Reklam

Reklam

passo
“Aşılar zamanında yapılmalı”

“Aşılar zamanında yapılmalı”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına İl Soğuk Zincir Sorumlusu Kürşat Mazan konuk olarak katıldı. Aşı Haftası nedeniyle programa konuk olan Mazan aşıyla ilgili bilgiler verdi. Aşı ile ilgili bilgiler veren İl Soğuk Zincir Sorumlusu Kürşat Mazan, “İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan bakteri, virüs gibi mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak ya da bazı […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına İl Soğuk Zincir Sorumlusu Kürşat Mazan konuk olarak katıldı. Aşı Haftası nedeniyle programa konuk olan Mazan aşıyla ilgili bilgiler verdi.
Aşı ile ilgili bilgiler veren İl Soğuk Zincir Sorumlusu Kürşat Mazan, “İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan bakteri, virüs gibi mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin etkilerinin ortadan kaldırılarak geliştirilen biyolojik maddelere aşı denir. Vücut bu şekli ile kendisine zarar vermeyen mikrop ya da toksinleri tanır ve onlara karşı bir savunma yöntemi geliştir. Böylece gerçek mikropla karşılaşıldığında da bu yöntemle savaşır ve kişi hastalığa yakalanmaz ve kişi artık o hastalığa karşı bağışık kılınır” diye konuştu.
“Aşılar hastalanmadan önce yapılır”
“Aşılar, belirli bir hastalığa yakalanmadan önce kişilere ulaşıp onların bağışıklanmalarını sağlamak amacıyla verilir” diyen Mazan, “Vücutta savunma mekanizmasını uyararak, hastalık etkenini tanıyan ve bu etkenle karşılaşıldığında onu yakalayıp yok eden koruyucu maddelerin oluşmasını sağlarlar. Bu şekilde aşılanan kişi aşılandığı hastalıklara karşı bağışık yani dirençli olur. Oluşan direnç genellikle ömür boyu vücutta kalır ve hastalık etkeni ile karşılaşınca onu etkisiz kılmak için savaşır” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Eksik aşılı çocuk belirlendiğinde, yaşına uygun olarak aşıları tamamlanır”
Aşıların zamanında ve uygun aralıklarla uygulanmasının çok önemli olduğunu belirten Mazan, “Ancak aşı takviminde belirtilen aralıklara göre aşıları tamamlanamamış çocuklarda önceki aşı dozlarının tekrar yapılmasına gerek yoktur. Aradan uzun bir süre geçmiş olsa bile, aşılamaya bırakılan yerden devam edilir, eksik aşılı çocuk belirlendiğinde, yaşına uygun olarak aşıları tamamlanır” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır