passo
Basın Gün FM’de buluştu

Basın Gün FM’de buluştu

Gün FM’de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla gün boyu süren özel bir yayın gerçekleştirildi. Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ve Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in hazırladığı ve Gazeteci İsmail Akar’ın sunduğu yayına yerel basından pek çok isim katılarak gün dolayısıyla duygu ve düşüncelerini paylaştı. Gün FM’de 10 Ocak yayınına katılan ilk konuklar […]

Gün FM’de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla gün boyu süren özel bir yayın gerçekleştirildi. Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ve Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in hazırladığı ve Gazeteci İsmail Akar’ın sunduğu yayına yerel basından pek çok isim katılarak gün dolayısıyla duygu ve düşüncelerini paylaştı.
Gün FM’de 10 Ocak yayınına katılan ilk konuklar Afyonkarahisar Gazeteciler Dayanışma Derneği (AGD) Başkanı Mehmet Abdioğulları ve Kocatepe Gazetesi Sahibi Sezer Küçükkurt oldu. Gazetecilik ve yaşamda ölçü ve hukukun herkes için gerekli olduğunu belirten Abdioğulları, “Bu ölçü ve hukuku göz önüne alarak vicdanıyla topluma hizmet etmeye çalışan tüm meslektaşlarım benim gözümle gazetecidir. Radyocular da önemli bir görevi ifa ediyorlar. Radyolar, internet haberleri, görsel basın ve sosyal medya mecraları da günümüzde basın yayın organları arasında yer almaktadırlar. Hukuken ve kanunen bu alanların tanımlanması tamamlanmamış olsa da bu alanda hizmet eden kişilerde basın mensuplarıdır. Hatta radyocuların sorunlarının yazılı basına göre daha fazla olduğunu biliyorum. Tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum” şeklinde konuştu.
Çocukluğundan beri gazeteciliğin içinde olduğunu belirten Kocatepe Gazetesi Sahibi Sezer Küçükkurt, “Gazetecilik her ne kadar geçim kaynağı olan bir meslek olsa da aslında bir hizmet işidir. Yayın yoluyla memlekete hizmet edilir. Afyon’da bugün kamu adına yapılan çalışmalarda gazetecilerin denetleyici olarak görev yaptıklarını görüyoruz. Geçmişten bu zamana ilimizin elde ettiği kazanımlara bakarsak yerel basının mutlaka bir tuğlası vardır. Ya öncülük etmiş, ya destekçisi olmuşlardır. Örneğin üniversitenin kuruluşunda Kocatepe Gazetesi’nin ve İbrahim Küçükkurt’un katkıları vardır. Bunun haricinde vatandaşın günlük yaşadığı sorunları yetkililere duyurmak ve çözüm yolları aramak da bizlerin görevidir. Tüm basın mensuplarının günlerini kutluyorum” diye değerlendirmede bulundu.
Yayına katılarak basınla ilgili görüşlerini açıklayan CHP İl Başkanı kemal Demirkırkan, “Tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum. Basınımızın hem ulusal hem de yerel düzeyde ciddi sorunları var. Basın mensuplarıyla uzun yıllardır birarada görev yapmaktayız. Özellikle yerelde görev yapan basın emekçilerinin sorunları daha fazla. Yazılan haberlerde baskılar yoğun hissediliyor. Bu baskı bazen patronlardan, bazen de idarecilerden kaynaklanıyor. Bunun dışında çalışan gazeteci arkadaşlarımız maalesef hak ettikleri ücreti alamıyorlar. Maalesef oldukça düşük ücretlere çalışıyorlar. Sonuç olarak yerel basın bir sürü problemle uğraşıyor. Bunu çözülmesini diliyorum” şeklinde konuştu.
Daha sonra yayına Afyonkarahisar İnternet Habercileri Derneği Başkanı ve Afyon Time sitesi sahibi İsmail Ögeday ile Medya Konseyi İl Temsilcisi ve Yenigün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mustafa Dağhan konuk oldular. İnternet habercileri olarak görev yaparken zorlandıklarını kaydeden İnternet Habercileri Derneği Başkanı İsmail Ögeday, “Çünkü herhangi bir gelirimiz yok. Devletten resmi ilan bedeli alamıyoruz. Bununla ilgili belli çalışmalar var ama ne zaman yürürlüğe gireceğini bilmiyoruz. Gece, gündüz, sıcak, soğuk demeden görev yapıyoruz. Gönül ister ki internet medyası da resmi ilan alabilsin. Çalışmaya çalışan gazeteciler olarak zor durumdayız. İçeriye atılan gazetecilerimiz var. Daha çok basın özgürlüğünün olduğu günleri ümit ederek, tüm arkadaşlarımın günlerini kutluyorum” dedi.
Tüm basın mensuplarının günlerini kutlayarak sözlerine başlayan Medya Konseyi İl Temsilcisi ve Yenigün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mustafa Dağhan, “İnternet gazeteciliği geleceğin mesleği diyorum. Artık herkes internette. Gün geçtikçe yazılı basının okunma oranı düşüyor. Halk bir taraftan okumuyor, bir taraftan da basın halka inemiyor. Birçok sorunlarımız var. Bunlar umarım ki aşılacaktır. Herkes gazeteci olmamalı. Bizim mesleğe insanlar elini, kolunu sallayarak rahatça girebiliyorlar. Bununla ilgili düzenlemeler yapılmalı. Örneğin bir muhasebeci, bir berber olmak isteyen birisi birçok aşamadan geçerken, gazeteci olmak için hiçbir şey gerekmiyor. Bunların düzenlenmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.
Afyon Yerel Basın sitesi sahibi Ahmet Uçmak yayında yaptığı konuşmada Gün FM’i program dolayısıyla kutlayarak, “İlimizde gazeteleri, internet sitelerini kısacası medyayı takip ettiğimde kopukluk olduğunu görüyorum. Cemiyet var, dernekler var. İnsanlar birarada değil. Gazeteciler önce bu birlikteliği sağlayabilmeli. Biz bunu yapamazsak topluma da güzel örnek olamayız. Bu güzel günde basın camiamıza birlik ve beraberlik diliyorum. Günümüz kutlu olsun” diye konuştu.
Yayına konuk olan Cafe Life Dergisi Sahibi Gazeteci Ömer Mazi, “Gazetecilerin dinlenme gibi bir şansı yok. 7/24 görevdeyiz. Afyon’da medya sayısal olarak çok fazla ama nitelik olarak iyi durumda değil. Bu çalışan gazetecilerden değil, çalışmayan patronlardan kaynaklanıyor. Bu nedenle şehirdeki bazı haberler görmezden gelinebiliyor. Bu gazeteciliğin ruhuna aykırı bir tavır. Ben herkese aynı mesafede durmaya çalışıyorum. Çünkü gazetecilerin kişi ve kurumlarla derdi yok. Kişi ve kurumların kötü uygulamaları, haksızlıklarıyla derdimiz var” şeklinde konuştu.
Afyonkarahisar Gazeteciler Dayanışma Derneği (AGD) İkinci Başkanı Gazeteci Mejnun Sancak yayında yaptığı değerlendirmede, “Gazeteciler maddi ve manevi baskı altında. Maddi sıkıntılar had safhaya ulaşmış durumda. Birçok meslektaşımız istemediği halde mesleğini bırakmak zorunda kaldı. Yazdığımız yazılardan dolayı işten atılan pek çok gazeteci arkadaşımız var. Bazen tehdit alıyorlar. Gazetecinin görevi herhangi bir kişiyi, kuruluşu memnun etmek değildir. Gazetecinin görevi vatandaşın hakkını savunmaktır. Tüm arkadaşlarımızın günlerini kutluyorum” diye konuştu.
Karahisar Medya’da görev yapan Gazeteci Gökhan Kocaaslan yayında “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Ben bu güzel günü birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde kutlamamız gerektiğini düşünüyorum. Tüm meslektaşlarımız bir ve beraber olmalı” mesajını iletti.
Afyon Net Haber sitesi sahibi Gazeteci İlhan Kavak, “İnsanın bazı değerleri olmalı. Doğru dünyanın neresine giderseniz gidin doğrudur. Afyon’da muhalif olarak algılandık. Ama her şeye muhalif değiliz. Sadece yanlış gidenlere muhalifiz. Vatandaşın sorunlarıyla ilgili gördüğünüzü yazmanız gerekiyor. Afyonkarahisar’da maalesef vatandaşlar yerel haberlere ilgisiz. Ayrıca birçok hadise yazılmıyor. Biz doğru bildiğimizi yazmaya çalışıyoruz. Bu nedenle biz Afyon Net Haber olduk” diye görüşlerini açıkladı.
Yayında konuşan Lider Medya Grup Başkanı Halil İbrahim Kocaerkek, “Gazetecilerin hem maddi, hem manevi sıkıntıları var. Özgürlükle ilgili sıkıntılar var. Uzun yıllardır basının içinde olan biri olarak yaşadığımız sıkıntıların had safhada olduğunu söyleyebilirim. Aslında 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü gibi günlerde oturup mesleğin sorunlarını konuşmak lazım. Ama bunu yapamıyoruz. Bugünü gerektiği gibi kutlayamıyoruz. Biz bir değiliz. Bir olmadığımız için de iri ve diri değiliz. İri ve diri olmadığımız için de bizim gücümüz ancak birbirimize yetiyor. Dışarıdakiler de bunların kendilerine hayırları yok deyip gülüyorlar” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Programda görüşlerini açıklayan Kadınana Gazetesi Sahibi Canser Kuzu, “İlkeli, tarafsız, objektif gazetecilik anlayışı ile çalışan basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun. Bizler kamuoyunu bilgilendirmek adına özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde barındırarak vatandaşın en doğal hakkı olan zamanında, doğru ve eksiksiz bilgi almalarını sağlayarak milletin vicdanına ses olmaktayız. Demokrasimizin olmazsa olmazlarından olan basınımızda, cefakâr çalışanlarımızın da ne zor şartlar altında vazifelerini icra ettiklerini en iyi bilenlerdenim” şeklinde konuştu.
10 Ocak çalışan Gazeteciler Günü yayını dolayısıyla Gün FM’i kutlayarak sözlerine başlayan Afyon Türkeli Gazetesi Sahibi Hakkı Özsoy, “Tüm gazeteci arkadaşlarımın Çalışan Gazeteciler Gününü içtenlikle kutluyorum. Hep birlikte sağlık ve huzur içinde nice günleri kutlamamızı diliyorum. Basın yasama, yargı ve yürütmeden sonra dördüncü güç olarak kabul ediliyor. Bence yerinde bir tanımdır. Basın bir toplumun gözü, dili ve kulağıdır. Basının bu tanımlara layık olması için belli bir sorumluluğu taşıması lazımdır. Bu da hiç kolay değil. Yerel basın pek çok güçlükleri olan bir sektör. 1960 yılından beri basının içindeyim. Çok çeşitli dönemler yaşadık. Hem kadro, hem de teknoloji olarak çok güzel mesafeler kat ettik. Bugün yerel basınımız ulusal seviyede diyebiliriz” diye değerlendirmede bulundu.
Yayına Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Basın yayın Enformasyon Müdürü Ali Fuat Gölbaşı, Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Selami Çalışkan, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Sandıklıdan Gazeteci Ali Bayar, Bovadinden Gazeteci Hidayet Doğruyol, Dinardan Gazeteci İsmail Yılmaz, Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz, Dinçay Doğar, Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak ve Radyocu Mahmut Doğu da telefonla katılarak 10 Ocak çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla görüşlerini açıkladılar.
Yayın esnasında Karahisar TV kameramanı Lokman Akıncı da stüdyoda hazır bulundu.
Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar yayına katılan gazetecilere gün dolayısıyla kalem hediye etti.
Bu arada AGC 2. Başkanı İsmail Akar’ın yedi saat canlı yayın yaptığı görüldü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır