passo
ALS hastalığı konuşuldu

ALS hastalığı konuşuldu

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ülkü Türk Börü konuk oldu. Börü programda 21 Haziran Dünya ALS Günü nedeniyle bu hastalıktan bahsetti. “Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) beyin ve omuriliğin kaslara giden sinir hücrelerinde  (motor nöronların) dejenerasyonla karakterize ilerleyici bir hastalıktır” diyen […]

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ülkü Türk Börü konuk oldu. Börü programda 21 Haziran Dünya ALS Günü nedeniyle bu hastalıktan bahsetti.

“Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) beyin ve omuriliğin kaslara giden sinir hücrelerinde  (motor nöronların) dejenerasyonla karakterize ilerleyici bir hastalıktır” diyen Börü, “Hastalığın % 90-95’ı tesadüfi, % 3-10’u ailesel olarak ortaya çıkar. Klinik bulgular genellikle 50- 60 yaşlarında başlar. Ailesel olgularda hastalık başlangıç yaşı daha erkendir” diye konuştu.

“Tanı; iyi alınmış hasta öyküsü, fizik muayene bulgularına dayanılarak konulur”

Hastalarda kol ve bacaklarda katılık, refleks canlılığı, duygusal dalgalanmalar, asimetrik güçsüzlük, kaslarda erime,  kramplar, kaslarda seyirme, yorulma, konuşma ve yutma güçlüğü izlendiğini söyleyen Börü, “Tanı; iyi alınmış hasta öyküsü, fizik muayene bulgularına dayanılarak konulur. Sinir ve kasların fonksiyonlarının değerlendirildiği elektronöromiyografik (EMG) çalışmalar gibi laboratuar testleri tanının desteklenmesinde yardımcıdırlar. Bunun yanı sıra bazı kan testleri, beyin ve omuriliğin magnetik rezonans (MR) görüntüleme  çalışmaları, yapılan diğer testlerdir.  Ayrıca gerektiğinde beyin omurilik sıvı incelemesi, genetik çalışmalar, kas biyopsisi yapılabilir. Motor nöron hastalığında hastalığı tamamen iyileştirecek tedavi şu an için mümkün değildir. Semptomatik ve destekleyici tedavi hastaların yaşam kalitesini ve yaşam süresini artırmaya yardım eder” şeklinde bilgi verdi.

“Hastalık zaman içerisinde giderek kötüleşir”

Hastalıkla ilgili bilgiler veren Börü, “Hastalık zaman içerisinde giderek kötüleşir, hastalar klinik bulguların başlangıcından 3-5 yıl sonra solunum yetmezliği, araya giren enfeksiyonlara bağlı olarak kaybedilebilirler. Fakat hastaların % 10’u 10 yıl ve daha uzun süre yaşabilirler. Bunun en güzel örneği 1960’lı yılların başında ALS’a yakalanan ve uzun yıllar yaşayan ünlü evrenbilimcisi Stephen Hawkingdir” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır