passo
“Anneler ve çocuklar önceliğe sahiptir”

“Anneler ve çocuklar önceliğe sahiptir”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Deniz Fırat konuk olarak katıldı. Programda 3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanan Halk Sağlığı Haftası nedeniyle bu konu değerlendirildi. Ülkemizde her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında Halk Sağlığı Haftası haftasının kutlandığını belirten Dr. Deniz Fırat, “Bu haftanın amacı, halk sağlığının ve koruyucu […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Deniz Fırat konuk olarak katıldı.
Programda 3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanan Halk Sağlığı Haftası nedeniyle bu konu değerlendirildi.
Ülkemizde her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında Halk Sağlığı Haftası haftasının kutlandığını belirten Dr. Deniz Fırat, “Bu haftanın amacı, halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmaktır” diye konuştu.
“Haftanın teması anne ve çocuk sağlığı”
2019 yılında Halk Sağlığı Haftasının temasının anne ve çocuk sağlığı olarak belirlendiğini kaydeden Dr. Fırat, “İnsanımızın sağlığını korumayı ve geliştirmeyi hedeflerken anne ve bebekler, diğer gruplara göre sağlık açıcından daha fazla risk altında olduklarından yürüttüğümüz çalışmalar içinde anneler ve çocuklar özel bir önceliğe sahiptir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Yenidoğan tarama programları
Programda yeni doğan dönemi tarama programlarından bahseden Dr. Fırat, “Halen ülkemizde doğan her bebekten alınan topuk kanı ile zeka geriliğine ve ağır sekellere neden olabilecek fenilketonüri, konjenital hipotiroidi, biyotinidaz eksikliği, kistik fibrozis hastalıkları taranmaktadır. İşitme kayıpları, görme kusurları ile bazı göz hastalıkları ve kalça çıkıklığı açısından taranarak erken tanı ile tedavi edilebilmektedir. Bu yenidoğan dönemi tarama programları ile her yıl 12 binden fazla çocuk yaşama sağlıklı başlama ve hayatını sağlıklı bireyler olarak sürdürebilme şansına sahip olmaktadır” diye konuştu.
“Mikrobesin destek programları sürüdürülüyor”
Bebeklerimizin sağlıklı gelişimleri için mikrobesin destek programlarının sürdürüldüğünü kaydeden Dr. Fırat, “Demir Gibi Türkiye Programı ve D vitamini yetersizliğinin önlenmesi ve kemik sağlığının geliştirilmesi programı kapsamında bugüne dek her biri için 15’er milyondan fazla bebeğe destek başlanmıştır. Bu programlarla çocuk yaş grubunda demir eksikliğine bağlı kansızlık yüzde 75, D vitamini eksikliği yüzde 50 oranında azaltılmıştır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır