passo
“Anayasa Değişikliğinde beş olay önemli”

“Anayasa Değişikliğinde beş olay önemli”

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın sorularını yanıtladı. Parsak Halk oylamasına sunulan Anayasa değişikliğine gelinceye kadar yaşanan 5 önemli noktayı anlattı. Mehmet Parsak Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in 4 Nisan ölümünün 20. yılı ve doğumunda yüzüncü yılıydı.Saygı ve rahmetle anıyorum diyerek başladığı konuşmasına, “5 Nisan Avukatlar günü. Bu vesile ile tüm meslektaşlarımızın bu […]

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın sorularını yanıtladı. Parsak Halk oylamasına sunulan Anayasa değişikliğine gelinceye kadar yaşanan 5 önemli noktayı anlattı.
Mehmet Parsak Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in 4 Nisan ölümünün 20. yılı ve doğumunda yüzüncü yılıydı.Saygı ve rahmetle anıyorum diyerek başladığı konuşmasına, “5 Nisan Avukatlar günü. Bu vesile ile tüm meslektaşlarımızın bu ulvi günlerini kutluyorum’ dedi.
“Milletvekili olduğum 25.dönemde komisyon kurulmadı”
2011-2013 döneminde MHP adına Anayasa teknik heyetinde görev aldığına dikkat çeken Parsak, “Milletvekili olduğum 25.dönemde komisyon kurulmadı. 26 dönemde ise Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin talimatı ile yine komisyonda yer aldım. Şimdi bu aşamaya gelinceye kadar geçen beş önemli olay var. Birincisi 1982 Anayasası Dönemi Devlet Başkanı Kenan Evren kendisine çok büyük yetkiler almasına rağmen hiç sorumluluğu olmayan bir anayasa hazırlattı. Darbe sonrası bu anayasada halk tarafından kabul edildi. 1991 yılında ise sadece vatana hıyanetten Cumhurbaşkanı yargılanacaktı o iptal edildi. Bu ikinci geçişti. Üçüncü geçiş ise 2007 yılında oldu. CHP’nin isteği ile 367 garabeti oldu. 101 madde değişti ve meclis yerine cumhurbaşkanı halkın seçmesi yüzde 70’le ile kabul edildi. 2014 yılında yapılan Cumhurbaşkanı seçimi 4. maddeyi ihtiva eder. Son olarak da 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi. Biz bunları göz önüne alarak anayasamızın ilk 4 maddesine dokunmadan bu taslağı hazırladık ve Cumhurbaşkanına hem yetki hem sorumluluk hem de denetim görevi verdik” dedi.
“Ben partili Cumhurbaşkanı demişim”
Kendisi hakkında yapılan eleştirilere de cevap veren Mehmet Parsak, “Bakın benim daha önce yazdığım makale ve açıklamalarımı referans gösterip çelişkiye düşen gibi algı oluşturmaya çalışıyor. Ben partili Cumhurbaşkanı demişim.Başbakan ve bakanlar kurulu yok şimdi yekiler cumhurbaşkanında başbakan ve cumhurbaşkanı arasına sorunlar yaşanıyordu. Bunun önüne geçtik bu anayasa sayesinde” diye konuştu.
“Meşruiyet tartışmaları sonlanacak”
Ülke genelinde ve ilimizde güçlü bir evet çıkacağına inandığını anlatan Mehmet Parsak, “Evet çıkması halinde güçlü bir Türkiye olacak. Koalisyon bitecek. Yetki ve sorumluluk olacak. Meşruiyet tartışmaları sonlanacak. Milli bir siyaset kamplaşmadan uzak bir yöntem olacak. Bu nedenle kargaşadan uzak. Evet veya hayır vereceklerin hepsinin başımızın üstünde yeri olduğunu bilerek ama herkesin sandığa gidip iradesini göstermelerini bekliyorum” dedi.
Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen Parsak yayın dolayısıyla teşekkür etti. Akar ise Parsak’ın çalışmalarında başarılar diledi.
Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar’ın doğum günü olması nedeniyle MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak ve MHP İl Başkanı Mehmet Karagöz pasta keserek gün anısına hatıra fotoğraf çektirdiler.
Akar’ın doğum günü kutlamasında Afyonkarahisar Eğitim Vakfı Müdürü Mehtap Erişmiş, Basın Mensubu Şule Akan ve Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir de hazır bulundular.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır