passo
BAKAN EROĞLU O GECEYİ ANLATTI

BAKAN EROĞLU O GECEYİ ANLATTI

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi gecesi yaşadıklarını Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti(AGC) İkinci Başkanı, Gazeteci İsmail Akar’a anlattı. İsmail Akar: Sayın Bakanım 15 Temmuzda FETÖ Terör örgütü tarafından başarısız bir darbe girişimi yaşandı. Milletin sağduyusu ve başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin dik duruşu ile bu […]

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi gecesi yaşadıklarını Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti(AGC) İkinci Başkanı, Gazeteci İsmail Akar’a anlattı.
İsmail Akar: Sayın Bakanım 15 Temmuzda FETÖ Terör örgütü tarafından başarısız bir darbe girişimi yaşandı. Milletin sağduyusu ve başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin dik duruşu ile bu girişim püskürtüldü. O güne dönersek 15 Temmuz günü ilk haberi Nerden aldınız? O anda neredeydiniz ilk anda aklınızdan neler geçti? O duyum sonrası ne yaptınız? İlk anda kimlerle paylaştınız?
Bakan Eroğlu: İstanbul’daydım, sivil plakalı bir araç ile eskortsuz ziyarete gidiyordum. Şoförüm ‘Efendim Boğaziçi köprüsünde trafik olabilir, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçelim’ dedi. Bu dediğim 21.30 civarında. Tam köprüden geçerken baktım Asya yakasından Avrupa yakasına geçişler durdurulmuş, öbüründe de birtakım tedbirler alınmış, kontrollü geçiş veriyorlar. Sivil olduğumuz için ben de geçtim gittim. Ama darbe olduğunu hemen orada anlamadım. Neticede Sayın Cumhurbaşkanımızın korumasını aradım. O da öğrenmiş, biz de öğrendik. ‘Herhangi bir sıkıntı yok’ diye söylendi. Ben de oradan DSİ Bölge Müdürlüğü’ne gittim, hemen eve gitmedim. Çocuklara dedim ki; sizler evi terk edin derhal. Arkadaşlarla, diğer Bakanlarla temas kurayım, yapılacak bir şey var mı diye takip edeyim. Saat 03.00 civarında Milli Savunma Bakanımız aradı. Mamak’taki 4’üncü Kolordu’nun çıkışlarını Orman ve DSİ teşkilatlarının dev araçları ile kesin dedi. Bakanlığıma bağlı DSİ ve OGM’nin iş makineleri General Eşref Akıncı Kışlası’nın girişine yığılarak giriş çıkışlar kapatıldı ve daha büyük olayların yaşanmasının önüne geçildi.

İsmail Akar: OHAL için neler söylersiniz?
Bakan Eroğlu: Öncelikle 15 Temmuz gecesi ülkemizin son 14 yılda elde ettiği kazanımları ve milletin iradesini ortadan kaldırmayı hedefleyen darbe girişimini nefretle kınıyorum. Bu ihanetin bedelini bu girişimin içinde olanlar çok ciddi bir şekilde ödeyecekler.
15 Temmuz gecesi Çanakkale ve İstikbal Harbimizin ruhunu taşıyan asil milletimizin feraseti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, dirayeti Bakanlar Kurulunun kararlılığı ile birlik ve beraberliğini en güçlü şekilde göstererek aziz milletimizin ve devletimizin bekasına kasteden bedbahtlara tarihin en anlamlı tokadı vurulmuştur. Kimse demokratikleşme adına kazanımlarından vazgeçmeyecektir. Bu hain darbe girişiminde şehit olanlara Allah’tan rahmet, gazilerimize de acil şifalar diliyorum. Bu zaferin esas sahibi milletimizdir. Herkes devletine, milletine, bayrağına sahip çıktı.
79 milyon vatandaşımıza şükran borçluyuz. OHAL’e gelince, Gazi Meclisimiz bu kararı almakla yeni bir istiklal mücadelesinin adımını attı. 3 ay içinde çok yoğun bir çalışma yapacağız, halkımız endişeye kapılmasın. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Başbakanımızın ifade ettiği gibi olağanüstü hali biz millete ilan etmedik, olağanüstü hali kendimize ilan ettik. Vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlükleri, haberleşme hürriyeti, teşebbüs hürriyeti, iş yapması, seyahat etmesi ile alakalı bir sıkıntı yok. Bu bir sıkıyönetim değil, bu Anayasa’nın 120. maddesine göre meşru düzeni ortadan kaldırmaya yönelik bir darbe girişimine karşı Anayasa’nın verdiği bir haktan yararlanmaktır. Anormal olan bir durum söz konusu değil, hükümetimiz vazifesinin başında, yetkileri artan valilerimiz de vazifelerine devam edecekler. Mali disiplinden taviz diye bir şey söz konusu değil. Piyasalarda ne TL’de, ne döviz bazında herhangi bir likidite sıkıntısı yok. Bütün yatırımcılarımızdan da yatırımlarını askıya almadan aynı kararlılıkla yollarına devam etmelerini istiyoruz.
İsmail Akar: Bundan sonra neler yaşanacak?
Bakan Eroğlu: Mesela Kanun Hükmünde Kararname ile hükümetimiz tarafından ne lazımsa çıkarılacaktır. Devletin yeniden yapılanması bu çerçeve içinde yapılacaktır. Olağanüstü Hâl Yasası kabul edilince halkımız eskiden olduğu gibi endişeye kapılmadı. Halkımız asaleti ve olgunluğunu bu konuda da gösterdi, meydanlarımızda demokrasi nöbetine devam ediyor. İnşallah bu süreç içerisinde kurumlarımızı Fetullahçı terör örgütü ve diğer terör örgütlerinden temizleriz. Bu gözü dönmüş vatan haini ve işbirlikçileri hak ettiği cezayı alacaklar, vatandaşlarımızın ve hemşerilerimin hiç endişesi olmasın.

İsmail Akar: Hemşerilerinize mesajınızı alabilir miyiz?

Bakan Eroğlu:Söz konusu vatan olunca her zaman üzerine düşeni fazlasıyla yapmış Afyonkarahisarlı hemşehrilerim, 15 Temmuz gecesi de Karahisar Kalesi gibi dimdik ayakta durmuş, ülke genelinde olduğu gibi destan yazmıştır ve kararlı bir şekilde demokrasi nöbetine devam etmektedir. Gücü nispetinde bu hainlere karşı koyan asil ve aziz milletimize ve hemşehrilerime en kalbi minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Allah milli ve yürekli duruşumuzu ve birliğimizi daim etsin. Allaha emanet olunuz…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır