passo
Balbay: “İnsanlarımız yeni bir iktidar arayışı içinde”

Balbay: “İnsanlarımız yeni bir iktidar arayışı içinde”

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere ilimize gelen CHP İzmir Milletvekili, Gazeteci-Yazar Mustafa Balbay Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Gündem Özel programına konuk olarak katıldı. “Günümüzde medya üzerinden kopan olağanüstü bir fırtına var” İçinde bulunduğumuz yüzyılın isminin iletişim çağı olduğunu söyleyen Balbay, “Günümüzde medya üzerinden kopan olağanüstü bir fırtına var. Herkes medyaya hükmetmek ve medyanın […]

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere ilimize gelen CHP İzmir Milletvekili, Gazeteci-Yazar Mustafa Balbay Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Gündem Özel programına konuk olarak katıldı.

Günümüzde medya üzerinden kopan olağanüstü bir fırtına var”

İçinde bulunduğumuz yüzyılın isminin iletişim çağı olduğunu söyleyen Balbay, “Günümüzde medya üzerinden kopan olağanüstü bir fırtına var. Herkes medyaya hükmetmek ve medyanın gücünden edinmek istiyor. Altta kalan ise bizim mesleğimiz gazetecilik oluyor. Ama ben demir parmaklıkların ardında, en kötü dönemde bile karamsar değildim. Bu kötü tablonun değişeceğine inanıyorum. Çünkü medyanın durumu sürekli tartışılıyor. Bir sorun masaya yatırılıp, tartışılmaya başlanıyorsa mutlaka çözülecektir. Toplumun bu konuyu gündemine alması çözüleceği anlamında atılan önemli bir adımdır” diye konuştu.

AKP bence bugün bir güç zehirlenmesi içine girdi”

Gazetecilik mesleğinde 34 yılı geride bıraktığını kaydeden Balbay, “Ben böyle bir dönem yaşamadım. Mesleğin duayenleriyle de sürekli görüşüyorum. Onlar da böyle bir dönem yaşamadıklarını söylüyorlar. 2001 yılında Afyon’da kurulan AKP bence bugün bir güç zehirlenmesi içine girdi. Ama unutulmamalı ki en büyük güç bile yalnızlaştıkça güçsüzleşir. Bu siyasetin genel söyleminde de vardır. Ben bugün iktidar partisinin böyle bir süreç içine girdiğini söyleyebilirim. Afyon’daki ziyaretlerimde de bunu fark ettim. Çay’da, Şuhut’ta insanlarımızın Türkiye’nin meselelerinin farkında olduklarını gördüm. İnsanlarımız yeni bir iktidar arayışı içindeler” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Gelen mektuplar içerisinde Afyon’dan gönderilenlerde vardı”

Cezaevinde kaldığı süreçte 35 bin mektup aldığını bildiren Balbay, “Beş yıl içerisinde 35 bin mektup aldım. Gelen mektuplar içerisinde Afyon’dan gönderilenlerde vardı. Hatta Ezgi isminde bir genç kızımız Afyon’dan yazmıştı. O mektubu unutmadım. Bu arada mektuplar dolayısıyla Afyonlulara da teşekkür ediyorum. Özellikle tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter’den aldığım mektup beni çok etkiledi. Bana, ‘oğlum’ diye seslenmişti mektubunda. Cezaevinden çıkınca ilk aradığım kişilerden biri Yıldız Kenter oldu. Mersin’den bir genç kızımızın mektubu da beni çok etkilemişti. Bu genç kızımız, ‘Size geleceğin Başbakanı olarak’ yazıyorum demişti mektubunda. Bu mektubu da hiç unutmadım. Bir başka yazan ise yedi mektubunu imzasız yazdığını söyleyerek, sekizincide ismini yazmış. Korktuğu için ismini yazamadığını belirtiyor sekizinci mektubunda. Bu durum son yıllarda insanlarımızın nasıl bir ruh haline girdiklerinin en açık göstergesi. Maalesef bir korku imparatorluğu yaratıldı. Bu mektuplardan bir seçki yaptım ve kitap olarak yayınlayacağım. İsmini de, ‘O mektubu yazan bendim’ olarak belirledim” şeklinde konuştu.

Yayın sonrası bir süre Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen Balbay, Gün FM’e yayınlarında başarılar diledi. Akar ise yayın dolayısıyla teşekkürlerini sunarak, ziyaret anısına Atatürk’ün Kocatepe siluetinin üzerinde bulunduğu bir plaket takdim etti.

Yayın esnasında CHP Afyon Milletvekili Ahmet Toptaş ile partinin il, merkez ilçe yetkilileri ve kalabalık bir partili grubu da radyoda hazır bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır