• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Anne sütü zekayı geliştirir”
“Anne sütü zekayı geliştirir”
Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesi’nde görevli Hemşire Ebru Koçman ile Ebe Sibel Çakır konuk olarak katıldılar. Gün FM Genel Yayın...
14 Kasım 2017 12:33
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesi’nde görevli Hemşire Ebru Koçman ile Ebe Sibel Çakır konuk olarak katıldılar. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Koçman ve Çakır anne sütünün önemine değindiler.

“Her annenin sütü bebeğine özeldir” diyen Ebe Sibel Çakır, “Örneğin prematüre doğan bir bebeğin annesinin sütü ona özelken, 9 aylık bir bebeğin sütü ona özeldir. Annenin gün içerisinde bile sütünün özelliği değişir. Anneden ilk beş gün ağız sütü gelir. Ağız sütü bebeğin ilk aşısıdır O yüzden özellikle doğumun hemen ardından ilk yarım, bir saat içinde ağız sütü verilmelidir. Eğer bu süreyi emzirmeden geçirirsek çok büyük bir fırsatı kaçırırız ve bebek uzun bir uyku sürecine dalar. Anne sütü zekayı geliştirir. Emen bebeklerde orta kulak iltihabı ve boğaz enfeksiyonu daha az görülür. Emzik ve biberon alan bir bebeğin emme şekli değişir ve belli süre sonra anneyi emmeyi reddeder. Ayrıca çene ve diş yapısı bozulur. Daha sık mikroorganizmalarla karşılaşırlar” diye konuştu.

“Süt yapımında oksitosin ve prolaktin hormonlarının etkilidir”

Süt yapımında oksitosin ve prolaktin hormonlarının etkili olduğunu kaydeden Çakır, “Bu hormonları uyarmak için annenin kaygı ve stresten uzak durup, kendisine inanması gereklidir. 32 hafta ve üzeri gebelerimiz emzirme ve anne sütü hakkında Aile Sağlığı Merkezlerinden ve hastanelerin gebelik okullarından bilgi alabilirler” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Sütün değerini kaybetmemesi için belli koşullarda saklanması gerekir”

“Annenin bebeğinden uzak kalması, çalışmaya başlaması veya bebeğin o an için ememeyecek durumda olması nedeniyle sütünü sağması gerekebilir” bilgisini aktaran Hemşire Ebru Koçman, “Sütün değerini kaybetmemesi için belli koşullarda saklanması gerekir. Oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında 3 gün ve dondurucuda 3 ay saklanabilir. Annelerde en çok yaşanılan sorun olarak meme başı çatlağını görüyoruz. Genellikle sanki meme başı çatlağını her annenin yaşayacağı zannediliyor. Ama kesinlikle her anne yaşamaz. Bebeğini düzgün pozisyonda emzirmeyen annelerde görülebilir. Annelerin bu durumda bir krem yada benzeri şeyler sürmelerine gerek yoktur. Sadece ılık suyla silinmesi ve anne sütü sürmeleri yeterli olacaktır” diye konuştu.

“Bebekleri doğru pozisyonda ve etkili bir şekilde emzirmeliyiz”

Emziren annelere tavsiyelerde bulunan Koçman, “Bebekleri doğru pozisyonda ve etkili bir şekilde emzirmeliyiz. 15veya 20 dakika diye bir sınırlama yoktur. Bebeğin istediği sıklıkta ve istediği kadar emzirmeliyiz. Gece emzirmesinin çok önemli olduğu unutulmamalıdır. 3 saatten fazla bebek uyumamalı ve uyandırılıp emzirilmelidir” dedi.

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa