passo
“Baş ağrısı ihmale gelmez”

“Baş ağrısı ihmale gelmez”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Zekiye Toklu konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Toklu baş ağrısıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Baş ağrısının neden kaynaklandığıyla ilgili konuşan Dr. Toklu, “Baş ağrısı baş-boyun bölgesindeki damar, kas, çene eklemi ve saçlı deriden kaynaklanır. Bu bölgedeki damarlarda […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Zekiye Toklu konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Toklu baş ağrısıyla ilgili değerlendirmede bulundu.
Baş ağrısının neden kaynaklandığıyla ilgili konuşan Dr. Toklu, “Baş ağrısı baş-boyun bölgesindeki damar, kas, çene eklemi ve saçlı deriden kaynaklanır. Bu bölgedeki damarlarda genişleme, kaslardaki spazm ve saçlı derideki gerilmeler ağrıya neden olur. Beynin kendisinin ağrı duyusu yoktur. Ağrı çevresinden kaynaklanır. Baş ağrısı tüm dünyada hekime başvuru nedenlerinin başında yer almaktadır. Dünyadaki en büyük işgücü kaybı nedeni baş ağrılarıdır. Hemen herkesin yılda en az birkaç defa baş ağrısı şikayeti olur” şeklinde konuştu.
“Baş ağrıları da ihmal edilmemeli ve mutlaka uzmana başvurulmalıdır”
Doktora başvurmayı gerektiren baş ağrılarına da değinen Toklu, “Daha önceden olan ancak tipi ve geliş şekli değişen ağrı varsa, sabah uyandığınızda olan baş ağrısı ve eşlik eden bulantı-kusma varsa mutlaka bir uzmana başvurmak gerekir. Yine her gün ilaç almayı gerektirecek şekilde ağrısı olanların, uzun süredir devam eden ve tetkik edilmemiş baş ağrısı olanların da uzmana başvurmaları önemlidir. Ayrıca depresyonun eşlik ettiği baş ağrısı ile gebelik sırasında ortaya çıkan baş ağrıları da ihmal edilmemeli ve mutlaka uzmana başvurulmalıdır” diye değerlendirmede bulundu.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında baş ağrısı tüm yönleriyle konuşuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır