passo
“Anne sütü mucize bir besindir”

“Anne sütü mucize bir besindir”

1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Emzirme Haftası nedeniyle Gün FM’de özel bir program yapıldı. Programa Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversite Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Eğitim Hemşiresi Yasemin Savaş ve Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversite Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhemşiresi Muharrem Berk konuk olaraka katıldılar. Hastanelerinde anne sütü ve emzirme uygulamasının korunması, teşvik edilmesi ve desteklenmesi […]

1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Emzirme Haftası nedeniyle Gün FM’de özel bir program yapıldı. Programa Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversite Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Eğitim Hemşiresi Yasemin Savaş ve Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversite Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhemşiresi Muharrem Berk konuk olaraka katıldılar.
Hastanelerinde anne sütü ve emzirme uygulamasının korunması, teşvik edilmesi ve desteklenmesi amacıyla yazılı bir emzirme politikası oluşturulduğu bilgisini aktaran Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversite Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhemşiresi Muharrem Berk, “Hastane personeli ve ebeveynlerle düzenli olarak paylaşılan, yazılı bebek beslenme politikamız mevcut olup, ilgili servis ve kliniklerde politikamızı yazılı olarak sergilemekteyiz. Tüm personelimize annelere destek olmak amacıyla emzirme danışmanlığı eğitimini düzenli aralıklarla vermekteyiz. Hastanemizde hizmet alan gebelere ve lohusalara, anne sütü ve emzirmenin önemi, anne sütünü elle sağma ve saklama yöntemi gibi konularda bilgi vermekteyiz. Görsel ve yazılı materyallerle de bu eğitimi pekiştirmekteyiz” diye konuştu.
“Emzirme iki yaş ve üzerine kadar sürdürülmeli”
Anne-bebek ten temasını doğumdan hemen sonra başlatarak kesintisiz şekilde sürdürülmesi gerektiğine değinen Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversite Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Eğitim Hemşiresi Yasemin Savaş, “Bebeği doğumu takip eden bir saat içinde emzirmek, başarılı emzirmenin sağlanmasının yanı sıra yeni doğanların ve çocukların hayatta kalması ve iyi bir gelişim göstermesi bakımından son derece önemlidir. Bebeklerin ilk altı ay boyunca yalnızca anne sütüyle beslenmesi, fiziksel ve nörolojik büyüme ve gelişim için ihtiyaç duydukları şefkat ile besin maddeleri ve enerjiyi almalarını sağlar. Anne sütü mucize bir besindir. Bebeğe ilk altı ay sadece anne sütü verilmesini ve emzirmenin altı aydan sonra güvenli ve besin takviyeleriyle iki yaş ve üzerine kadar sürdürülmesini tavsiye diyoruz” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır