passo
“Andımızın kaldırılması bir hataydı”

“Andımızın kaldırılması bir hataydı”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Andımızın okullarda yeniden okutulmasıyla ilgili Danıştay kararı değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Andımızın yeniden okutulmasıyla ilgili Eğitim-Bir Sen Afyonkarahisar 1 Nolu Şubesi’nce bir açıklama yapıldığını hatırlatan Gazeteci İsmail Akar, “Açıklamayı hayretle okudum. Açıklamada, ‘Gerici, baskıcı, militarist, totaliter […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Andımızın okullarda yeniden okutulmasıyla ilgili Danıştay kararı değerlendirildi.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Andımızın yeniden okutulmasıyla ilgili Eğitim-Bir Sen Afyonkarahisar 1 Nolu Şubesi’nce bir açıklama yapıldığını hatırlatan Gazeteci İsmail Akar, “Açıklamayı hayretle okudum. Açıklamada, ‘Gerici, baskıcı, militarist, totaliter zihniyetin ürünü olan öğrenci andının kaldırılmasına, toplumsal barışın ve uzlaşının sağlanması, demokratik bir Türkiye’nin inşası adına Eğitim-Bir-Sen olarak biz de destek vermiştik’ deniyor. Andımızda, ‘Türküm, doğruyum, çalışkanım’ deniyor. Bu ifadelerin neresinde gerici, baskıcı, totaliter anlayış var? Bunu bir eğitim sendikasının dillendirmesi çok acı” diye konuştu.
“Andımız da Türklük, çalışkanlık vurgusu vardır”
Eğitim-Bir-Sen’in Andımızla ilgili açıklamasını eğitimle ilgili bir kuruluşa yakıştıramadığını dile getiren Gazeteci Ahmet Tunca, “Bu açıklamaya tepkinin olması lazım. Bir Alman, Alman milliyetçisidir. Bir Rus, Rus milliyetçisidir. Bu ülkelerinde bizim Andımız gibi antları vardır. Bizim de çocuklarımızın her sabah, ‘Türküm, doğruyum, çalışkanım’ demelerinde ne gariplik var? Ant, yemin demektir. Andımız da Türklük, çalışkanlık vurgusu vardır. Ben Danıştay’ın aldığı bu güzel kararı alkışlıyorum. Bugüne kadar okunup bir sorun olmadıysa bundan sonra da okunmasından dolayı bir sorun olmayacaktır” şeklinde görüşlerini açıkladı.
“Bugün millet olarak çıkan karardan mutluyuz”
Andımızın çözüm süreci diye ifade edilen süreçte kaldırıldığını anımsatan Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Gerekçe olarak da Andımızın Türküm diye başlaması gösterildi. Halbuki bu devletin adı Türkiye Cumhuriyeti’dir. Ülkemizde yaşayan ve vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes Türk’tür. Bizim vatandaşlık tanımımız da böyledir. Ülkemizde Andımız kaldırıldıktan sonra terör olayları daha arttı. Sorunun Andımız da olmadığı otaya çıktı. Olay Türküm demekten kaynaklanmıyor. Andımızın kaldırılması bir hataydı. Türk Eğitim-Sen Danıştay’a dava açarak kazandı. 5 yıl sonra kazanıldı. Bugün millet olarak çıkan karardan mutluyuz” diye konuştu.
“Ben bu karardan bir Türk olarak gurur duydum”
“Ne günlere kaldık” diyerek sözlerine başlayan Gazeteci Polat Yılmaz, “Türkiye’de, Türk vatanında okullarda öğrencilere Andımızın okutulmasını tartışıyoruz. Bir anlamda da bunun mücadelesini veriyoruz. Andımızla birlikte devlet dairelerinden TC yazıları da kaldırılmıştı. Danıştay’ın Andımızın yeniden okutulmasıyla ilgili kararına karşı açıklamalar da yapılıyor. Türk yurdunda Danıştay’ın aldığı karara tepkiyi kimler gösteriyor? Ben bu karardan bir Türk olarak gurur duydum. Danıştay’ın kararı uygulanmalı ve Andımız okullarda yeniden okutulmalıdır” diye değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır