passo
“Apemia’da kazıya başlandı”

“Apemia’da kazıya başlandı”

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ve Gün FM işbirliğinde düzenlenen Kampüs programına AKÜ Batı Anadolu ve Afyonkarahisar Arkeoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Bilgin konuk oldu. Bilgin Dinar’da yapılan ve Bilimsel Başkanı olduğu Apemia Antik Kenti’nde yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. “Apameia’nın büyük bölümü günümüzde Dinar ilçesi altında kalmıştır” Apemia Antik Kenti’nde […]

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ve Gün FM işbirliğinde düzenlenen Kampüs programına AKÜ Batı Anadolu ve Afyonkarahisar Arkeoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Bilgin konuk oldu. Bilgin Dinar’da yapılan ve Bilimsel Başkanı olduğu Apemia Antik Kenti’nde yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
“Apameia’nın büyük bölümü günümüzde Dinar ilçesi altında kalmıştır”
Apemia Antik Kenti’nde kazı çalışmalarına başlandığı bilgisini aktaran Bilgin, “Demir Çağı’nda “Kelainai”, milattan önce 3. yüzyılın başından itibaren “Apameia” olarak bilinen antik kent, Dinar merkezli geniş bir coğrafyada bulunuyor. Günümüzde Evciler, Başmakçı, Dazkırı ve Kızılören ilçelerini de kapsayan Apameia, antik dönemde Efes Antik Kenti’nden sonra ikinci büyük ticaret şehri olarak biliniyor. Apameia’nın büyük bölümü günümüzde Dinar ilçesi altında kalmıştır. Kazı bizleri çok heyecanlandırıyor. Katkı veren herkese çok teşekkür ederim” diye konuştu.
Afyonkarahisar’ın tarihinin oldukça eski olduğunu belirten Bilgin Ayazini’nde yapılan çalışmaların ilimiz turizmine büyük katkılar sunacağını söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır