passo
“Baromuzda önemli çalışma komisyonlarımızı oluşturduk”

“Baromuzda önemli çalışma komisyonlarımızı oluşturduk”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in konuğu olan Şahin Baro’nun çalışmaları ile değerlendirmede bulundu. “Geçtiğimiz Ekim ayında genel kurulumuz tamamlandı” İki yılda bir tüm baroların genel kurullarının yapıldığını söyleyen Şahin, “Genel kurulumuz iki yılda bir yapıldığı için çalışma sezonumuz kısa sürüyor. […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in konuğu olan Şahin Baro’nun çalışmaları ile değerlendirmede bulundu.

“Geçtiğimiz Ekim ayında genel kurulumuz tamamlandı”

İki yılda bir tüm baroların genel kurullarının yapıldığını söyleyen Şahin, “Genel kurulumuz iki yılda bir yapıldığı için çalışma sezonumuz kısa sürüyor. Biz üçüncü dönemimize başladık. Çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Geçtiğimiz Ekim ayında genel kurulumuz tamamlandı. Baromuzda önemli çalışma komisyonlarımızı oluşturduk. İnsan Hakları, Çocuk Hakları, Kadın Hakları, vatandaşa en çok yardım verdiğimiz CMK ve Adli Yardım gibi komisyonlarımız var. Bu komisyonlar aktif bir şekilde çalışmalara başladılar. Şu anda 80 civarında Stajyer Avukatımız var. Onlarında bir yıl sürecek olan staj eğitimleri bizim sorumluluğumuzda. Dolayısıyla iyi bir planlama yapmamız gerekiyordu. Şu aşamada bölgemizde en iyi staj eğitimi veren ve belki de parmakla gösterilecek bir baro olduk. Yakın illerde bulunan baroları ziyaret ediyoruz. En son Konya Barosunu ziyaret ederek ortak bir toplantı yaptık. Şunu rahatça söyleyebiliriz ki Afyonkarahisar Barosu olarak iyi bir durumdayız” diye konuştu.

“Mevzuat takip komisyonumuz var”

Avukatlık Kanunu’nun kendilerine insan hakları ihlalleriyle ilgili de görev verdiğini kaydeden Baro Başkanı Turgay Şahin, “Hukukun üstünlüğünün sağlanması, hukuk devleti idealinin gerçekleşmesi için de bir misyon yüklüyor. Afyon küçük bir şehir. Baromuza kayıtlı meslektaş sayımız diğer barolara kıyasla daha az. Bu insan kaynağı havuzuyla tüm faaliyetlerimizi yürütmek zorundayız. Yani İstanbul Barosu’nun faaliyet alanlarının tamamında kendi gücümüzle biz de varız demek istiyoruz. Mevzuat takip komisyonumuz var. Çıkacak yasalarla ilgili ciddi hazırlıklar, raporlar bu komisyonumuzca tanzim ediliyor. İlgili kurumlara gönderiliyor. Adalet Bakanlığı’na, HSYK’ya görüşlerimiz, tespitlerimiz ulaştırılıyor. Bu konuda faaliyet gösteren, işini ciddiye alan bir avuç barodan biriyiz” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Geçtiğimiz hafta da Konya gezisi düzenledik”

Meslektaşları bir araya getirmek ve kaynaşmayı sağlamak amacıyla sosyal faaliyetler de yaptıklarını anlatan Şahin, “Ekim ayında yaptığımız genel kurulumuzdan bu yana 20 civarında meslektaşımız aramıza katıldı. Bu yeni katılan arkadaşlarla önceki meslektaşlarımızın kaynaşmaları, tanışmaları gerekiyor. Bunun için de geziler ve spor müsabakaları düzenliyoruz. Geçtiğimiz hafta da Konya gezisi düzenledik” diye değerlendirmede bulundu.

Yayın sonrası bir süre Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen Şahin yayın dolayısıyla teşekkürlerini iletti. Akar ise Şahin’e başarılar diledi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır