passo
Atatürk bir ışıktır

Atatürk bir ışıktır

Atatürk sadece ülkemiz için değil dünya için de emsalsiz bir liderdir. Dünyanın birçok ülkesinde hala anılıyor ve anılmaya devam edecek. Küba’da Çin’de heykelleri var. Çin’de tarih derslerinde öğrencilere Atatürk okutuluyor. Atatürk anlayabilenler için 10 Kasım 1938’de vefatından sonra yaşamaya başladı. Fikirlerinden faydalanmasını bilenler için Atatürk bir ışıktır, bir yol göstericidir. Atatürk Türk milletinin gönlünde fikirleri […]

Atatürk sadece ülkemiz için değil dünya için de emsalsiz bir liderdir.

Dünyanın birçok ülkesinde hala anılıyor ve anılmaya devam edecek. Küba’da Çin’de heykelleri var. Çin’de tarih derslerinde öğrencilere Atatürk okutuluyor. Atatürk anlayabilenler için 10 Kasım 1938’de vefatından sonra yaşamaya başladı. Fikirlerinden faydalanmasını bilenler için Atatürk bir ışıktır, bir yol göstericidir. Atatürk Türk milletinin gönlünde fikirleri ve eserleri ile sonsuza kadar yaşayacaktır.

Peki, neden Mustafa Kemal Atatürk, böylesine gönülleri fetih eden bir insan olmuştur?

Bunu anlak için yaptığı devrimlere bakmak lazım.

Bunları anlamak için kişisel özelliklerini bilmek lazım.

Mustafa Kemal; çok yönlü, üstün yetenek, zeki ve kuvvetli iradeye sahiptir. Bunlar Mustafa Kemal’in Türk milletinin en büyük lideri olmasında ve tüm dünyaca kabul edilmesinde etkili olan özelliklerini özetleyecek olursak.

VATANSEVERLİĞİ

Mustafa Kemal, bir asker olarak birçok cephede vatan savunmasının en güzel örneklerini verdi. Vatanı savunmanın yüce bir görev olduğunu belirtti. Çanakkale Cephesi’nde askerlerine, “Size ben taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum”, Sakarya Meydan Savaşı’nda, “Hatt-ı müdafaa yoktur, sath-ı müdafaa vardır. O satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk edilemez” sözleri önemlidir.

İDEALİSTLİĞİ

 Atatürk’ün ideali; Türk milletinin çağdaş, hayat seviyesi içinde yaşayan bir millet olarak varlığını yükseltmektir. “Yurdumuzu dünyanın en mamur ve en medeni memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi en geniş refah vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız. Millî kültürümüzü muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız” diyerek bunu pekiştirdi.

GERÇEĞİ ARAMA GÜCÜ

Mustafa Kemal, gerçekçi bir insandı. Gerek dış politikada gerekse iç politikada hiç hayalci olmamış,

 Milleti gerçekleşmesi mümkün olmayan emeller peşinde koşturmamıştır.

 “Bizim; akıl, mantık, zeka ile hareket etmek en büyük özelliğimizdir.” sözü bu özelliğine en güzel örnektir.

ÇOK YÖNLÜLÜĞÜ

Mustafa Kemal, üstün bir komutan eşsiz bir devlet adamıdır.

 O, pek çok alanda ortaya koyduğu görüşleriyle milletini aydınlatmış; kalkınmanın, gelişmenin ve çağdaşlaşmanın yollarını göstermiştir.

 Mustafa Kemal, hem fikir hem de hareket adamıdır

Askerlik, tarih, eğitim, sanat ve ekonomi konularında görüşlerini açıklamakla kalmamış aynı zamanda bu görüşlerini uygulamıştır.Kendine güveni, göreve bağlılığı, çabuk ve doğru karar verme gücü ile de çok cepheli bir önderdir.

GURURA VE ÜMİTSİZLİĞE YER YOK

“Benim müstesna olduğuma dair bir kanun yoktur.” Sözü.: “Ben bir işte nasıl muvaffak olacağımı düşünmem. O işe neler engel diye düşünürüm. Engelleri kaldırdım mı iş kendi kendine yürür.” Çanakkale Savaşları sırasında cephanesi olmayan asker karşısında süngü tak emrini vermesi onun :   zor durumlarda bile ümitsizliğe düşmediğini göstermektedir.

İLERİ GÖRÜŞLÜLÜĞÜ

 Mustafa Kemal, olayların gelişmesini sezgileriyle değerlendirerek sonucunda neler olabileceğini isabetli bir şekilde tespit ederdi. Onun ileri görüşlülüğünü gösteren pek çok örnek vardır. “Yolunda yürüyen bir yolcunun yalnız ufku görmesi yetmez. Muhakkak ufkun ötesini de görmesi ve bilmesi gereklidir.” sözü bu özelliğini gösterir.”Kırk asırlık Türk yurdu, düşman elinde bırakılamaz.” diyerek ilerde Hatay’ın ana vatana katılacağını belirtmesi onun bu özeliğini en iyi şekilde ortaya koymaktadır.

YÖNETİCİLİĞİ

 Mustafa Kemal, üstün nitelikli ve çok yönlü bir yöneticiydi. O, bu özelliğini cephede, mecliste ve cumhurbaşkanlığı makamında bütün yönleriyle ortaya koymuştur.

Atatürk’ün yöneticilik özelliklerinden biri, yeri ve zamanında en doğru kararı alması ve bunu taviz vermeden uygulamasıdır. Onun başarısının sırrı bu özelliğinde yatmaktadır.

“Bir işi zamansız yapmak o işi bozmak, başarısızlığa uğratmaktır. Her şey sırasında ve zamanında yapılmalıdır.” diyerek yöneticilikte nasıl başarılı olunacağını göstermiştir.

EĞİTİMCİLİĞİ

 Mustafa Kemal, birçok alanda olduğu gibi eğitim alanında da milletimizin çağ atlamasını atılım yapmasını sağlayan büyük bir önderdir.”Cumhurbaşkanı olmasaydınız ne olmak isterdiniz?” sorusuna “Millî Eğitim Bakanı olarak millî kültürü yükseltmeye çalışmak en büyük emelimdi.” karşılığını vermiştir. Bir eğitimci ve ebedi “başöğretmen”dir.

Yeryüzünde onun gibi yazı tahtası başında milletine ders veren başka bir devlet adamı yoktur.

ATATÜRK’ÜN ÖZELLİKLERİ

Ulu Önderimizin boyu 1.74,

Kilosu 76,

Ayakkabı numarası ise 43.

Özenli ve temiz bir Türkçe konuşurdu. Arada Rumeli şivesi kullanmayı severdi.

Sabah kahvaltısını nadir yapardı. Kendisi tıraş olmaz, berbere tıraş olurdu.

Adına kesilecek olan kurbanları bağışlardı.

İyi derece Fransızca bilirdi.

En sevdiği sporlar bilardo ve yüzmeydi.

En sevdiği ders matematikti.

Hayvanlar arasında en çok atları ve köpekleri severdi.

En sevdiği danslar vals ve zeybekti. Anadolu türküleri ile Klasik Batı Müziği dinlerdi. Gömleklerinin tamamı beyaz ve özel dikimdi.

Lacivert takım giymeyi sevmezdi.

Ata lafını sevmez, kendisine böyle hitap edilmesinden hoşlanmazdı.

 En sevdiği yemekler kuru fasulye ve pilavdı.

Tatlı pek yemez, ara sıra gül reçeli yerdi.

En sevdiği kitap Reşat Nuri’nin unutulmayan romanı Çalıkuşu idi.

Dünya turuna çıkmayı çok istemiş, ancak ömrü vefa etmemiştir.

Bugün insan gibi çağdaş bir şekilde yaşayabiliyorsak, bunu Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. Atatürk milletimiz için bir ışıktır. Sonsuza kadar bu ışık yolumuzu aydınlatacak. Günümüzde orta doğuda ve dünyada yaşananları gördükçe bu ışığın çok daha değerli ve önemli olduğunu görüyoruz.

Ruhu şad, mekânı cennet olsun.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır