passo
“Arap dünyası birlik-beraberlik içinde değil”

“Arap dünyası birlik-beraberlik içinde değil”

Uzun yıllardır GünFM’de yayınlanan ve bir klasik haline gelen Basın Odası programında bu hafta ABD Başkanı Trump’un Kudüs’ü başkent olarak açıklaması ve ardından meydana gelen gelişmeler değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Trump’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak açıklamasının ardından hem […]

Uzun yıllardır GünFM’de yayınlanan ve bir klasik haline gelen Basın Odası programında bu hafta ABD Başkanı Trump’un Kudüs’ü başkent olarak açıklaması ve ardından meydana gelen gelişmeler değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Trump’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak açıklamasının ardından hem ülkemizin hem de tüm İslam dünyasının ayağa kalktığını kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Ülkemizin tüm şehirlerinde, ilçelerde bu açıklamayı kınayan açıklama ve gösteriler yapıldı. Kudüs üç semavi din için de çok önemli. Hem Müslümanların, hem de Hıristiyan ve Musevilerin başkenti olarak değerlendirilen bir şehir. Filistin ve İsrail arasında bölünmüş durumda olan Kudüs’ü bu üç dinin mensupları da çok önemli görüyorlar. Dinimiz açısından Kudüs’ün önemli olmasının nedeni Peygamberimizin Miraç’a yükseldiği yerin bu şehirde bulunmasındandır. Kabe’den önceki ilk kıble olan Mescid-i Aksa’da yine Kudüs’te yer alıyor. Kudüs 1917 yılına kadar Osmanlı toprakları içinde kalmıştır. Şu anda 800 bine yakın insan bu şehirde yaşıyor. Geçmişteki ABD Başkanları ülkeleri içindeki baskıya rağmen Kudüs’ü başkent olarak ilan etmemişlerdi. Trump ise geçtiğimiz hafta ilan etti. Tel Aviv’deki ABD büyükelçiliğini ise Kudüs’e taşıyacaklarını söyledi. Arap dünyası maalesef birlik-beraberlik içinde değil. Türkiye’nin Kudüs’e sahip çıkma girişimine yeterli desteği vermiyorlar” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Kudüs’ü İsrail’e teslim etmeyeceğiz”

Dünyadaki Müslüman nüfusun Osmanlı sonrası hiçbir zaman biraraya gelemediklerine değinen Gazeteci Ahmet Tunca, “Bu konu Türk milleti olarak bizleri üzmektedir. Uzun yıllar Osmanlı himayesinde kalan Kudüs üç din için de son derece önemlidir. Kudüs kadim bir kenttir. Gelmiş geçmiş tüm medeniyetlerin ortasında bulunan bir kenttir. Tarih boyu o bölgede hep karışıklıklar meydana gelmiştir. Yahudilerin o bölge için emellerini hepimiz biliyoruz. Kudüs üç dinin ortak kenti olduğundan aslında uluslar arası bir konsorsiyum tarafından yönetilmesi gerekir. Ama Yahudiler Kudüs bizim olmalı diyerek oradaki Müslüman nüfusu yok sayıyorlar. Biz ülke olarak Arap ülkelerini kurtarmak için çırpınırken, Arap ülkeleri maalesef yeterli girişimlerde bulunmuyorlar. Filistin konusunda çabalarımız tüm dünyanın malumu. Kudüs’ü İsrail’e teslim etmeyeceğiz. Atalarımızın ve dinimizin emanetlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Trump’un Kudüs çıkışının çeşitli sebepleri olduğu söyleniyor”

Uzun zamandır ertelenen Kudüs’ün başkent ilan edilmesi konusunun bugün açıklanmasının manidar olduğunu belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “ABD’de kriz çıkartan paketler vardır. Bunlar Ermeni yasa tasarısı veya çeşitli kanunlarla ilgili konulardır. Her yıl gündeme gelir. Ülkemiz veya konunun muhatabı devletler bu geçmesin derler. O arada ABD istediği tavizi alır. Trump’un Kudüs çıkışının çeşitli sebepleri olduğu söyleniyor. Bir tanesi Trump’un zayıflayan halk desteğini yükseltmek istemesi. Bunun dışında ABD’nin yaşadığı ekonomik sıkıntıyı Yahudi lobisinin desteği ile aşmak istemesi nedeniyle de Kudüs çıkışının yapıldığı konuşuluyor. Benim öngörüm bu konunun planlanmış bir hadise olmasıdır. Burada büyük bir yangının ateşi fitillendi. Bu hadise bölgede Çin ve Hindistan merkezli ekonomik dalganın önünü kesecek yeni bir iç karışıklık senaryosuna benziyor. Bu olayların arkasından büyük olaylar gelecektir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır