Reklam

Reklam

passo
AMATEM’in çalışmaları konuşuldu

AMATEM’in çalışmaları konuşuldu

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Alkol ve Madde Bağımlıları Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) Sorumlu Hekimi Psikiyatri Uzmanı Halil İbrahim Güzel konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Güzel bağımlılık ve AMATEM’in çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Programda bağımlılıkla ilgili bilgiler veren Güzel, “Bağımlılık bir maddenin hayatı ve sağlığı olumsuz […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Alkol ve Madde Bağımlıları Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) Sorumlu Hekimi Psikiyatri Uzmanı Halil İbrahim Güzel konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Güzel bağımlılık ve AMATEM’in çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.
Programda bağımlılıkla ilgili bilgiler veren Güzel, “Bağımlılık bir maddenin hayatı ve sağlığı olumsuz etkilemesine rağmen kullanımına devam edilmesidir. Bu madde kavramına eroin, kokain, esrar gibi maddeler ile birlikte alkol de girmektedir. Bağımlılık kavramı artık sadece bir madde kullanımı ile sınırlı kalmamaktadır. Alışveriş, internet, oyun, egzersiz, kumar bağımlılık kavramı içerisinde değerlendiriliyor. Madde kullanan herkes için bağımlı hale gelme riski vardır. Yani kullanımı emniyetli bir madde yoktur. Bununla birlikte dürtüsel, yenilik arayışı içinde olan, aile yapısı bozuk, ihmal edilmiş ergenler, genetik yatkınlığı olan bireyler daha büyük risk altındadır” diye konuştu.
“Hastalarda öncelikle aradığımız ve beklediğimiz şey gönüllülüktür”
Afyon’da 12 Kasım tarihi itibariyle AMATEM’in hizmete girdiğini kaydeden Güzel, “O tarihten itibaren 73 kişi polikliniğe tedavi için başvuruda bulunmuş olup 20 kişi yatarak tedavi altına alınmıştır. Servisimiz ikincisi maddeden arındırma süreci için ayrılmış olup 12 yataklıdır. Polikliniğe başvuran hastaların yapılan idrar analizleri aynı gün çıkmakta ve tedavi süreci aynı gün sağlanmaktadır. Polikliniğime ve servise yatırdığımız hastalarda öncelikle aradığımız ve beklediğimiz şey gönüllülüktür. Bu kişiler akıl hastalığı olan bireyler değildir. Ancak kendi istekleriyle yatırılabilirler. Yani zorla yatırma yetkimiz yoktur. Eğer aile zorla yatırmak istiyorsa kişi hakkında vesayet kararı alması gerekir. Bu da mahkemeler tarafından verilmektedir. Servisimizde kurallarımız var. Her kuralın 50 üzerinden bir puan karşılığı var. Eğer kişiler 50 puana ulaşacak kural ihlallerinde bulunursa taburcu edilmektedirler. Bireyler kendi istekleriyle veya kural ihlalleriyle taburcu edilirlerse 6 ay süreyle servisimize yatırılmamaktadırlar” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır