passo
‘Basın Halkın Gözü, Kulağı ve Sesi Olmalı’

‘Basın Halkın Gözü, Kulağı ve Sesi Olmalı’

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü nedeniyle bir açıklama yapan Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti 2. Başkanı İsmail Akar basında Türkiye her yıl ligden düşüyor. Aslında basın halkın gözü,kulağı ve sesi olmalı’dedi. “Türkiye, basın özgürlüğü sıralamasında Irak ile Gambiya arasında yer alıyor” Bağımsız ve özgür basının desteklenmesi amacıyla 1993 yılından bu yana 3 Mayıs, Birleşmiş Milletler tarafından […]

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü nedeniyle bir açıklama yapan Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti 2. Başkanı İsmail Akar basında Türkiye her yıl ligden düşüyor. Aslında basın halkın gözü,kulağı ve sesi olmalı’dedi.

“Türkiye, basın özgürlüğü sıralamasında Irak ile Gambiya arasında yer alıyor”

Bağımsız ve özgür basının desteklenmesi amacıyla 1993 yılından bu yana 3 Mayıs, Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kabul edildiiğini söyleyen AGC 2. Başkanı Akar ‘ Her yıl ülkelerin basın özgürlüğünü inceleyen Freedom House, 2014 raporunda Türkiye ‘yi son 15 yıldır ilk kez “kısmen özgür ülkeler”den basını özgür olmayan ülkeler katogorsine düşürdü. Ayrıca Türkiye, 60 civarında medya çalışanını cezaevinde tutan, Gezi eylemleriyle 153 habercinin polis şiddetine uğradığı ve editoryal bağımsızlığın ağır saldırı altında olduğu bir ülke .Basın özgürlüğü bakımından en iyiden en kötüye ülke sıralamasında ilk üç sırası Finlandiya, Hollanda ve Norveç alırken, Suriye, Türkmenistan, Kuzey Kore ve Eritre de son sıraları paylaştı.Türkiye, basın özgürlüğü sıralamasında Irak ile Gambiya arasında yer alıyor.Ayrıca Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından hazırlanan basın özgürlüğü listesinde 2005 yılında 98. sırada yer alan Türkiye, o günden bugüne tam 56 sıra geriledi ‘dedi.

“Medya çalışanları gelecek kaygısı yaşıyor”

Basın özgürlüğünün demokrasi ve insan hakları ile paralel gittiğine dikkat çeken İsmail Akar’ Yerel basınımız gazetesi, Televizyonu, radyosu ve internet siteleri ekonomik anlamda büyük sıkıntılar içinde. Bunun yanı sıra özgür değil. Medya çalışanları gelecek kaygısı yaşıyor.Ülke genelindeki basındaki yozlaşma ilimize de yansıyor.1 Mayıs Emek ve emekçi bayramının yaşandığı gün bir meslektaşımız işten çıkıtılıyor.Seçim öncesi taraf olduğu gerekçesiyle bazı gazeteciler susturuluyor.Meslekten ayrılmak zorunda bırakılıyor.Böylesi olumsuzluklara rağmen basın umuttur.Umudumuz kaybetmeden halkın gözü,kulağı ve sesi olmaya devam etmeliyiz’dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır