passo
Atatürk

Atatürk

ATATÜRK 2018-11-09 09:53:48 ATATÜRK İSMAİL AKAR Yılmaz Özdil’in kaleme aldığı Mustafa Kemal kitabı okunması dün bitti. Bu kitapla ilgili 10 yıl araştırma yaptığını ve iki bin civarında kitap dergi, belgesel, röportaj, akademik tez ve makale taradığını, yedi bin sayfa özet çıkardığını anlatan Yılmaz Özdil şunları ekliyor’ “2007 Türkiye için Cumhuriyet tarihi için dönüşüm noktasıydı. 2008 […]

ATATÜRK
2018-11-09 09:53:48

ATATÜRK
İSMAİL AKAR
Yılmaz Özdil’in kaleme aldığı Mustafa Kemal kitabı okunması dün bitti. Bu kitapla ilgili 10 yıl araştırma yaptığını ve iki bin civarında kitap dergi, belgesel, röportaj, akademik tez ve makale taradığını, yedi bin sayfa özet çıkardığını anlatan Yılmaz Özdil şunları ekliyor’ “2007 Türkiye için Cumhuriyet tarihi için dönüşüm noktasıydı. 2008 yılında yağmur gibi Cumhuriyete dair kitaplar, Atatürk’e dair kitaplar yazılmaya başlandı. Bu ülkenin aydın insanlarının hapislere atıldığı dönemde, TSK’nın mermi bile sıkılmadan imha edildiği bir dönemde böyle art arda Atatürk kitapları çıkmaya başladı. Elbette aralarında iyi olanlar da vardı ama çoğu sanki onu övüyormuş gibi, onu anlatıyormuş gibi yaparak kasıtlı, kötü niyetli ve yalan ve iftiralarla dolu kitaplar türedi.

Bir örnek veriyor o dönemleri anlatan Yılmaz Özdil.Diyor ki “Samsun’a çıktığında, İzmir’in işgali için mevlit okutulsun istiyor. Ama helva karacak un yok. O zaman talimat veriyor, halka üzüm dağıtılsın. İzmir üzümü dağıttırıyor. Yani üç yıl üç ay sonra İzmir’e gireceğinin işaretini tee Samsun’da bir mevlitte veriyor. Bugün bile anlatırken tüylerim diken diken olur’

Bu arada söz kitapta açılmışken Mustafa Kemal Atatürk kandil günleri oruç tutar.

Ramazan ayı boyunca hafızlara mevlit okutur, iftar yemekleri düzenler ve 5 vakit namaz kılan Fevzi Çakmak Paşa ile dini sohbetler ederdi.

NUTUK tan bi haberiz

Günümüzde Atatürk ve devrimleri hatta büstlerine dahası adına portelerine bile tahammül edemeyen insanları olmasına rağmen büyük öndere dünyanın hayranlıkla imrenerek baktığını görüyoruz.

Bakın ülkemizde milyonlarca insanın hala NUTUK tan haberi yok. Ama ;

Fidel Castro : 12 Mayıs 1961 tarihinde Havana’da görevli genç Türkiye diplomatı Bilal Şimşir’den ABD’nin bilgisi olmaması şartıyla “Atatürk’ün Büyük Nutuk kitabını” istiyor..

Che Guevara, 1967 yılında Bolivya’da yakalanıp öldürüldüğünde sırt çantasından; Atatürk’ün “Büyük Nutku çıkıyor.

Atatürk’ün dünyada “başöğretmen” sıfatlı tek lider ve Geometri kitabını yazıyor kitabında Üçgen, açı, dikdörtgen gibi ve 48 tane geometri teriminin (Türkçe) isim babası bizzat Mustafa Kemal
Devlet adamları Atatürk’ü anlamış
Atatürk bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır… Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür Türkiye’nin doğması yeni Türkiye’nin özgürlük ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan ve o zamandan beri koruması, Atatürk’ün Türk halkının işidir. Şüphesiz ki, Türkiye’de giriştiği derin ve geniş inkılaplar kadar bir kitlenin kendisine olan güvenini daha başarı ile gösteren bir örnek yoktur. (J.F.Kennedy)

Kemal Atatürk, yalnız bu yüzyılın en büyük adamlarından biri değildir. Biz Pakistan’da, O’nu geçmiş bütün çağların en büyük adamlarından biri olarak görüyoruz. Askerî bir deha, doğuştan bir lider ve büyük bir yurtsever… (18. Muhammed Eyüp Han- Pakistan Cumhurbaşkanı)

Mustafa Kemal sosyalist değil, fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici ve iyi düşünceli, akıllı bir lider. Mustafa Kemal soygunculara karşı bir Kurtuluş Savaşı veriyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultan’ı da yaranı ile birlikte alt edeceğine inanıyorum. (Lenin)

Savaşta Türkiye’yi kurtaran, savaştan sonra da Türk Ulusu’nu yeniden dirilten Atatürk’ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır. Her sınıf halkın O’nun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahramana ve modern Türkiye’nin Ata’sına layık bir tezahürden başka birşey değildir. (33. Winston Churchill-İngiltere Başbakanı)

Ve.

Atatürk kimdir? Sorusuna UNESCO nun verdiği cevabı paylaşalım:

Atatürk uluslararası anlayış, işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir inkılapçı, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü. bütün yaşamını boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayrımı göstermeyen, eşi olmayan devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu”

Saygı sevgi rahmetle anıyoruz…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır