passo
ANKET VE YORUMLAR UÇUYOR

ANKET VE YORUMLAR UÇUYOR

Seçim havasına giriyoruz. 29 Mart 2019 tarihinde yerel seçilmede mahalli adaylar sahneye çıkacak. Sonrasında ise TBMM ve cumhurbaşkanlığı seçimleri Kasım ayında yapılacak. Bana göre yerel seçimler TBMM ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin aynası olacak.Hani sezon öncesi futbolda   lige hazırlanan takımlar olur.Oksijeni en iyi yerde kamp yaparlar.Uyum çabasına girerler.ve lig başlamadan önce hazırlık maçı yaparak eksiklikler aksayan yönleri […]

Seçim havasına giriyoruz. 29 Mart 2019 tarihinde yerel seçilmede mahalli adaylar sahneye çıkacak. Sonrasında ise TBMM ve cumhurbaşkanlığı seçimleri Kasım ayında yapılacak.

Bana göre yerel seçimler TBMM ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin aynası olacak.Hani sezon öncesi futbolda   lige hazırlanan takımlar olur.Oksijeni en iyi yerde kamp yaparlar.Uyum çabasına girerler.ve lig başlamadan önce hazırlık maçı yaparak eksiklikler aksayan yönleri nelerdir bu hazırlık maçlarına ortaya çıkar.İşte bu eksiklik ve aksaklıkları da lig maçları başlamadan gidermeye çabalar takımlar.

Yerel seçimler takımların bir anlamda hazırlık maçları.Asıl mücadele TBMM seçimlerinde ve cumhurbaşkanlığında 50 artı 1 alarak ipi göğüslemek.

Bunu gören anket şirketlerinde siyasetçilerin önüne yaptıkları anket sonuçlarını koyuyor. Anket sonuçları oldukça ilginç.Farklı sonuç ve yorumlar havada uçuşuyor.  Birbirine yaklaşan yok gibi. Tarihe not düşmek adına birkaç anket sonucunu paylaşmak isterim.

     PİAR İYİ PARTİ YÜZDE 17 DİYOR

PİAR’ın 6-18 Mart tarihleri arasında 5620 seçmenle yüz yüze görüşerek yaptığını duyurduğu ankete bakalım:

‘‘Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?’’ sorusuna kararsız olduklarını açıklayanlar çıkarıldıktan sonra verilen cevaplara göre partilerin oy alabilecekleri tablo şu:

AK Parti 39.6, CHP 22.2, İYİ Parti 16.9, HDP 12.2,MHP 5.8 ve  Saadet Partisi 2.5…
İyi Parti ile Saadet Partisi ‘ittifak’ yaptıklarında ise oyları 21.8’e çıkıyor.

Bu ankete göre Adalet ve Kalkınma Partisi, İYİ Parti’ye yaklaşık 7 puan
kaybederken, CHP yaklaşık 4, MHP ise 6 puan kaybedecektir.

Daha ilgi çekici yön ise, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda kime oy verecekleri sorulanların verdikleri cevapların tablosu:

Tayyip Erdoğan 30.0, Meral Akşener 19.1, CHP adayı 17.1,  HDP adayı 12.2

Diğer yandan partisine en sadık seçmen grubu olarak HDP seçmenleri göze çarpıyor. Ankete göre, AKP ve MHP oy toplamı 45,4 iken ittifaka oy vereceklerin oranı 43-44 civarında görülüyor.

İTTİFAK BEKLENEN SONUCU VERMİYOR

Araştırmaya göre, 1 Kasım’da AKP’ye oy verenlerin yüzde 63’ü Recep Tayyip Erdoğan’a oy vereceğini belirtirken, her 5 MHP seçmeninden yalnızca 1’i Erdoğan’a oy vereceğini söylüyor.

Buna göre Cumhur İttifakı MHP tabanında tam anlamıyla karşılık bulamıyor.
Öte yandan MHP seçmenlerinin yarıdan fazlasının Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda Meral Akşener’e oy vereceğini söylüyor

AKP-MHP ittifakının durumu, henüz resmen bir ittifak içinde olmamalarına karşın muhalefet partilerince de yakından izleniyor.

Muhalefetin, AKP-MHP ittifak oylarında erime olduğu tespiti, bir başka analize daha dayanıyor. Muhalefeti, 2019 cumhurbaşkanı seçimi için umutlandıran bu bu analiz şöyle ifade ediliyor:”Referandumdaki evet ve hayır oylarında geçen bir yıllık sürede bazı değişimler oldu. Anketler bunu gösteriyor. Bu değişim hayır lehine. Bir yıllık sürede önemli oranda seçmen evet tercihini değiştirmiş durumda. Bu seçmen grubu, evet vermesinin hata olduğunu düşünüyor. Bu nedenle aslında referandumun rövanşı olarak gerçekleşecek 2019 seçiminde hayır blokuna geçmeyi düşünüyor. Ama asıl olarak dikkat çekici olan referandumdaki hayır tercihini değiştiren neredeyse kimse yok. Referandumda hayır diyen seçmenlerin tamamı hala hayır diyor. Bu hayır blokunun büyümesi demektir.”

SONAR ANKETİ

SONAR anketi de ilginç sonuçlar verdi

Ankete katılanlara “Bugün Milletvekilliği Genel Seçimi olsa, hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu da yöneltildi. Kararsızların dikkat çektiği bu ankette oran yüzde 11.63 oldu. Anketin sonucunda ise AKP yüzde 35.43, CHP yüzde 22.37, İYİ Parti, yüzde 12.57, HDP yüzde 9.53, MHP yüzde 6.27 ve diğer partiler yüzde 2.2 oranında oy alacakları öngörülüyor

Ankette katılımcılara “Cumhurbaşkanlığı Seçimleri bugün yapılsa aşağıda sayacağım isimlerden hangisine oy verirsiniz?” sorusunu yöneltildi. Katılımcıların verdiği cevaplara göre sıralama şöyle oluştu; yüzde 38,9 AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, yüzde 18.9 CHP’nin adayı, yüzde 15.3 İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yüzde 8.0 HDP’nin adayı ve yüzde 2.8 diğer partilerin adayları. Karar yok veya karar vermek için erken diyenlerin orasnı ise yüzde 16.0 çıktı..

Ve ANAR ANKET YORUMU

ANAR Anketini yorumlayan İbrahim Uslu şu tesbitleri yaptı.

‘‘İYİ Parti barajı aşıyor bizim gördüğümüz. Saadet Partisi gibi partilerle ittifak olursa daha rahat aşacak gibi görünüyor. Kurulduğu günden beri ben hep baraj civarında ölçtüm İYİ Parti’nin oylarını. 9 ile 11 arasında ölçüyorum. Ne bazılarının söylediği gibi öyle %15’ler %20’ler oldu ne de çok aşağılara düştü. 2019 cumhurbaşkanı seçiminde AKP-MHP ittifakının oy oranı 16 Nisan referandumu düzeyinde.Bu arada  ittifakın “cumhurbaşkanı seçiminde 1+1=2 etmez., “Cumhurbaşkanı seçimlerinde Erdoğan’ın oyunun yüzde 51.5- 52 arasında olduğunu görüyoruz” diye yaptıkları anket sonuçlarını yorumladı.

Yani bir ay içinde yapılan ve kamu oyuna açıklanan farklı farklı sonuçları olan anketler.

İktidar partisi açısından en son 1 Kasım 2015 seçimlerinde tek başına yüzde 50 oy oranını yakalarken, şimdi MHP’yi de yanına almasına karşın aynı oranlara ancak sahip olması gibi bir sıkıntıya işaret ediyor.

Muhalefet açışından ise hayır bloku net yüzde 50 leri yakalamadı.

Daha çok anketleri göreceğiz. Bence asıl anket yukarıda yazdığımız gibi yerel seçimlerde olacak.Yerel seçimlerde yerel dinamikler ve adaylar etkili ama o seçimlerde siyasi partilerin İl Genel Meclisi adına aldıkları oy Kasım için bize işaret verir. Sonuçta dananın kuyruğu 2019 Kasım ayında kopacak.

Mutlu ve aydınlık yarınlara…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır