passo
ANADOLU MEDYASI SORUNLARINI MASAYA YATIRDI

ANADOLU MEDYASI SORUNLARINI MASAYA YATIRDI

Anadolu Medyası sorunlarını Marmaris’te yapılan Anadolu Medya kurultayında masaya yatırdı. 27-29 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen Anadolu Medya Buluşmasına Afyon, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Elazığ,  Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kırıkkale,  Kırşehir, Kocaeli, Konya, Manavgat, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Zonguldak’tan gazeteciler […]

Anadolu Medyası sorunlarını Marmaris’te yapılan Anadolu Medya kurultayında masaya yatırdı.

27-29 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen Anadolu Medya Buluşmasına Afyon, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Elazığ,  Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kırıkkale,  Kırşehir, Kocaeli, Konya, Manavgat, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Zonguldak’tan gazeteciler cemiyeti yöneticileri ile yerel medya çalışanlarından oluşan 400 e yakın basın emekçisi katıldı.

 

Marmaris Belediyesinin ev sahipliği yaptığı toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Medya Komisyonu Başkanı Tuncay Özkan başta olmak üzere Atilla Sertel, Barış Yarkadaş, Mustafa Balbay, Utku Çakırözer ve eski İstanbul Milletvekili – Gazeteci Metin Işık, Milletvekili Eren Erdem ile olacak. Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Savaş Nigar,  RTÜK üyeleri İsmet Demirdöğen ve İlhan Taşçı, TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, ve Yöneticileri katıldı.

ÇALIŞTAY YAPILDI

Cumartesi günü yazılı görsel işitsel ve internet medyası temsilcilerinin katıldığı çalıştay ’Gazetecilik ve Sendika’, ‘RadyoTV Yayıncılığı ve Denetimi’, ‘Anadolu Basını TV ve İnternet Gazeteciliği’, ‘İnternet Gazeteciliği ve Sosyal Medya’ ve ‘RadyoTV Yayıncılığı ve Sorunları’ konu başlıkları altında gerçekleştirildi.                                                                                                                           Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti adına toplantıya katılan AGC 2. Başkanı İsmail Akar çalıştay da ilk konuşmayı yaptı’ Yazılı görsel, işitsel ve internet medyasındaki sorunların her geçen gün artığının altını çizen İsmail Akar ‘İlimizde 8 radyo 7 gazete ve birisi uydu olmak üzere 2 TV halkın gözü kulağı ve sesi olmak adına hizmet veriyor.Medyaya sermaye koyanlarda çalışanlarda mutsuz.Ekonomik kaygıları her geçen gün artıyor.Kaliteyi artırmak lazım.Kaliteyi artırmak için para lazım.Para için reklam ve teşvik ile destek lazım.Bakın Radyo ve TV ler 5 kuruma telif ödüyor.Telif ödeyelim tamam ama bunu makul seviyelere çekelim.TV ler frekans bedeli ödüyor.Bu rakamlar çok yüksek.Böylece maliyetler artıyor.Bakın işyerlerinin reklamlarını ücret karşılığı yayınlıyoruz ama  kamu spotları bedava yayınlanıyor.Bu çelişkidir.’dedi.

BİK ZAMMI 6 AYDIR MASADA’

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel de Basın İlan Kurumu’nun gazeteleri dizayn eden ve yöneten anlayıştan vazgeçmesi gerektiğine dikkati çekti. 3 yıldır Basın İlan Kurumu zammının yapılmadığına dikkati çeken Sertel, “Hükümet, bu yıl yüzde 20 zam yapmaya karar verdiler ama 6 aydır onaylayıp hayata geçiremediler. SGK primleri artırıldı, çalışanların maaşı arttı ama işverenlere ödenen basın ilan ücretlerinde hiçbir artış yapılmadı. Yerel medyanın bu şartlarda ayakta kalması daha da güç hale getirildi. Gazeteciler siyasette yer almalıdır ve etkin bir şekilde var olmalılardır. Siyaset yapısı tüm kurumları dizayn eden bir yapıya sahip. Bu nedenle bu konularda etkili çalışmamız lazım. CHP olarak eksiğimiz varsa eleştiri ve özeleştiriye açığız. Biz bu çalıştaya karar verdiğimizde gündemde seçim yoktu. Hatta erken seçim isteyenler ‘Haindir’ denildi. Şimdi erken seçim gündemimizde ve o söylenen sözler havada kaldı” dedi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, gazete açmanın basite indirgenen ve kolaylaştırılan bir şey olmasının yanlışları da beraberinde getirdiğini belirterek “Bugün bir berber dükkanı açmak istediniz aman sizden 13-15 belge isteniyor. Ama gazete açmak istediğinizde okuma yazma şartı bile aranmıyor. Basın İlan Kurumu 2014 yılında gazete birleştirme kuralına başladı. Afyon gibi yerlerde birleştirmelerin doğru olduğunu düşünüyorum 9 tane gazete var orada. Tekirdağ’a gidiyoruz 3 tane gazeteyi tek gazete haline getiriyorlar. Kardeşim 3 tane gazete zaten çok değil” dedi.

SORUN VE ÇÖZÜMLER

Çalıştay sonunda sorunlara ve çözümlerine yönelik genel bir değerlendirme yapan TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, “Sorunların en büyük çözümlerinden biri Basın İlan Kurumu Yönetmeliği’nin değiştirilmesidir. Bunun için de bizim büyük bir örgütlenmeye sahip sendikalı olmalıyız ki bu yönetmeliği değiştirebilelim. Süreç değişiyor, medya değişiyor. Mezun olan öğrencilerin çok azı sektöre girebiliyor. Onlarda birkaç yıl kayıt dışı çalıştıkları için sektöre dahil olmaları 4-5 yıl alıyor. Biz hem sendika olarak meslek büyüklerimizi yeni medya düzenine adapte etmek üzere eğitimler yapıyoruz. 5-1- yıl sonra artık yazılı medya yok olacak” dedi. Tutuklu gazeteciler konusunda da hiçbir gazetecinin düşüncesinden dolayı yargılanmaması gerektiğini söyleyen Durmuş, “Biz fiilen gazetecilik yapıyor mu, ekmeğini gazetecilikten mi kazanıyor ona bakıyor. Hırsızlık yapanı, eline silah alanı elbette savunmuyoruz. Ama gazete aracılığıyla fikrini yaymak isteyen bir gazetecinin b undan dolayı yargılanmasını da kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Basın üzerindeki baskıları Basın İlan Kurumu’nda öğrendiğini belirten Basın-İş Genel Başkanı Savaş Nigar da “Bunun çözümünün gazetecileri hapse atmak olmadığını vurguladı. Nigar, gazetecilerin sorunlarını sadece cemiyetlerle çözmeye çalıştıklarını fakat sorunların sendika, cemiyet ve gazeteciler olarak hep birlikte daha kolay çözülebileceğini söyledi.

MARMARİS BELEDİYE BAŞKANI ALİ ACAR KONUŞTU

Pazar günü ise yapılan toplantıda Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar açış konuşması yaptı.Acar konuşmasında Marmaris’te yaptıkları yatırımları anlattı.

Ali Acar “Kentimizin yaşam kalitesini arttırmak, gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayarak, dünya üzerindeki 5 bini aşkın turizm destinasyonu arasında varlığımızı sürdürebilmek adına kamu yararını gözeterek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kamu hizmeti takdir edersiniz, meşakkatli bir iş. Siyasi kimliğimiz dışında temel anlayışımız ve düşüncemiz, ifade ettiğim gibi, kentimizin, vatandaşımızın yaşam kalitesini arttırmak.

14 yıl boyunca bu anlayış doğrultusunda, çok başarılı uygulamaları, projeleri hayata geçirdiğimizi düşünüyoruz. Bugün gelinen noktada Marmaris’i, altyapısı tamamen bitirilmiş dünyanın örnek kentlerinden biri olarak nitelendirebiliriz. Coğrafya olarak baktığınızda Marmaris, Tanrı’nın lütfederek yarattığı, yeşil çam ağaçlarının mavi denizle kucaklaştığı, dünyanın ender köşelerinden biri. Hem kentimizi dışarıya tanıtmak, hem de sizlerin önerilerinizi almak amacıyla benzer çalışmalara Denizli, Doğu Karadeniz ve Çukurova bölgelerinde birkaç yıl önce başladık.

 

KILIÇDAROĞLU SORUNLARIN FARKINDAYIZ

Gazeteci Kökenli CHP milletvekilleri  Tuncay Özkan Atilla Sertel, ile RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, Basın İş Sendikası Başkanı Savaş Nigar kısa birer konuşma yaptılar.

Toplantıda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu özekte şunları anlattı.

“Bu ülkenin Genelkurmay Başkanı ve Saray sözcüsü birlikte Abdullah Gül’e gittiler. Haber doğru ama gazeteciler yazamıyor. Bir internet sitesi genel yayın müdürü haberi koydu ve işinden edildi. Haber doğru mu doğru, ama gazeteciler yazamıyor. Bu dramatik tabloyu hiçbir gazetecinin unutmaması lazım. Cumhurbaşkanlığı adayının tartışıldığı süreçte Saray’ın Sözcüsü ve Genelkurmay Başkanı’nı Abdullah Gül’e gönderemezsiniz. Hala elle tutulur bir açıklama yapamadılar. Efendim ‘Suriye konusunu açıklamak  için gönderdik’ diyorlar. Saray’ın sözcüsünün ne işi var orada? Bu ülkenin dış işleri bakanı yok mu?

“5 temel sorunumuz var”

Beş temel sorunumuz var; Birincisi Demokrasi.

İkincisi eğitim, hiçbir anne baba çocuklarının yarın hangi okula gideceğini bilmiyor,

Dış politika siz daha iyi biliyorsunuz. Türkiye ekonomisi şu anda tefecilere teslim edilmiş durumda. Londra’da bir grup tefeciye ödedikleri faiz 150 milyar dolar.

Şu anda hükümet dünyanın en yüksek faizi ile borçlanmak zorundadır. Sandığa giderken ortak irade sergilemeliyiz. Demokrasimiz olmalı.

Bir siyasal iktidar düşünün; medya üzerinde egemen. Parlamentoda egemenliğine karşın bir de üstelik KHK yayınlama yetkisi var. Bütün bunlara sahip iktidar yönetemiyor. Demokrasi bağlamında bir araya gelmemiz lazım. Çiftçi dünyanın en pahalı mazotunu kullanıyor.

Biz medya hakkında şunları düşünüyoruz. Bir patron sadece gazetecilik yapacak. Bunların dışında kaldığı zaman etki altında kalıyor ve bir süre sonra teslim oluyor.

“RTÜK’ün yeniden yapılandırılması lazım”

Gazetelerin dağıtımı tek elden yapılmalı. Gazeteciler sendikalı olmalı. dolayısıyla haberini özgürce yapmalı. Yeri geldiğinde sendika patrona dur demeli. Gazeteciliğin evrensel değerlerle bir araya getirilmesi lazım. RTÜK’ün yeniden yapılandırılması lazım.

Siyasi otoritenin baskısı üzerine mi medya üzerine baskı yapılması için bunlar yapılıyor. Bilinmesi lazım. Bu arada Radyo ve Televizyonların telif ücretleri bir düzene girmeli. Ödenebilir bir hal olmalı .Öte yandan uydu frekanslar bedelleri düşürülmeli.Gazetecilik demokrasi ile gelişecek.Her yerde her zaman daha özgür basın ve daha fazla demokrasi mücadelesine devam edeceğiz’ dedi.

Anadolu Medya Kurultayının son bölümünde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Gazeteci OrhanUğurluoğlu yönetiminde yerel medya çalışanlarının sorunlarını yanıtladı.

 

15 VEKİL GERİ DÖNECEK

15 Vekil geri dönemsi konusunda sorulan soruya CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu şu cevab verdi  “Elbette geri dönecekler. Biz sadece demokrasiye karşı kurulan bir kumpası bozmak için arkadaşlarımızı oraya görevlendirdik. Arkadaşlarımız belirli görevle gittiler oraya. Öyle söylendiği gibi belirli bir çıkar amacıyla oraya gitmiş, milletvekili olmak için orada özel çaba harcamış gibi tablo asla yok. Biz demokrasiye karşı kurulan bir kumpası, bir oyunu bozmak için o arkadaşlarımızı görevlendirdik. Bu arkadaşlarımız gittiler, görevlerini yapacaklar ve belirli bir süre sonra geri dönecekler. Bizim listelerimizde şu veya bu şekilde yer almak isterlerse yer alabilecekler.

Kılıçdaoğlu, “CHP’nin cumhurbaşkanı adayını bizimle paylaşır mısınız?sorusuna iseDaha önümüzde süre var. Önümüzde daha süre var. Bu konuda zaten gerek ben gerek arkadaşlarım gerekse örgütlerimiz çalışıyoruz. Güzel bir aday çıkaracağız. Bundan da en ufak bir endişemiz yok. yanıtını verdi.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır