Reklam

Reklam

passo
“Aşılar güvenli ürünlerdir”

“Aşılar güvenli ürünlerdir”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Birim Uzmanı hemşire Neşe Aksoy konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Aksoy okul çağı çocuklarında aşı uygulamaları konusunda bilgiler verdi. Aşıların ölü veya zayıflatılmış mikroorganizma içeren ve enfeksiyon hastalıklarının tedavi ve korunmasında kullanılan biyolojik ürünler […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Birim Uzmanı hemşire Neşe Aksoy konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Aksoy okul çağı çocuklarında aşı uygulamaları konusunda bilgiler verdi.
Aşıların ölü veya zayıflatılmış mikroorganizma içeren ve enfeksiyon hastalıklarının tedavi ve korunmasında kullanılan biyolojik ürünler olduğunu kaydeden Aksoy, “Aşılar vücutta savunma mekanizmasını uyararak hastalık etkenini tanıyan ve bu etkenle karşılaştığında onu yakalayıp yok eden koruyucu maddelerin oluşmasını sağlar. Böylece aşılanan kişi o hastalığa karşı bağışık yani dirençli olur. Bağışıklık genellikle ömür boyu sürer” diye konuştu.
Bağışıklama ile kazanımlardan söz eden Aksoy, “Bağışıklama ile enfeksiyonlar, enfeksiyonların yayılımı, hastanede yatışlar, iş gücü kaybı, sakatlıklar, ölümler ve ekonomik kayıplar azalır. İlkokul birinci sınıf öğrencilerine KKK (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) ve 4’lü karma aşıları uygulanır. Ortaokul dördüncü sınıf öğrencilerine ise Td ismi verilen erişkin tipi difteri tetanoz aşısı uygulanır” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Aşılar güvenli ürünlerdir” diyen Aksoy, “Aşı yan etkilerinin çoğu hafif ve geçici yan etkilerdir. Aşılanan çocuklarda hafif ateş, huzursuzluk, hafif bir döküntü, aşı uygulanan yerde kızarıklık, hassasiyet ve ağrı olabilir. Bu durumda aileye bilgi verilmeli ve kayıt oldukları aile hekimlerine başvurmaları sağlanmalıdır” diye konuştu.
Bazı velilerin çocuklarına aşı yapılmasına izin vermediklerini belirten Aksoy, aşıların güvenli olduğunu söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır