passo
Başbakan geldi cumhurbaşkanı olarak gitti

Başbakan geldi cumhurbaşkanı olarak gitti

  AKP’nin Cuma günü başlayan istişare toplantısı, Pazar günü Başbakan Erdoğan’ın yaptığı değerlendirme konuşması ile sona erdi. Bu toplantıda bizim penceremizden dikkat çeken gelişmeleri paylaşmak istiyorum. Cuma akşamı Ekonomi Bakanı, Eski Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi, Afyonlu işadamları ile bir araya geldi. Türkiye ekonomisinin iyi yolda olduğunu anlatan Zeybekçi bir ara gezi olaylarına değindi. Ekonomideki […]

 

AKP’nin Cuma günü başlayan istişare toplantısı, Pazar günü Başbakan Erdoğan’ın yaptığı değerlendirme konuşması ile sona erdi.

Bu toplantıda bizim penceremizden dikkat çeken gelişmeleri paylaşmak istiyorum.

Cuma akşamı Ekonomi Bakanı, Eski Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi, Afyonlu işadamları ile bir araya geldi. Türkiye ekonomisinin iyi yolda olduğunu anlatan Zeybekçi bir ara gezi olaylarına değindi. Ekonomideki iyi gelişmeleri hazmedemeyen dış güçlerin oyunu olduğunu söyledi: “Bizim istikrarımıza, büyümemize engel olmaya çalıştılar. Bu provokasyonların içinde olanları birlik ve bütünlüğümüze göz koyanların gözü de çıkar. Eli de kırılır” dedi. AKP hükümetinin gezi olaylarına ne kadar kindar bir bakış içinde olduğunu gösterdi.

 

BASINA ÇİP TAKILDI

Cuma akşam saatlerinde akredite kartları elimize ulaştı. Kartın arka bölümünde yerel basın emekçilerinin otele giremeyecekleri ve otel dışındaki programları takip edecekleri yazılmıştı. Otele girecek gazetecilerin basın kartlarına ise çip takıldığını öğrendik.

Türkiye’de ilk defa ‘çip’li ve çip’siz’ basın ayrımı Afyonkarahisar’da yapıldı. Bu konuda tepkimizi gösterdik, fakat bir şey değişmedi.

 

ELİNİ ÖPTÜRMEDİ

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’na Danıştay açılışında posta koyan Başbakan Erdoğan, Cumartesi öğleden sonra Afyon’a geldi. Kampın açış konuşmasında Feyzioğlu’na sert eleştirilerini sıraladı. Daha sonra otel’den çıktı AKÜ Hastanesinde yatan bakan yardımcısını ziyaret etti.

Hastane bahçesinde bir kısım vatandaş, çıkışta Başbakan’ı yanlarına çağırdı. Erdoğan geldi. Burada ilginç diyaloglar yaşandı.

Bir kadın sürekli içki içen ve kumar oynayan kocasını Başbakan’a şikâyet etti. Erdoğan konuyu Vali Balkanlıoğlu’na havale etti.

Bir vatandaş ‘Sizi bir dönem daha Başbakan görmek istiyoruz’ sözüne gülerek, “Hayırlısı bakalım. Hayırlısı olur inşallah” cevabını verdi.

Bir vatandaş ‘Mübarek elinizi sıkabilir miyim’ diyerek Başbakan’ın elini sıktı. Bir başka Afyonlu ‘Elinizi öpmek istiyorum. Büyük Usta’ dedi. Başbakan ‘El öpme yok. El öpme olmaz’ diyerek karşılık verdi.

Afyonlu eski hakemlerden Yılmaz Sarısu, “Başbakanım hizmetlerinizden çok memnunuz. Hele şu otel arkasına yaptığınız stat Afyon için çok önemli. Bir dönem daha başbakan kalın” diyordu.

Bu görüşmelerden sonra Başbakan Erdoğan, otele geçti.

 

YEREL BASINLA POZ VERDİ

Bir saat sonra bu kez 15 aydır faaliyette olan ATSO’nun ikinci kez (İlk açılışı Şubat/2014’te toplu açılışla yine Erdoğan tarafından yapılmıştı) açılışını yapmak üzere ATSO binasına geldi. Açılışta kısa bir konuşma yaptı. Binayı gezdi. Yetkililerden bilgi aldı. Bir saate yakın kaldıktan sonra dışarı çıktı. Aracına binerken gazeteci arkadaşımız Gökhan Yılmaz, “Basın olarak fotoğraf çektirmek istiyoruz” demesi üzerine Erdoğan salona tekrar girdi ve yerel basın ile fotoğraf çektirdi.

 

CEMAATLE ÖMÜR BOYU KÜSTÜ

Afyon’daki toplantıda Adalet Bakanı,  İçişleri Bakanı ve Ekonomi Bakanı haziruna bilgiler verdi. Pazar Başbakan Erdoğan kapanış konuşmasını yaptı.

Konuşmasında Danıştay toplantısında polemik yaşadığı TBB Başkanı Feyzioğlu’nu zehir zemberek sözlerle eleştirdi. Gülen cemaatine geçti. “Onları yaşamım boyunca affetmeyeceğim” dedi. CHP ve MHP’nin Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi ortaya attıkları ‘çatı modeline’ göndermede bulundu ve son sözünü söyledi: “Afyonkarahisar’dan yola çıkmıştık. Bu toplantı son değil. Yeniden Afyonkarahisar’dan başlangıç yapıyoruz” dedi.

Yani…

Başbakan olarak geldiği Afyonkarahisar’dan, bir anlamda Cumhurbaşkanı adayı olarak ayrıldığını söylüyordu.

Ülkemizdeki sıcak gündem devam ediyor.

Bakalım zaman ne gösterecek…

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır