passo
“Atatürk milletimiz için bir ışıktır”

“Atatürk milletimiz için bir ışıktır”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 78.yıldönümü dolayısıyla Atatürk anıldı. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Polat Yılmaz yorumlarıyla katıldılar. Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 78.yıldönümünde rahmet, saygı ve özlemle anarak sözlerine başlayan Gazeteci İsmail Akar, “Bugün Atatürk’e dair […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 78.yıldönümü dolayısıyla Atatürk anıldı. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Polat Yılmaz yorumlarıyla katıldılar.
Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 78.yıldönümünde rahmet, saygı ve özlemle anarak sözlerine başlayan Gazeteci İsmail Akar, “Bugün Atatürk’e dair daha az bilinen bilgileri derledim. Ulu Önderimizin boyu 1.74, kilosu 76, ayakkabı numarası ise 43. Özenli ve temiz bir Türkçe konuşurdu. Arada Rumeli şivesi kullanmayı severdi. Sabah kahvaltısını nadir yapardı. Kendisi tıraş olmaz, berbere tıraş olurdu. Adına kesilecek olan kurbanları bağışlardı. İyi derece Fransızca bilirdi. En sevdiği sporlar bilardo ve yüzmeydi. En sevdiği ders matematikti. Hayvanlar arasında en çok atları ve köpekleri severdi. En sevdiği danslar vals ve zeybekti. Anadolu türküleri ile Klasik Batı Müziği dinlerdi. Gömleklerinin tamamı beyaz ve özel dikimdi. Lacivert takım giymeyi sevmezdi. Ata lafını sevmez, kendisine böyle hitap edilmesinden hoşlanmazdı. En sevdiği yemekler kuru fasulye ve pilavdı. Tatlı pek yemez, ara sıra gül reçeli yerdi. En sevdiği kitap Reşat Nuri’nin unutulmayan romanı Çalıkuşu idi. Dünya turuna çıkmayı çok istemiş, ancak ömrü vefa etmemiştir” diye konuştu.
“Atatürk sadece ülkemiz için değil dünya için de emsalsiz bir liderdir”
Atatürk’ün vefatının ardından 78 yıl geçmesine rağmen Ulu Önder’in yaşamaya devam ettiğini belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Çünkü Atatürk sadece ülkemiz için değil dünya için de emsalsiz bir liderdir. Dünyanın birçok ülkesinde hala anılıyor ve anılmaya devam edecek. Küba’da Çin’de heykelleri vardır. Çin’de tarih derslerinde öğrencilere Atatürk okutuluyor. Atatürk anlayabilenler için 10 Kasım 1938’de vefatından sonra yaşamaya başladı. Fikirlerinden faydalanmasını bilenler için Atatürk bir ışıktır, bir yol göstericidir. Atatürk Türk milletinin gönlünde fikirleri ve eserleri ile sonsuza kadar yaşayacaktır. Atatürk fazilet rejimi dediği Cumhuriyetimizin kurucusudur. Bugün insan gibi çağdaş bir şekilde yaşayabiliyorsak bunu Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. Atatürk milletimiz için bir ışıktır. Sonsuza kadar bu ışık yolumuzu aydınlatacak. Ruhu şad, mekânı cennet olsun” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Atatürk öngörüsü çok yüksek bir liderdir”
Atatürk’ü rahmet ve minnetle anarak konuşmasına başlayan Gazeteci Polat Yılmaz, “Atatürk’ün benim en hayran olduğum noktası Türklük şuuruna ve Türklüğe yaptığı vurgulardır. Ekonomi, savaş gibi birçok alandaki konulardan bahsetmiştir. Ama sıklıkla da Türklükten bahsetmiştir. Atatürk Türk birliğinin kurulmasını çok istemişti. “Bu birliği görmeden gidersem gözlerim açık gider” demiştir. Bu konuya ben de bireysel olarak çok önem veriyorum. Çünkü dünyanın her noktasında Türkler vardır. Bu birlik kurulursa dünyanın en büyük birliği olacaktır. Atatürk Sovyetler Birliği’nin çökeceğini 1930’larda söylemiştir. Öngörüsü çok yüksek bir liderdir. Sovyetlerdeki Türklerle irtibatı koparmayalım, bugünden tedbir almalıyız demiştir. Musul’u, Kerkük’ü, adaları mutlaka alacağım, Selanik’i Türk topraklarına katacağım diyen bir liderdir. Ne mutlu Türküm diyene demiştir. Atatürk çok büyük bir insandır. Tekrar rahmet ve minnetle anıyorum” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır