passo
BASIN HALKIN GÖZÜ KULAĞI SESİDİR

BASIN HALKIN GÖZÜ KULAĞI SESİDİR

Anadolu Medya Buluşması Çalıştayı için Marmaris 400 kişiye ev sahipliği yaptı. Anadolu’nun dört bir yanından gelen gazeteciler yerel medyanın içerisinde bulunduğu sıkıntıları konuştu. 95 yıldır Türkiye’de ilk defa böyle bir organizasyon yapıldı. Marmaris Belediyesince organize edilen Anadolu Medya Buluşmasına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gazeteci kökenli milletvekilleri Mustafa Balbay, Tuncay Özkan Barış Yardakaş,Utku Çakırözer Eren […]

Anadolu Medya Buluşması Çalıştayı için Marmaris 400 kişiye ev sahipliği yaptı. Anadolu’nun dört bir yanından gelen gazeteciler yerel medyanın içerisinde bulunduğu sıkıntıları konuştu. 95 yıldır Türkiye’de ilk defa böyle bir organizasyon yapıldı.
Marmaris Belediyesince organize edilen Anadolu Medya Buluşmasına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gazeteci kökenli milletvekilleri Mustafa Balbay, Tuncay Özkan Barış Yardakaş,Utku Çakırözer Eren Erdem ve TGF Onursal Başkanı Atilla Sertel’de katıldı.
Toplantıyla ilgili geniş haberimizi gazetemizde okuyacaksınız.
Burada ayrıntıları paylaşmak istiyorum.

KILIÇDAROĞLU ’AFYON’A SELAM VE SEVGİLER YOLLUYORUM’
CHP Genel Başkanı cumartesi gecesi kaldığımız otele Muğla Belediye Başkanı ve bir grup milletvekili ile geldi. Bu arada küçük bir çocuk kucağına verildi. Kılıçdaroğlu bir süre bu çocuğu sevdi. Sonra odasına çıktı. Gece geç saatlere kadar kurmayları ile odasında çalıştı. Sabah konuşmak için salona geldiğinde uykusuzluktan gözleri kan çanağına dönmüştü.
Bir gurup gazeteci ile salona girişte ayak üstü konuştuk.Kılıçdaroğlu ‘Afyonkarahisar çok önemli bir il. Afyonkarahisar ve oradaki dostlara selam ve sevgilerimi yolluyorum’ dedi.
Toplantının ilk konuşmasını Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar yaptı. Ali Acar’ın konuşmasında bir cümle oldukça dikkatimi çekti.Acar’ Dağ gibi sorunları olan bir belediyeyi devir aldık.Ekip arkadaşlarımızla bunları tek tek aştık.Marmaris’i yeniden marka ettik.Bakın geçen gün küçük bir dondurma büfesini bir yılık 165 milyona kiraya verdik.Bizde kazanıyoruz.Buradaki esnaflarda kazanıyor’ dedi.

SADECE ATATÜRK VE TÜRK BAYRAĞI VAR
Daha sonra Tuncay Özkan ve Atilla Sertel RTÜK Üyesi İlhan Taşçı kürsüye geldi. Konuşmacılar Kurtuluş savaşında yerel medyanın ne kadar büyük önem taşıdığını ve bir ülkede demokrasi yoksa gazetecilik yoktur vurgusu yapıldı.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu eski Genel Başkanı, İzmir Milletvekili Atilla Sertel “Organizasyonun planlamasını yaparken ön seçimi öngörmemiştik. Ama denk geldi ve buradan Anadolu medyası umuyorum ve diliyorum ki Türkiye’ye sesini duyurur. Bu bir parti buluşması değil bu bir medya buluşması. Bunun altını çiziyorum, hiçbir şekilde bizim partimizin logosu da yok. Sadece Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Bayrağımız var.

GAZETECİ HALK ADINA SORGU YAPAR
“Hayatım boyunca lehte aleyhte yorum yapan hiçbir gazeteci arkadaşımı suçlamadım. Dilediği gibi yazabilir.’ Diyerek konuşmasına başlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Eğer bir ülkede demokrasi varsa gazeteci olmalı. Demokrasi yoksa hayatın her alanında sorun vardır gazetecilikte de sorun vardır. Gazeteciliğin varlık nedeni, halk adına gücü denetlemektir. Bir güç var kamu kaynağını kullanıyor. Kamu kaynağını doğru kullanıyor mu, hukuka uyuyor mu Gazeteci halk adına sorgulama yapar. Çağdaş demokrasilerde medya 4’üncü güçtür. Egemenlik hakkını gazeteci kullanır” dedi…

AFYONLU BASIN EMEKÇİLERİ
Anadolu Medya Buluşması ile ilgili şöyle bir algı yaratılmaya çalışıldı CHP kendisine yakın yerel gazete ve gazetecileri çağırdı diye. Ama böyle bir şey yok. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Orada değişik siyasi görüşlere sahip gazeteciler de vardı. Burada insanların siyesi görüşleri değil yerel medyanın ortak sorunları idi. Afyon örneğini vereyim. Cemiyet yönetici olarak biz başka bir oteldeydik ama hemen yanı başımızdaki otelde sadece gazete temsilcileri değil internet haber sitesi, radyolar ve Televizyonlarda çalışan il ve ilçelerdeki 30 a yakın basın emekçisi de Marmaris’te konuk edildi. Burada Evciler Belediye Başkanı Saim Özer ve Gazeteci Yasin Köksal ilimizdeki basın temsilcilerine böyle bir imkan sağladıklarının altını çizmek lazım.

TANITIM ADINA İYİ FIRSAT

Marmaris Belediyesi aslında böyle bir organizasyona imza atıp hem Anadolu Medyasını buluşturdu hem de turizm sezonu için Marmaris’in çok iyi bir tanıtımını sağlamış oldu. 60 ilden gelen gazeteciler Marmaris’in doğal güzelliklerini görme imkanına ulaştı. Marmaris’in tanıtımında bunun çok büyük katkısı olacağını düşünüyorum. Anadolu Medya Buluşması sayesinde bu turizm sezonunda ciddi anlamda yerli turist gelmesinde etken olacaktır…
Cumartesi günü yapılan çalıştay 5 ayrı masada gerçekleşti. Bu çalıştayda yapılan konuşmalar bir kitap halinde katılımcılara ve ilgili yerlere gönderilecek. Pazar günü yapılan değerlendirme toplantıları da verimli geçti.
Sorunlar belli…
Çözüm önerileri de aslında belli
Tek şey yerel basına el vermek.
Destek olmak.
İşte o zaman daha kaliteli yayın ve haberler ile halka hizmet etmeye devam eder yerel basın.
Bu arada gazeteciler arasındaki birlik ve dayanışmada şart.
Gazeteci, İnternet habercisi, Radyo veya Televizyoncu demeden bu alanda ter döken emekçi ile para koyan sahipleri güç birliği yaratıp el ele vermesi lazım.
Hani denir ya ‘Bir elin nesi var. İki elin sesi var’ diye…
Mutlu ve aydınlık yarınlara….

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır