• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Andımızın kaldırılması bir hataydı”
“Andımızın kaldırılması bir hataydı”
Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Andımızın okullarda yeniden okutulmasıyla ilgili Danıştay kararı değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar....
20 Ekim 2018 16:24
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Andımızın okullarda yeniden okutulmasıyla ilgili Danıştay kararı değerlendirildi.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Andımızın yeniden okutulmasıyla ilgili Eğitim-Bir Sen Afyonkarahisar 1 Nolu Şubesi’nce bir açıklama yapıldığını hatırlatan Gazeteci İsmail Akar, “Açıklamayı hayretle okudum. Açıklamada, ‘Gerici, baskıcı, militarist, totaliter zihniyetin ürünü olan öğrenci andının kaldırılmasına, toplumsal barışın ve uzlaşının sağlanması, demokratik bir Türkiye’nin inşası adına Eğitim-Bir-Sen olarak biz de destek vermiştik’ deniyor. Andımızda, ‘Türküm, doğruyum, çalışkanım’ deniyor. Bu ifadelerin neresinde gerici, baskıcı, totaliter anlayış var? Bunu bir eğitim sendikasının dillendirmesi çok acı” diye konuştu.
“Andımız da Türklük, çalışkanlık vurgusu vardır”
Eğitim-Bir-Sen’in Andımızla ilgili açıklamasını eğitimle ilgili bir kuruluşa yakıştıramadığını dile getiren Gazeteci Ahmet Tunca, “Bu açıklamaya tepkinin olması lazım. Bir Alman, Alman milliyetçisidir. Bir Rus, Rus milliyetçisidir. Bu ülkelerinde bizim Andımız gibi antları vardır. Bizim de çocuklarımızın her sabah, ‘Türküm, doğruyum, çalışkanım’ demelerinde ne gariplik var? Ant, yemin demektir. Andımız da Türklük, çalışkanlık vurgusu vardır. Ben Danıştay’ın aldığı bu güzel kararı alkışlıyorum. Bugüne kadar okunup bir sorun olmadıysa bundan sonra da okunmasından dolayı bir sorun olmayacaktır” şeklinde görüşlerini açıkladı.
“Bugün millet olarak çıkan karardan mutluyuz”
Andımızın çözüm süreci diye ifade edilen süreçte kaldırıldığını anımsatan Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Gerekçe olarak da Andımızın Türküm diye başlaması gösterildi. Halbuki bu devletin adı Türkiye Cumhuriyeti’dir. Ülkemizde yaşayan ve vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes Türk’tür. Bizim vatandaşlık tanımımız da böyledir. Ülkemizde Andımız kaldırıldıktan sonra terör olayları daha arttı. Sorunun Andımız da olmadığı otaya çıktı. Olay Türküm demekten kaynaklanmıyor. Andımızın kaldırılması bir hataydı. Türk Eğitim-Sen Danıştay’a dava açarak kazandı. 5 yıl sonra kazanıldı. Bugün millet olarak çıkan karardan mutluyuz” diye konuştu.
“Ben bu karardan bir Türk olarak gurur duydum”
“Ne günlere kaldık” diyerek sözlerine başlayan Gazeteci Polat Yılmaz, “Türkiye’de, Türk vatanında okullarda öğrencilere Andımızın okutulmasını tartışıyoruz. Bir anlamda da bunun mücadelesini veriyoruz. Andımızla birlikte devlet dairelerinden TC yazıları da kaldırılmıştı. Danıştay’ın Andımızın yeniden okutulmasıyla ilgili kararına karşı açıklamalar da yapılıyor. Türk yurdunda Danıştay’ın aldığı karara tepkiyi kimler gösteriyor? Ben bu karardan bir Türk olarak gurur duydum. Danıştay’ın kararı uygulanmalı ve Andımız okullarda yeniden okutulmalıdır” diye değerlendirmede bulundu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa