passo
Ayten Erman

Ayten Erman

Bugünkü konuğumuz Türk tiyatro ve sinemasının yaşayan en büyük çınarlarından biri olan Ayten Erman. Şu an kendi isteği ile Sanatçı Yaşam Evi’nde kalıyor. Ayten Erman, Tosun Paşa, En Büyük Şaban, Şendul Şaban gibi filmlerin yanında Kenan Büke Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Tuncay Özinel Tiyatrosu ve birçok özel tiyatro ve müzikallerde roller almıştır. Hisseli Harikalar Kumpanyası’nda canlandırdığı […]

Bugünkü konuğumuz Türk tiyatro ve sinemasının yaşayan en büyük çınarlarından biri olan Ayten Erman. Şu an kendi isteği ile Sanatçı Yaşam Evi’nde kalıyor. Ayten Erman, Tosun Paşa, En Büyük Şaban, Şendul Şaban gibi filmlerin yanında Kenan Büke Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Tuncay Özinel Tiyatrosu ve birçok özel tiyatro ve müzikallerde roller almıştır.

Hisseli Harikalar Kumpanyası’nda canlandırdığı Fidan rolü unutulmazlar arasına çoktan girmiştir. Aynı müzikalde Kuğu Gölü Balesi sahnesinde Adile Naşit, Belkıs Dilligil ve Asuman Arsan ile seyircinin gönlünde taht kurmuştur. Babası kara tren makinistidir. Kardeşleri Ayşen Gruda ve Ayben Erman’ın oyuncu olmalarında Ayten Hanım’ın rolü büyüktür.

Gençliğinde güzelliği dillere destandır. Endamı ile ‘Hükümet gibi kadın’ denilebilecek güzelliktedir. Şemsi İnkaya ile evliliğinden Ozan isimli bir oğlu vardır. Canlandırdığı sosyete komşu kadın, zengin ama vicdanlı köşk sahibesi, mahallenin sevimli dedikoducu kadını gibi rolleriyle gönlümüzde taht kurdu Ayten Erman. Onu hep, nazikçe kullandığı ellerini kaldırıp, boynunu kıra kıra konuşması ile hatırlıyorum.

Şekerpare filminde canlandırdığı “erkek düşkünü evde kalmış kadın” tiplemesi ile hafızama yer etmiş Ayten Erman’ın, filmin bir sahnesindeki “Erkek mi?… Erkek mi?” sorusunu ne zaman duysam, dakikalarca gülerim. Üzerine bir de Şener Şen’in “Erkek, erkek… Tut ucundan…” cümlesi eklenince o sahneyi izlemeye doyum olmaz. Son olarak Çiçek Taksi, Tatlı Kaçıklar, Çılgın Bediş –özellikle bu dizideki Mefaret karakteri ile izleyicinin beğenisini çokça kazanmıştır- ve Cennet Mahallesi dizilerinde canlandırdığı yardımcı kadın rolleri ile ne kadar kaliteli bir karakter oyuncusu olduğunu, bir kez daha izleyiciye kanıtlamıştır.

Ömrün uzun olsun Ayten Erman. Selam, sevgi, saygı ve sağlıklı bir yaşam dileğiyle…

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır