passo
“Aralık ayının sonuna kadar adaylar belli olur”

“Aralık ayının sonuna kadar adaylar belli olur”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında yerel seçimlere yaklaşırken siyasetteki son durum konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Yerel seçimlere yaklaşırken siyasette hareketlenmelerin yaşandığını kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Partilerde belediye başkanlıkları için aday adaylarının müracaatları devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Ak Parti’de Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı aday adayı […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında yerel seçimlere yaklaşırken siyasetteki son durum konuşuldu.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Yerel seçimlere yaklaşırken siyasette hareketlenmelerin yaşandığını kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Partilerde belediye başkanlıkları için aday adaylarının müracaatları devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Ak Parti’de Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı aday adayı olarak eski İl Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Tutumlu aday adaylığını açıkladı. Merkez İlçe Başkanı Bülent Eser daha önce aday adayı olduğunu açıklamıştı. Mevcut Belediye Başkanı Burhanettin Çoban da aylar önce aday adayı olduğunu açıklamıştı. Geçtiğimiz hafta telefonlara bir mesaj ulaştı. Bu mesajda Salih Sel, Zekeriya Aslan, Bülent Eser ve Melih Yurter’in isimleri vardı. Hangisini tercih edersiniz diye soruluyordu. Bunu kimin yaptığı da merak konusu oldu. MHP’de ise Kemalettin Yılmaz ve Fatih Çetinkaya aday adaylıklarını açıkladı. Siyasette hava ısınıyor. İlçelerde de aday adayları var. Sonuçlar merakla bekleniyor” şeklinde konuştu.
“MHP’de müracaatlar 15 Aralık’a kadar sürecek”
Ak Parti’nin ülke genelinde en fazla belediyeye sahip parti olduğunu belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “En fazla müracaat da yine Ak Parti’de. Ak Parti’de üyeler nezdinde bir temayül yoklaması yapılıyor. Bulundukları yerde Ak Partili belediye varsa memnun musunuz diye sorulacak. Yoksa başkanlık için önerecekleri üç kişi sorulacak. Bu yoklama elektronik ortamda yapılıyor. Temayül yoklaması sonuçları Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ulaştırılıyor. Erdoğan tüm yerleşim yerlerindeki sonuçları istatiksel olarak elektronik ortamda görebilecek. Daha önce yapılmış olan anketlerde bu sonuçlara eklenecek. Ak Parti’nin yerel yönetimlerden sorumlu başkan yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin açıklamasına göre önümüzdeki günlerde adaylar açıklanacak. Özhaseki herşeyin hazır olduğunu söyledi. MHP’de müracaatlar 15 Aralık’a kadar sürecek. CHP’de adaylar açıklanmaya başlandı. Aralığın sonuna kadar birçok aday açıklanmış olur. Bana göre ülke genelinde Ak parti birçok belediye başkanını değiştirecek. Bu nedenle adaylar erken açıklanacak” diye konuştu.
“Bana göre değişiklik yüksek olacak”
Ak Parti’nin aday havuzunun oldukça geniş olduğunu söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Başarıyı daha yüksek noktalara taşıyabilmek için de bu havuzdaki en iyi adayı toplumun önüne çıkartmaya çalışıyorlar. Ak Parti aday belirleme sürecinde hiç kimseden yana değil. Herkese eşit yaklaşıyor. Bu Ak parti’nin ne kadar kurumsal kimlikli bir parti olduğunu gösteriyor. Her seçim döneminde benzer çalışmalar yapılıyor. Cep telefonlarına gönderilen dört ismin mevcut başkan Çoban’ın önüne geçerek aday olacaklarını düşünmüyorum. Bu mesajı kimin gönderdiğini bilmiyorum. Ama bu anketin usta işi yapılmadığı ortada. Ben önümüzdeki yerel seçimlerde Ak Parti’de mevcut başkanlardan yüzde 20’sinin yeniden aday gösterilmeyeceğini düşünüyorum. Bazıları da üç dönemi doldurdukları için aday olamıyor. Bana göre değişiklik yüksek olacak. İyi Parti ve CHP şu an beklemede. İlimizde ittifak edip etmeyecekleri netleşmedi. Bu ittifak MHP’nin aleyhine, iktidar partisinin ise lehine olur diye düşünüyorum “ şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır