• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Anneler ve çocuklar önceliğe sahiptir”
“Anneler ve çocuklar önceliğe sahiptir”
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Deniz Fırat konuk olarak katıldı. Programda 3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanan Halk Sağlığı Haftası nedeniyle bu...
10 Eylül 2019 17:27
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Deniz Fırat konuk olarak katıldı.
Programda 3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanan Halk Sağlığı Haftası nedeniyle bu konu değerlendirildi.
Ülkemizde her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında Halk Sağlığı Haftası haftasının kutlandığını belirten Dr. Deniz Fırat, “Bu haftanın amacı, halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmaktır” diye konuştu.
“Haftanın teması anne ve çocuk sağlığı”
2019 yılında Halk Sağlığı Haftasının temasının anne ve çocuk sağlığı olarak belirlendiğini kaydeden Dr. Fırat, “İnsanımızın sağlığını korumayı ve geliştirmeyi hedeflerken anne ve bebekler, diğer gruplara göre sağlık açıcından daha fazla risk altında olduklarından yürüttüğümüz çalışmalar içinde anneler ve çocuklar özel bir önceliğe sahiptir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Yenidoğan tarama programları
Programda yeni doğan dönemi tarama programlarından bahseden Dr. Fırat, “Halen ülkemizde doğan her bebekten alınan topuk kanı ile zeka geriliğine ve ağır sekellere neden olabilecek fenilketonüri, konjenital hipotiroidi, biyotinidaz eksikliği, kistik fibrozis hastalıkları taranmaktadır. İşitme kayıpları, görme kusurları ile bazı göz hastalıkları ve kalça çıkıklığı açısından taranarak erken tanı ile tedavi edilebilmektedir. Bu yenidoğan dönemi tarama programları ile her yıl 12 binden fazla çocuk yaşama sağlıklı başlama ve hayatını sağlıklı bireyler olarak sürdürebilme şansına sahip olmaktadır” diye konuştu.
“Mikrobesin destek programları sürüdürülüyor”
Bebeklerimizin sağlıklı gelişimleri için mikrobesin destek programlarının sürdürüldüğünü kaydeden Dr. Fırat, “Demir Gibi Türkiye Programı ve D vitamini yetersizliğinin önlenmesi ve kemik sağlığının geliştirilmesi programı kapsamında bugüne dek her biri için 15’er milyondan fazla bebeğe destek başlanmıştır. Bu programlarla çocuk yaş grubunda demir eksikliğine bağlı kansızlık yüzde 75, D vitamini eksikliği yüzde 50 oranında azaltılmıştır” dedi.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa