Reklam

Reklam

passo
“Almanya ülkemize yaptırım uygulayamaz”

“Almanya ülkemize yaptırım uygulayamaz”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin Almanya’da katılacakları toplantıların iptal edilmesi konusu değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Almanya’nın Türkiye’ye karşı sergilediği tutumu eleştiren Gazeteci İsmail Akar, “Dış ilişkilerde ömür boyu dostluk olmadığı gibi ömür […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin Almanya’da katılacakları toplantıların iptal edilmesi konusu değerlendirildi.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Almanya’nın Türkiye’ye karşı sergilediği tutumu eleştiren Gazeteci İsmail Akar, “Dış ilişkilerde ömür boyu dostluk olmadığı gibi ömür boyu düşmanlıkta yoktur. Bu yaşanan son olayda Almanya’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin bakanlarına yer tahsis etmeyip, üstüne PKK’lılara eylem izni vermesi ve ardından Avrupa’nın en güçlü ülkesiyim diye övünmesini kınıyorum. Bu tutum ikili ilişkilerimize zarar verecektir. Almanya, Türk işçilerinin emeğini yıllarca sömürdü. O işçiler yıllarca Almanya’nın ekonomisine katkı sağladı. Son yıllarda orada çalışanlar karın tokluğuna, zor şartlar altında çalışıyorlar. Hayatlarını güç koşullarda sürdürüyorlar. Hiç olmazsa bundan dolayı bakanların konuşmalarına izin verilmeliydi. Almanya ülkemize yaptırım uygulayamaz. Bu son derece yanlıştır” şeklinde konuştu.
“Almanya’da iki milyona yakın bizim insanımız yaşıyor”
Almanya’da iki bakanın konuşturulmamasını bir skandal olarak yorumlayan Gazeteci Polat Yılmaz, “Cumhurbaşkanımızın ekrandan konuşmasını engellemeleri de bir skandaldır. Almanya’nın ülkemize bakışı problemlidir. Almanya’nın bu tavrını şiddetle eleştiriyorum. Bu konuya son derece kızgınım. Almanya’da iki milyona yakın bizim insanımız yaşıyor. Bu vatandaşlarımızın devlet yetkililerimizle buluşmalarına yasak koyuyorken, aynı devlet teröristlerin toplantı yapmalarına, konuşmalarına izin veriyor. Bu konuda Almanya’da yaşayan Türklerden tepki beklerdim. Ama sessiz kaldılar. Almanya’da bizim vatandaşlarımız 50 yılı aşkın yaşıyorlar. Hiç mi bu vatandaşların ağırlıkları, güçleri yok? Bu vatandaşlar etkili olsalar, tepkilerini gösterseler Almanya böyle bir şey yapamazdı” diye değerlendirmede bulundu.
“Benim gördüğüm Türkiye-Almanya FETÖ’den dolayı gergin”
2016 Aralık ayının son haftasında bir dizi programa katılmak için Almanya’ya gittiğini söyleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Almanya’daki Türk kuruluşlarının bir dizi etkinliğine katıldık. Orada aslında örgütlü bir Türk toplumu var. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİP) gönderdiği imamlar vasıtasıyla ülkemizden Almanya’ya kaçan FETÖ’cüleri Türkiye’ye rapor ettiğine dair bir iddia var. Bununla ilgili bir soruşturma açılmış. Biz ordayken de bu soruşturma konuşuluyordu. Orada Türkiye-Almanya arasında ciddi bir gerginlik var. Almanlar bu hadiseyi bir casusluk faaliyeti olarak görüyor. Benim gördüğüm Türkiye-Almanya FETÖ’den dolayı gergin. Almanya ile ilişkilerdeki hassasiyet bundan kaynaklanıyor. Bu son yaşanan hadise de bunun göstergesi” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır