passo
“Ayak anatomimize uygun tabanlık tercih edilmeli”

“Ayak anatomimize uygun tabanlık tercih edilmeli”

Gün FM’de ayda bir yayınlanan Ayak Sağlığımız isimli programda neden tabanlık kullanmalıyız sorusuna cevap arandı. İstanbul Ayak Sağlığı Merkezi Yetkilisi Podolog Anka Tülay Kıran Ayak Sağlığımız isimli programda bilgiler aktarmaya devam ediyor. “Topuklu ayakkabı giyen 60 kiloluk bir kadın 26 tonluk bir filin ayaklarına yaptığı basıncın 28 katının topuklarına binmesine neden olur” diyen Kıran, “70 […]

Gün FM’de ayda bir yayınlanan Ayak Sağlığımız isimli programda neden tabanlık kullanmalıyız sorusuna cevap arandı.
İstanbul Ayak Sağlığı Merkezi Yetkilisi Podolog Anka Tülay Kıran Ayak Sağlığımız isimli programda bilgiler aktarmaya devam ediyor.
“Topuklu ayakkabı giyen 60 kiloluk bir kadın 26 tonluk bir filin ayaklarına yaptığı basıncın 28 katının topuklarına binmesine neden olur” diyen Kıran, “70 kilo olan bir kişi kadın veya erkek fark etmez aktif yürüme yaptığı zaman ayaklar günün sonunda 2520 ton taşımış olur. Burada uygun giyilmeyen ayakkabının ayak ve topuklara yaptığı baskıyı ve yükü vurgulamış olduk. Bu nedenle ayağın doğal bir basınç çemberinin de zarar görmemesi gerekir. Bu çember olmasaydı ayağımızda basınç yaraları açılırdı. Bu çember ayağımızda koruyucu yastık görevi görmektedir. Bu yağ tabakası yani yastık bozulursa ayağımızda problem başlar. Yaşla birlikte bu yağ tabakası azalır. Bu nedenle içi yumuşak tabanlı ayakkabılar veya yumuşak ayak anatomimize uyan tabanlık kullanılmalıdır” şeklinde konuştu.
Programda ayak problemlerinin nedenleri üzerinde duran Kıran ana sebebin ayağa uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi olduğunu kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır