adaylığı konusunda aynı ayıklamayı yapmak zorunda kaldı.

Süreç bu nedenle uzadı.

Erken başladı, geç bitti. Ve Gün geldi çattı.

Büyük bir olasılıkla Pazar günü AKP İlçe adayları listesi cebinde olan Bakan Eroğlu tarafından İl Başkanlığında hazırlanacak program içinde açıklanacak. (Tabii ki yine olağanüstü bir durum yaşanmazsa)

Şimdi burada kimlerin aday olabileceklerini sadece tahmin olarak paylaşmak isterim. Altını çizerek belirtmeliyim ki bu isimler ne Genel Merkez, Ne bakan ne de il Yönetimine yakın kaynaklardan alınan bilgi değildir. Hani 17 Aralık sonrası manidar sözünün lügatimize girdiği gibi, adaylık süresince meslektaşlarımızın yaptığı tahminlerde Köfteci Cafer, Çorbacı Sefer. Kaburgacı Peker’den alınan bilgiler diye Ti’ye alınmıştı.

Bu nedenle yaptığımız analiz yorum ve tahminin yalnızca alanı takip eden bir gazetecinin penceresinden görünenleri olarak algılamakta yarar var.

Bir şey daha var ki futbol takımlarının transfer döneminde yaptıkları transfer haberlerindeki balon haberlerin benzeri bu adaylıklarda yaşanır. Doğaldır. Çünkü gazetecinin kulağına il yönetiminde birisi bir haber üfler… Gazeteci o heyecanla aldığı o bilgiyi kontrol etmeden hemen paylaşır. Zaten özellikle Sandıklı ve Bolvadin için her hafta farklı isimin ortaya atılması da buradan kaynaklanıyor.

Yani sözün özü olarak bu tahminlerimiz tutarsa kendimize paye çıkarıp sevinmeyiz. Yüzde 60’larda kalırsa nerede yanlış yaptık, hangi analizin bizi hatalı sonuca götürdüğünü sorgularız.

Bu kadar detay ve ayrıntıyı yazdıktan sonra gelelim herkesin merakla beklediği sorunun yanıtına. AKP’den İlçe Belediye Başkan aday adaylığına başvuruda bulunan isimlere baktığımızda;

Başmakçı: Ata Gündüz Kurşun, Ramazan Bozbaş.

Bayat: Abdullah Ertekin, Erol Bulut, Kadir Üçer

Bolvadin: Ceylan Emet, Derviş Aynacı, Fatih Kayacan, Hayati Karyağdı, Mustafa Dinçer, Ömer Dayı, Zekeriya Erdurmuş.

Çay: Ali Yakut, Faruk Çak, Mevlüt Çınar, Mustafa Çetin, Ömer Kuzu, Soner Aytaç Nal.

Çobanlar: Ali Altuntaş, Salih Alaka.

Dazkırı: Ertan Demirsoy, Osman Nuri Karabulut.

Dinar: Kadir Baybaş, Neşe Taşpınar, Yener Yaşar Emeksiz.

Emirdağ: Cengiz Pala, Hüseyin Duran, Seydi Çelik.

Evciler: Ersin Kandil, Şevki Karataş.

Hocalar: Ali Arslan.

İhsaniye: Lokman Ekici, Veli Kaplan.

İscehisar: Ahmet Şahin, Mustafa Çibik, Naci Mermer, Osman Ersin İzmirlioğlu

Kızılören: Ahmet Peşken.

Sandıklı: Ahmet Mahmut Saylık, Ahmet Perçin, Ali İhsan Sönmez, Ali Nurdoğan, Erkan Kırkbınar, Fatih Mehmet Atasoy, İsmail Şimşek, Levent Işık, Mahmut Niyazi Koçak, Mustafa Çöl, Nuri Cengiz, Ziya Dazkır.

Sinanpaşa: Erdal Karaman, İhsan Doğru, Murat Karakoyun, Veysel Tekeli.

Sultandağı: Metin Kumcu.

Şuhut: Ahmet Yeşilırmak, Mehmet Özdemir, Mikail Güneri, Recep Bozkurt.

17 İlçemizde başkanlığa talip olan 55 aday adayına baktığımızda, yazının girişindeki 7 maddeyi dikkate alarak Pazar günü kimlerin elinin havaya kalkacağı tahminimize gelince:

Başmakçı: Ata Gündüz Kurşun

Bayat: Erol Bulut

Bolvadin: Ömer Dayı ,(Fatih Kayacan’ın açıklanması da sürpriz olmaz.)

Çay: Mevlüt Çınar

Çobanlar: Ali Altuntaş

Dinar: Yaşar Yener Emeksiz (Daha önceden açıklandı)

Dazkırı: Ertan Demirsoy

Emirdağ: Cengiz Pala

Evciler: Şevki Karataş

Hocalar: Ali Arslan (tek aday adayı)

İhsaniye: Lokman Ekinci

İscehisar: Mustafa Çibik

Kızılören: Ahmet Pekşen

Sandıklı: Mustafa Çöl ( Ahmet Mahmut Saylık ismi sürpriz olmaz)

Sinanpaşa: Murat Karakoyun

Sultandağı: Metin Kumcu

Şuhut: Recep Bozkurt

Sonuç: Pazar günü kimlerin eli havaya kalkacak. Bekleyip göreceğiz.

Mutlu ve aydınlık yarınlara…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır