passo
“Aşılama her çocuk için yaşamsaldır”

“Aşılama her çocuk için yaşamsaldır”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Berna Bozca konuk olarak katıldı. Bozca programda aşının önemini anlattı. “Her yıl Nisan ayının üçüncü haftası Aşı Haftası” Her yıl Nisan ayının üçüncü haftasının Aşı Haftası olarak anıldığını ve aşıyla ilgili farkındalık oluşturabilmek adına hafta boyunca çalışmalar yapıldığını kaydeden Dr. Bozca, “İnsan […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Berna Bozca konuk olarak katıldı. Bozca programda aşının önemini anlattı.
“Her yıl Nisan ayının üçüncü haftası Aşı Haftası”
Her yıl Nisan ayının üçüncü haftasının Aşı Haftası olarak anıldığını ve aşıyla ilgili farkındalık oluşturabilmek adına hafta boyunca çalışmalar yapıldığını kaydeden Dr. Bozca, “İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri v.b. mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin etkilerinin ortadan kaldırılarak, geliştirilen biyolojik maddelere aşı denir. Aşı, insanları hastalıklardan ve onun kötü sonuçlarından koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanır. Vücut bu şekli ile kendisine zarar vermeyen mikrop ya da toksinleri tanır ve onlara karşı bir savunma yöntemi geliştirir. Böylece gerçek mikropla karşılaşıldığında da bu yöntemle savaşır ve kişi hastalığa yakalanmaz. Bu kişi artık o hastalığa karşı bağışıktır” şeklinde konuştu.
“Aşılanan kişi aşılandığı hastalıklara karşı bağışık yani dirençli olur”
“Aşılar, belirli bir hastalığa yakalanmadan önce kişilere ulaşıp onların bağışıklanmalarını sağlamak amacıyla verilir” diyen Bozca, “Vücutta savunma mekanizmasını uyararak, hastalık etkenini tanıyan ve bu etkenle karşılaşıldığında onu yakalayıp yok eden koruyucu maddelerin oluşmasını sağlarlar. Bu şekilde aşılanan kişi aşılandığı hastalıklara karşı bağışık yani dirençli olur. Oluşan direnç genellikle ömür boyu vücutta kalır ve hastalık etkeni ile karşılaşınca onu etkisiz kılmak için savaşır. Aşıların zamanında ve uygun aralıklarla uygulanması çok önemlidir. Ancak aşı takviminde belirtilen aralıklara göre aşıları tamamlanamamış çocuklarda önceki aşı dozlarının tekrar yapılmasına gerek yoktur. Aradan uzun bir süre geçmiş olsa bile, aşılamaya bırakılan yerden devam edilir, eksik aşılı çocuk saptandığında yaşına uygun olarak aşıları tamamlanır” diye değerlendirmede bulundu.
Aşılanarak bağışık hale gelmiş bireylerin oluşturduğu toplumların hastalıkların yayılmasına karşı direnç gösterdiklerinin altını çizen Bozca, “Bu yolla henüz aşılanmamış, aşılanmaya engel oluşturan bir hastalığı olanlar da korunmuş olur. Aşılama her çocuk için yaşamsaldır, her çocuğun sağlıklı ve hastalıksız yaşama hakkı vardır.” şeklinde konuştu.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programı yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır