passo
“Annemin işi benim geleceğim olsun”

“Annemin işi benim geleceğim olsun”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programının konuğu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Alper Sezer oldu. Sezer programda kurumunun çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. “Engelsiz Yaşam Merkezi’nin yapım ihalesi gerçekleştirilecek” İlimizde engelliler için bir yatılı bakım merkezinin olmamasının büyük eksiklik olduğunu söyleyen Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Alper Sezer, “İlimizde daha önce özel bir bakım ve […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programının konuğu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Alper Sezer oldu.

Sezer programda kurumunun çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.

“Engelsiz Yaşam Merkezi’nin yapım ihalesi gerçekleştirilecek”

İlimizde engelliler için bir yatılı bakım merkezinin olmamasının büyük eksiklik olduğunu söyleyen Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Alper Sezer, “İlimizde daha önce özel bir bakım ve rehabilitasyon merkezi varmış. Bu kuruluş faaliyetini sonlandırmış. Bu alanda büyük bir ihtiyaç var. İlimize bir Engelsiz Yaşam Merkezi gerekliydi. Göreve gelir gelmez bunun eksikliğini kamuoyuyla paylaşmıştım. Sonrasında bu merkezimizin 11 Temmuz tarihinde proje ihalesi yapıldı. İdare binasıyla toplam 7 bloktan oluşan, engellilerimizin kalabileceği Fuar Alanı civarında yapılacak bu merkezin proje ihalesi yapıldı. Proje yapıldı, projenin çizimi gerçekleştirildi. Başbakanlığın genelgesi gereği yapım ihaleleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılıyor. Biz gerekli dosyaları projeyle birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ilettik. Bugünlerde Bakanlığımız bu projenin yapım ihalesini gerçekleştirecek. İnşallah 2014 yılında böyle bir merkezin yükseldiğini hep birlikte göreceğiz. Hepimiz için de engellilikle ne zaman karşılaşacağımız meçhul. Her birimiz birer engelli adayıyız. TÜİK verilerine göre toplumda yüzde 11–12 civarında engelli bireyimiz var. Bu sayı ciddi ve önemsenmesi gereken bir sayı. Sözün özü böyle bir merkez ilimiz için de bir ihtiyaçtır. Bittiğinde bu merkez ilimizde önemli bir açığı kapatmış olacak” diye konuştu.

“Kadın istihdamı açısından bu proje bence son derece önemli”

Programda, ‘annemin işi benim geleceğim’ projesiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Sezer, “Bu projeyi ilk kez kamuoyuyla paylaşıyorum. Bu proje Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Borusan Holding ve Organize Sanayi Bölgeleri Yönetimleri arasında üçlü bir protokolle gerçekleştiriliyor. Kadın istihdamını arttırmayı, kadınların iş yaşamlarında karşılaştıkları zorlukları azaltmayı ve çocuklarının bakımı konusundaki endişelerini azaltmayı hedefleyen bir proje bu. Borusan Holding’in sahipleri bilindiği gibi Afyonkarahisarlı. Bu proje ilk kez Afyonkarahisar ve Adıyaman illerinde uygulanıyor. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay ve yönetimi konuya sahip çıkarak, çok yakından ilgilendiler. Buradan kendilerine teşekkür ederim. Bu proje için bize Organize Sanayi Bölgesi’nde yer gösterildi. Borusan Holding içinde bulunduğumuz Kasım ayında projeyi uygulamaya başladılar. Biz burada Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan kadınlarımızın çocuklarına hizmet verecek bir kreş açacağız. Annelerimiz işine gelirken, ‘çocuğumu nerede bırakacağım’ endişesi olmadan işine gelebilecek. Çocuğunu kreşe bırakıp, gönül rahatlığıyla işinde çalışacak. Türkiye’de ikinci olması ve kadın istihdamı açısından bu proje bence son derece önemlidir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Yaklaşık 130 bin TL kaynaklı ve 9 aylık bir proje”

‘Yeşeren Sonbahar’ projesinin ailesiyle birlikte yaşayan yaşlılara yönelik bir hizmet olduğunu belirten Sezer, “Bu projemizi Zafer Kalkınma Ajansı desteğinde yapıyoruz. Yaklaşık 130 bin TL kaynaklı ve 9 aylık bir proje. Bu projenin sonlarına doğru yaklaşmaktayız. Bu projenin uygulanmasında yaşlılarımız sabah saatlerinde evlerinden alınarak Sosyal Hizmet Merkezimize getiriliyorlar. Merkezimizde yaşlılarımız rahat ve konforlarını sağlayacak düzenlemeler mevcut. Orada onlara ikramlarımız oluyor, dinleniyorlar. Ayrıca merkezimiz yaşlılarımız için sosyal paylaşım sitesi vazifesi de yapıyor. Mesela merkezimizde asker arkadaşıyla 50 yıl sonra karşılaşan bir yaşlımız oldu. Aslında iki yaşlıda ilimizde, ancak farklı mahallelerde oturduklarından bugüne kadar hiç karşılaşmamışlar. Merkezimize getirdiğimiz yaşlılarımızdan sağlık sorunları olanlarla da ilgileniyoruz. Gerektiğinde hastaneye götürülerek tetkik ve tedavileri yapılıyor. Bunun dışında Afyonkarahisar dışına hiç çıkmamış yaşlılarımıza büyük otobüsler kiralayarak Bursa ve Çanakkale gezisi düzenledik. Onlar bu gezilerden çok memnun oldular. Yine geçtiğimiz hafta sinema etkinliği düzenledik. Ömründe hiç sinemaya gitmemiş yaşlılarımızı sinemaya götürdük. Çok mutlu oldular. Gruplar halinde bu tür faaliyetlerimiz devam ediyor. Bu projemiz Şubat ayına kadar sürecek” dedi.

Yayın sonrası bir süre Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen Sezer, Gün FM’e kurumun faaliyetlerini duyurma imkânı sunduğu için teşekkür etti. Akar, ise yayından duyduğu memnuniyeti dile getirerek Sezer’e görevinde başarılar diledi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır