• DOLAR
  $2.006,6
 • EURO
  $0,41
 • ALTIN
  $30.080,22
 • BIST
  101,9341
“Antibiyotiklerin doğru kullanımı son derece önemlidir”

“Antibiyotiklerin doğru kullanımı son derece önemlidir”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Kadir Gökhan Saçkan konuk olarak katıldı. Saçkan Antibiyotik Farkındalık Haftası dolayısıyla bu konuya ilişkin bilgiler verdi. Hastalık semptomlarının daha hafif geçmesini ve daha hızlı tedavi olmasını sağlayan antibiyotiklerin doğru bir şekilde kullanılmasının insanlığın geleceği açısından hayati […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Kadir Gökhan Saçkan konuk olarak katıldı. Saçkan Antibiyotik Farkındalık Haftası dolayısıyla bu konuya ilişkin bilgiler verdi.
Hastalık semptomlarının daha hafif geçmesini ve daha hızlı tedavi olmasını sağlayan antibiyotiklerin doğru bir şekilde kullanılmasının insanlığın geleceği açısından hayati önem arz ettiğini kaydeden Saçkan, “Fakat unutulmamalıdır ki ÜSYE, grip gibi kış aylarında gastroenterit vb. yaz aylarında çok sık görülen hastalıklardır ve çoğunlukla viral kaynaklı olup birçoğu antibiyotik kullanımı gerektirmektedir” diye konuştu.
“Gereğinden fazla ve uygunsuz kullanımı yan etkilere sebep olabilir”
Antibiyotiklerin virüslere etkili olmadığını sadece bakterilere karşı etkili olduğunu belirten Saçkan, “Antibiyotik kullanacağınızda, onu reçete edilen tüm ilacı bitirecek şekilde kullanmalısınız. Antibiyotiklerin gereğinden fazla ve uygunsuz kullanımı yan etkilere sebep olabileceğinden önerilmez. Bakterilerin antibiyotik kullanılmasına rağmen hayatta kalmaya devam edebilmelerine antibiyotik direnci denilir. Antibiyotik direncini engellemek için antibiyotikleri semptomlarınız gerilemiş, şikayetleriniz azalmış olsa bile reçetede önerilen dozda ve tüm kutu bitene kadar kullanın. Antibiyotikler ciddi enfeksiyon varlığında kullanılması gerektiğinden sadece gerekli olduğunda kullanın. Antibiyotiklerin doğru kullanılmaması sonucunda, sıkça karşılaştığımız antibiyotik direncinin gelecekte daha da artmasına ve mevcut bakterilere karşı savaşacak silahımız kalmamasına neden olacak. Bu nedenle antibiyotiklerin doğru kullanımı son derece önemlidir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır