passo
Alanlarda buluşamayanlar radyoda buluştu

Alanlarda buluşamayanlar radyoda buluştu

Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın sunduğu Gündem programının konukları 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla Türk-İş İl Temsilcisi Muharrem Uslu, KESK İl Temsilcisi Hüdaverdi Kılınç, Memur-Sen İl Temsilcisi Abdullah Çelik ve Kamu-Sen İl Temsilcisi Nizamettin Şenol oldular. “Türk-İş olarak emeği evrensel ölçüler içerisinde görüyoruz” 1 Mayıs’ın evrensel bir değer olduğunu kaydeden Türk-İş İl Temsilcisi Muharrem Uslu, […]

Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın sunduğu Gündem programının konukları 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla Türk-İş İl Temsilcisi Muharrem Uslu, KESK İl Temsilcisi Hüdaverdi Kılınç, Memur-Sen İl Temsilcisi Abdullah Çelik ve Kamu-Sen İl Temsilcisi Nizamettin Şenol oldular.

“Türk-İş olarak emeği evrensel ölçüler içerisinde görüyoruz”

1 Mayıs’ın evrensel bir değer olduğunu kaydeden Türk-İş İl Temsilcisi Muharrem Uslu, “Türk-İş olarak emeği evrensel ölçüler içerisinde görüyoruz. 1 Mayıs, dini, dili, ırkı, cinsi ne olursa olsun tüm dünya çalışanlarının birlikte kutlayacakları bir bayramdır. Demokrasi ve hukuk alanındaki sorunların da çalışanlar tarafından bir araya gelip dillendirilmesi önemlidir. Demokrasi ve hukuk varsa emek daha iyi konuşulur ve daha güzel bayramlar kutlanır. Biz Türk-İş’e bağlı sendikalar olarak 1 Mayıs için çalışmalarımızı yaptık. Yeşilyol’da Harb-İş sendikasının önünde bizim organizasyonumuzda diğer sivil toplum örgütlerinin de katılımıyla 1 Mayıs’ı kutlayacağız. Bizim dışımızda Kamu-Sen üyeleri de alanda olacak. Özellikle siyasi partileri mitingimizde görmek istiyoruz. Hem Hükümet partisini, hem muhalefet partilerini bekliyoruz. Kavgasız, gürültüsüz bir şekilde 1 Mayıs’ı kutlayacağız. Herkesin katılabileceği bir kutlama planladık. Güzel bir fotoğrafın çıkacağı bir kutlama yapacağız” diye konuştu.

“Kutlama alanımız Cumhuriyet Meydanı”

KESK’e bağlı sendikaların yanı sıra emekten yana olan siyasi partiler, gençlik örgütlenmeleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla 1 Mayıs’ı kutlayacaklarını söyleyen KESK İl Temsilcisi Hüdaverdi Kılınç, “1 Mayıs günü saat 12.00’de Eğitim-Sen önünde toplanacağız. Kortejimiz oradan hareket edecek. Kutlama alanımız Cumhuriyet Meydanı. 1 Mayıs alanı İstanbul’da nasıl Taksim ise, ilimizde de Cumhuriyet Meydanı’dır. Biz böyle düşünüyoruz. Bizim için emek bir bütündür. İşçisi, memuru, köylüsü, kentlisi yoktur. Emeği ve emekçiyi bütün olarak görmekteyiz. Keşke hepimiz birlikte kutlayabilseydik” dedi.

“Bugünde çalışma hayatının sorunlarının dile getirilmesi lazım”

1 Mayıs’ın ortak alanlarda bir arada kutlanması gerektiğini söyleyen Kamu-Sen İl Temsilcisi Nizamettin Şenol, “Bugünde çalışma hayatının sorunlarının dile getirilmesi lazım. Ortak aklı ortaya koymamız lazım. Biz Kamu-Sen olarak Türk-İş’in kutlamasına katılacağız. Daha önce dershane yasa tasarısı olarak düzenlenen daha sonra Milli Eğitim’de müsteşar dışında bütün üst düzey yöneticilerle taşra teşkilatını ortadan kaldıran bir yasa düzenlemesi vardı. Bu yasa düzenlemesi gerçekleştirilirken biz iş bırakma eylemi yaptık. Bir gün önce de kitlesel, birlikte basın açıklaması yoluna gidildi. Ben bu süreçte sendika temsilcilerini aradım. Sendikalar karar aldılar ve ayrı eylemlerde bulunma kararı aldılar. Ben bu tarz konularda birlikte hareket edilmesinden yanayım” dedi.

“Geçen yıl Çanakkale’de kutlamalara katıldık”

Memur-Sen olarak her 1 Mayıs’ta ülkemizin değişik illerinde kutlama yaptıklarını kaydeden İl Temsilcisi Abdullah Çelik, “Geçen yıl Çanakkale ruhunun anlaşılması için Çanakkale’de kutlamalara katıldık. İlimizden otobüslerle oraya gittik. Bu sene de Diyarbakır’da kutlayacağız. Biz ilimizden Diyarbakır’a gitmeyeceğiz. Genel Merkezimiz Diyarbakır’ın çevresindeki illeri oraya çağırdı. Bizlerde bulunduğumuz illerde basın açıklamalarıyla 1 Mayıs’ı kutlayacağız” diye konuştu.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır