passo
“Atatürk gençliğe daima güvenmiştir”

“Atatürk gençliğe daima güvenmiştir”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bu konu işlendi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın tüm ulusumuza kutlu olmasını dileyerek sözlerine başlayan Gazeteci İsmail Akar, “19 […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bu konu işlendi.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın tüm ulusumuza kutlu olmasını dileyerek sözlerine başlayan Gazeteci İsmail Akar, “19 Mayıs 1919 Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başladığı gündür. I. Dünya Savaşı sonunda ülkemizin birçok yeri savaşı kazanan devletler tarafından işgal edilmişti. Yurdumuzu bu durumdan kurtarmak için Atatürk, 16 Mayıs 1919′da ‘Bandırma Vapuru’ ile İstanbul’dan Samsun’a hareket etti. 19 Mayıs 1919′da Samsun’a vardı ve burada Kurtuluş Savaşını başlattı. Üç yıl süren savaşlar sonunda ülkemiz yabancı güçlerden kurtarıldı. Atatürk Türk gençliğini seviyor, onlara güveniyor ve Türkiye’nin geleceğini onların ellerine bırakmaya çekinmiyordu. Atatürk’ü ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz” şeklinde konuştu.
“19 Mayıs Atatürk’ün doğum günü kabul edilmiştir”
19 Mayıs 1919 tarihinin milletimizin tarihinde bir dönüm noktası olduğunu kaydeden Gazeteci Ahmet Tunca, “19 Mayıs tarihe not düşülen bir gün olduğu için Ulu Önder Atatürk’ün doğum günü olarak kabul edilmiştir. O yıllarda Anadolu Sevr gerekçe gösterilerek işgal kuvvetlerince işgal edilmiştir. Amaç Anadolu’daki Türk varlığına son vererek Osmanlı Devleti’ni tarihe gömmekti. 1918 yılındaki işgalden sonra birçok asker ne yapılabileceği ile ilgili toplantılar yaptılar. Mustafa Kemal’in Çanakkale’deki başarılarından dolayı arkadaşları Anadolu’ya onun öncülüğünde gidilmesi gerektiği konusunda birleştiler. Netice olarak Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmış ve Anadolu işgalden kurtulmuştur. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun” diye değerlendirmede bulundu.
“Tohum 19 Mayıs’ta Anadolu’ya düşmüştür”
20.yüzyılın başlarında dünyada demokrasi çağının başladığını belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “Bütün kral ve imparatorların yönetimdeki ağırlıkları azalmıştır. Ya yönetimleri tamamen terk etmişler ya da İngiltere’de olduğu gibi sembolik bir hal almışlardır. Atatürk’ün Samsun’a çıkmadan önceki Anadolu’daki durumu hepimiz biliyoruz. 30 Ekim 1918’de Osmanlı Mondros Ateşkes Antlaşması’nı imzalamıştır. Atatürk Samsun’a çıkıp, kurtuluşun meşalesini yaktığında ise yine Osmanlı daha ağır şartları olan Sevr Antlaşmasını imzalamıştır. Bugünkü çağdaş ülkenin temelleri Atatürk öncülüğünde o tarihte atılmıştır. Tohum 19 Mayıs’ta Anadolu’ya düşmüştür. Bugün bulunduğumuz bu kritik bölgede güçlü bir devlet olarak kalabildiysek bu Atatürk’ün attığı tohumun çınar olmasındandır” diye konuştu.
“Atatürk tüm ümidim gençliktedir demiştir”
19 Mayıs’ın kurtuluş mücadelemizin başlangıç günü olduğunu belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bu kurtuluş mücadelesini Atatürk’ün önderliğinde Osmanlı’nın kurmay subayları başlatmıştır. Kurmay heyeti Atatürk’ün önderliğinde Anadolu’ya geçmiş ve kurtuluşu başlatmıştır. Bu olay tarihimizde çok önemli bir gelişmedir. Bu kurmay heyeti ve düzenli ordu olmasaydı hiçbir zaman kurtuluş gerçekleştirilemezdi. Yeniden bir devlet kurulması ve düşmana dur denilmesi için Mustafa Kemal ve arkadaşlarına mutlaka ihtiyaç vardı. 19 Mayıs milletimize kutlu olsun. Atatürk tüm ümidim gençliktedir diyerek daima gençlere olan güvenini vurgulamıştır. Bizler de gelecek kuşaklara bunu iyi anlatmalıyız” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır