passo
“Alkolle mücadelenin yolu onu yasaklamak değildir”

“Alkolle mücadelenin yolu onu yasaklamak değildir”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası sezon finaliyle dinleyicileriyle buluştu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar. Sezonun bu son programında TBMM’den geçen içki satışına ve tüketilmesine kısıtlamalar getiren yasa değerlendirildi. “Bu yasa kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor” İçki satışına ve tüketilmesine kısıtlamalar getiren yasanın TBMM’den geçtiğini […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası sezon finaliyle dinleyicileriyle buluştu.

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar.

Sezonun bu son programında TBMM’den geçen içki satışına ve tüketilmesine kısıtlamalar getiren yasa değerlendirildi.

“Bu yasa kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor”

İçki satışına ve tüketilmesine kısıtlamalar getiren yasanın TBMM’den geçtiğini ve Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulduğunu kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Bu yasa kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı onayladıktan sonra bu yasa Resmi Gazete’de yayınlanıp, yasalaşacak. Bu yasa ile tekel bayilerinin 22.00–06.00 saatleri arasında içki satışı yapmaları yasaklanıyor. Yine bu yasa ile 0.50 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen şoföre 700 TL para cezası verilecek ve sürücü belgesine de el konulacak. Daha önce bu sınır 1.00 promil şeklindeydi. Bu yasa ile içki satanlar vitrine ürün koyamayacak, dışarıdan görülecek şekilde satış yapamayacak. Yapılan araştırmalar ülkemizde bir yılda kişi başına alkol tüketiminin 1,4 litre olduğunu gösteriyor” şeklinde bilgi verdi.

“Bu yasaklar satışların merdiven altına girmesine de neden olabilir”

Alkolü iki açıdan ele almak gerektiğini söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “İlk olarak dinimiz alkolü haram kılmıştır. Konunun ikinci boyutu ise alkolün sağlığa olan olumsuz etkileri. Dünyaya baktığımızda içkinin giremediği bir ülke hemen hemen yok gibi bir şey. İçkinin bu kadar yaygınlaşmasının bence en büyük sebebi sigarada olduğu gibi çok kolay ulaşılıyor olmasıdır. Mesela pek çok kurum, kuruluş 24 saat hizmet vermez. Ancak tekel bayileri daima açıktır. Yasakla bunun önüne geçilebileceğini zannetmiyorum. Bu yasaklar satışların merdiven altına girmesine de neden olabilir. Gençlerimizin bu tarz zararlı alışkanlıklara yakalanmaması için mücadele etmeliyiz. Ülkemizde uzun yıllardır bu alanda mücadele eden Yeşilay’ı biliyoruz. Bu kurumun çalışmaları da gözden kaçmamalıdır” diye değerlendirmede bulundu.

“Bu yasak şekli bir karardır”

Bir şeyi yasaklayarak o olgunun ortadan kalkmayacağını belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “Bu yasak şekli bir karardır. Özünde alkolden gençleri korumayı falan amaçlamamaktadır. 22.00–06.00 saatleri arasında 8 saat satılmaması kimseyi bir şeyden korumaz. Zira 16 saat satışı devam ediyor. İçecek olan gece 22.00’ye kadar gider, alır ve içer. Bu yasakların arkasında siyasi maksatlar vardır. Ülkemize giren Arap sermayesi son yıllarda ciddi manada artmıştır. Bu yasağın amacı Arap sermayesine işaret çakmaktır. Tarihin çeşitli dönemlerinde alkole çeşitli yasaklar getirildi. Ama başarılı olunmadığı açık. Yasaklarla kimseyi alıkoymak mümkün değildir. Bu konuda samimiyseniz çok ciddi bir eğitim kampanyası başlatır ve insanları eğitirsiniz. Yasakla bence hiçbir yere varılamaz” şeklinde konuştu.

“Alınan yasak kararları samimi değil”

Alınan yasak kararlarını samimi bulmadığını kaydeden Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bugün mevcut yönetim birçok şans oyunu oynatıyor. Bu durum birçok ailenin sönmesine neden oluyor. İnsanlar ekonomik olarak çöktükçe daha fazla şans oyunlarına yöneliyor. Bu durum mevcutken alkolü sınırlandırarak kendinizi dini gösteremezsiniz. Yine ülkemizde faiz var. Tefecilerin cirit attığı ve bayram ettiği bir ekonomik düzen yaşıyoruz. Eğer bir hükümet İslami referanslarla insanları kötü alışkanlıklardan kurtarmak istiyorsa önce kumarı yasaklasın. Türkiye’de alkolikten daha fazla iddakolik vardır. Yine ülkemizde alkolikten daha fazla faiz sarmalına düşmüş insanlar vardır. Alkolle mücadelenin yolu onu yasaklamak değildir” diye konuştu.

Programa dinleyicilerde soru, görüş ve önerileriyle yoğun olarak katıldılar.

Basın Odası Eylül ayında yeniden dinleyicileriyle buluşacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Basın Odası

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır