passo
Alpay: “Hepimiz tüketiciyiz”

Alpay: “Hepimiz tüketiciyiz”

İlimizde çeşitli seminerler veren İletişim Uzmanı-Yazar Feray Alpay Gün FM’de Faruk Bangir’in konuğu oldu. “İletişim, en basit tanımıyla bir enerji alışverişidir” 22 yıldır iletişimle ilgili çalıştığını kaydeden Feray Alpay, “İletişim, en basit tanımıyla bir enerji alışverişidir. İnsanlar arasındaki iletişimi duygulardan yola çıkarak algılar belirler. Aynı şekilde şirketlerle tüketiciler arasındaki ve markalarla kullanıcılar arasındaki ilişkileri de […]

İlimizde çeşitli seminerler veren İletişim Uzmanı-Yazar Feray Alpay Gün FM’de Faruk Bangir’in konuğu oldu.

“İletişim, en basit tanımıyla bir enerji alışverişidir”

22 yıldır iletişimle ilgili çalıştığını kaydeden Feray Alpay, “İletişim, en basit tanımıyla bir enerji alışverişidir. İnsanlar arasındaki iletişimi duygulardan yola çıkarak algılar belirler. Aynı şekilde şirketlerle tüketiciler arasındaki ve markalarla kullanıcılar arasındaki ilişkileri de algılar oluşturur” diye bilgi verdi.

“Tüketici kimliğimiz bizim değişmeyen kimliğimizdir”

İnsanların satın almalarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Alpay, “İnsanlar aslında bir neden, bir sebep satın alırlar. Satın aldıklarımız ister ürün, ister hizmet olsun hepsinin bir sebebi var. Demek ki biz sebep satın alıyoruz. Peki, satın alma kararımızı belirleyen nedir, neye göre satın alıyoruz? Mesleğimiz ne olursa olsun değişmeyen bir kimliğimiz var. Hepimiz tüketiciyiz. Tüketici kimliğimiz bizim değişmeyen kimliğimizdir. 7’den 77’ye herkes tüketim çılgınlığından şikâyet ediyor. Hepimiz bu tespiti paylaşıyoruz. Neden bugün bu durumdayız? Eskiden statü insanların üretimlerine göre belirleniyordu. Kimisi çiftçiydi, kimisi nalbanttı, kimisi hayvancılıkla uğraşıyordu. Bugün ise insanların statüsü tüketimlerine göre belirleniyor. Bugün bunun farkında olan insanlar da tüketimlerini bu anlayışa göre şekillendiriyor. İhtiyacımız olan ek desteği markalardan alıyoruz. Eksiklikleri bir şekilde markalarla gideriyoruz. ‘Ye kürküm ye’ diyen Nasreddin Hoca, herhalde bugünlere geleceğimizi tahmin edemezdi. Araştırmalara göre satın almalarımızın büyük bir kısmını duygusal sebepler belirliyor. Sokaktaki insanlara satın aldıkları ürünü alırken neye göre karar verdiklerini soralım. Çoğu kimse, kalitesine ya da fiyatına göre karar verdiğini söyleyecektir. Oysa bunların hepsi görecelidir. Asıl satın almayı oluşturan sebepler tamamen duygusal sebeplerdir. Satın alma kararımızı ego, kıskançlık gibi duygusal sebeplerle belirleyip bunları kalite, fiyat gibi rasyonel sebeplere dönüştürüyoruz. Bunu yapmamızın nedeni pişmanlık yaşamak istememizdir” şeklinde konuştu.

İletişim Uzmanı Feray Alpay yayın esnasında telefonla ilk ulaşan bir dinleyiciye de Markadaş isimli kitabını imzalayarak hediye etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır