passo
“Az gören her 100 çocuktan 70’i tedavi edilir durumdadır”

“Az gören her 100 çocuktan 70’i tedavi edilir durumdadır”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Polat konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Polat bebeklerde görme ve göz tembelliği konusunda bilgiler verdi. “Bebeklerin anne karnında ışığa tepki verdiği ve gözlerini kırptığı bilinmektedir” diyen Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Polat konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Polat bebeklerde görme ve göz tembelliği konusunda bilgiler verdi.
“Bebeklerin anne karnında ışığa tepki verdiği ve gözlerini kırptığı bilinmektedir” diyen Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Polat, “Doğumdan sonra bebeklerin sinir sistemi henüz tam gelişmemiştir. Bu yüzden konuşamazlar, yürüyemezler ve başka birçok işi hemen yapamazlar. Benzer şekilde görme düzeyleri de oldukça düşük seviyededir. Yeni doğan bebek ışık değişikliklerine tepki verir, görme keskinliği düzeyi yüzde 5-10 düzeyindedir. İlk üç ayda göz göze gelmesi beklenir. 6 aylıktan itibaren yakında olan hareketli cisimleri izlemesi artar. 5 yaş civarında erişkinlerle aynı düzeye varır. Ama bu yaşta hala gelişme sürer. 7-9 yaşından sonra gelişme tamamlanır” diye konuştu.
“Çocukluk çağı görme kayıplarının yüzde 69,6’sının önlenebilir nedenlere bağlıdır”
Ülkemizdeki yapılan bir araştırmada çocukluk çağı görme kayıplarının yüzde 69,6’sının önlenebilir nedenlere bağlı olduğunun tespit edildiğini kaydeden Polat, “Yani çocukluk döneminde az gören her 100 çocuktan 70’i tedavi edildiği durumda diğer insanlar gibi tam ve net görecek ve görme kaybı gelişmeyecektir. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk sağlığı Kurumu Başkanlığı Çocuk İzlem Protokolleri kapsamında 0-3 aylık bebeklere göz muayenesi, okul öncesi dönemde ise şaşılıkların en sık gözlendiği 36-42 aylık çocuklara göz taraması yapılması planlanmıştır. Buna göre birinci basamakta ilk tarama testleri aile hekimi ve aile sağlığı elemanı tarafından, bir üst merkeze sevk edilen bebek ve çocuklara ise göz hastalıkları uzmanları tarafından uygulanacaktır. Görme gelişiminde en hassas dönem olan ilk 6 ayda görmeyi engelleyecek problemler sonucu ciddi göz tembelliği gelişmektedir. Bu nedenle tüm bebeklerin ilk 3 ay içinde muayene edilmesi amaçlanmıştır. 0-3 aylık bebeklerde ışık reaksiyonlarına ve kırmızı refle testine bakılacak, bu testlerde anormal veya şüpheli sonuç saptanması, şaşılık veya gözlerde titreme saptanması durumunda göz hastalıkları uzmanına sevk edilecektir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Şaşılık, 2-3 yaş içinde ortaya çıkmaktadır”
“Göz tembelliğinin en önemli sebeplerinden biri şaşılık olup 2-3 yaş içinde ortaya çıkmaktadır” diyen Polat, “Bu durum çocuklarda göz tembelliğine yol açmaktadır. Bu amaçla tüm çocukların 36-42 ay içinde tekrar muayene edilmesi planlanmıştır. 36-42 aylık çocuklarda, ışık reaksiyonu ve kırmızı refle testine ek olarak Lea Sembol testi ile görme keskinliğine bakılacak, bu testlerde anormal veya şüpheli sonuç saptanması, göz kapaklarında düşüklük, şaşılık, baş pozisyonu veya görme keskinliğinde yetersizlik saptanması durumunda göz hastalıkları uzmanına sevk edilecektir” diye konuştu.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında bebeklerde görme ve göz tembelliği konusu tüm yönleriyle işlendi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır