passo
AKÜ’de obezite cerrahisi yapılıyor

AKÜ’de obezite cerrahisi yapılıyor

Gün FM’de yayınlanan ve AKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Cengiz Demir’in sunduğu Sağlık Olsun programına AKÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezgin Yılmaz ile Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Akıcı konuk olarak katıldılar. Programda obezite cerrahisi konuşuldu. “Obezite cerrahisi obeziteye yönelik olarak yapılan […]

Gün FM’de yayınlanan ve AKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Cengiz Demir’in sunduğu Sağlık Olsun programına AKÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezgin Yılmaz ile Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Akıcı konuk olarak katıldılar. Programda obezite cerrahisi konuşuldu.
“Obezite cerrahisi obeziteye yönelik olarak yapılan cerrahi müdahalelerdir”
Obezitenin bir bireyin yaşamsal fonksiyonlarını hastalık derecesinde tehlikeye sokacak ve günlük faaliyetlerini normal akışında sekteye uğratacak kadar ciddi bir şekilde kilo alması ile ortaya çıkan tablo olduğunu belirten AKÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezgin Yılmaz, “Birey obezite ile günlük faaliyetlerini sürdürmekte zorluk yaşar. Beraberinde obeziteden kaynaklanan bir takım sağlık sorunları ortaya çıkar. Kişi akciğer hastalıkları ve kalp yetmezlikleri gibi bir takım sağlık sorunlarıyla uğraşmaya başlar. Obezite cerrahisi de obeziteye yönelik olarak yapılan cerrahi müdahalelerdir. Obezite cerrahisi en son basamak tedavi olarak gündeme gelir. Her zaman bir hastaya ameliyat en son çare olarak düşünülür. Birey mevcut kilolarından örneğin diyet ve egzersiz yaparak kurtulabilir. Öncelikli olarak bu yol tercih edilir. Ancak bunları yaptığı halde hala başarısız oluyorsa, yani kilo veremiyorsa Endokrinoloji uzmanlarının yardımıyla tedavisine bir takım ilaçlar eklenir. Yine kilo verememiş ve beraberinde bir takım sağlık sorunları yaşamaya başlamışsa bu durumda bizler devreye giriyor ve şartlar uygunsa hastaya obezite cerrahisi yapılması gerektiğini söylüyoruz” şeklinde konuştu.
“Her kilolu hasta obez değildir”
Her kilolu kişinin obez olmadığını belirten AKÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Akıcı, “Bu konuyla ilgili dünyada kabul edilen indeksler vardır. Bu indeks vücut kitle indeksi diye geçer. Kilo ve boy oranı hesaplanarak kişinin obez olup olmadığı çok kolay anlaşılır. Vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olan hastalar obezite cerrahisine aday hastalardır. Kişinin vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olup diyabet, tansiyon gibi ek hastalıkları varsa bu hastaya obezite cerrahisi uyguluyoruz. Ek hastalıkları yoksa vücut kitle indeksi 40’ın üzerindeki hastaları ameliyat ediyoruz. Her kilolu hasta obez değildir. Her obez de ameliyat olacak diye bir kural yoktur. Ameliyat edilecek kişilerin belirli kriterelere uygun olması gerekir” diye değerlendirmede bulundu.
AKÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde obezite cerrahisi uygulandığını belirten Yılmaz ve Akıcı programda tüm yönleriyle obezite cerrahisini anlattılar.
AKÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır