• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
Basın Odası sezon finali yaptı
Basın Odası sezon finali yaptı
Gün FM’de uzun yıllardır yayınlanan Basın Odası sezon finaliyle dinleyicileriyle buluştu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Basın Odası’nın sezon...
15 Haziran 2019 15:49
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de uzun yıllardır yayınlanan Basın Odası sezon finaliyle dinleyicileriyle buluştu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Basın Odası’nın sezon finalinin konusu eğitim-öğretim döneminin sona ermesi ve üniversite sınavları nedeniyle eğitim oldu.
Okulların yaz tatiline girdiğini belirten Gazeteci İsmail Akar, “Tüm öğrenci ve öğretmenlere güzel bir tatil dönemi diliyoruz. Ülke genelinde 25.5 milyon öğrenci, 1 milyon 300 bin öğretmen tatile girdi. İlimizde ise 10 bin 200 civarı öğretmen, 147 bin 701 öğrenci yaz tatiline girdi. Karnesinde zayıf notu olan öğrencilerin yaz tatilini daha verimli geçirmelerini tavsiye ediyor, teşekkür ve takdir belgesi olan öğrencileri de tebrik ediyoruz. Üniversite sınavları da gerçekleştirildi. Sınava giren tüm öğrencilere başarılar diliyoruz” diye konuştu.
“Herkes garantili iş peşinde koşuyor”
Ülkemizde daha önce birçok kez sınav sistemlerinin değiştirildiğini anımsatan Gazeteci Polat Yılmaz, “Sadece üniversite sınavları değil, ilk ve orta ortaöğretimde de birçok kez sınav sistemleri değiştirildi. Bu kadar değişikliğe rağmen başarılı olduğumuzu söyleyemeyiz. Eğitimde iyi durumdaki ülkeleri yakalayamadık. Mevcut sistemin de değiştirilmeyeceğinin garantisi yok. Ülkemizde 2 buçuk milyondan fazla insan üniversite sınavlarına girdi. Girenler yükseköğretim aşkıyla sınavlara girmiyorlar. Herkes garantili iş peşinde koşuyor. Ara elemanların çalışabileceği işler yok edildi. Bu bunun sonucudur” diye görüşlerini açıkladı.
“Öğrenci sayımız birçok ülkenin nüfusundan daha fazla”
Günümüzde neredeyse tüm öğrencilerin ya teşekkür ya da takdir aldıklarını belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Eskiden böyle değildi. Sınıftan bir iki başarılı çocuk bu belgeleri alırdı. Sınıfta kalma bitirildi. Bu bence yanlıştır. Çocuklar nasılsa geçiyorum diye çalışmıyorlar. Bizim öğrenci sayımız birçok ülkenin nüfusundan daha fazla. Eğitim çok önemli. Eğitim insanın doğduğu günden itibaren başlar. Ülkemizde her göreve gelen bakan yeni bir müfredat uyguluyor. Bu doğru değil. Bugüne kadar Milli Eğitim Baklanlığına eğitim kökenli çok az bakan geldi. Bu da eğitim sisteminin tam olarak oturulmasını engelledi” diye konuştu.
“Sınavların sürekli isimleri değişiyor”
Ülkemizde her kuşağın farklı bir eğitim modeli ve sınav sistemiyle karşı karşıya kaldığını belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Sınavların sürekli isimleri değişiyor. Üniversiteye giren gençlerimiz ya istemedikleri bir bölümü okuyorlar ya da bitirdikleri bölümde çok fazla mezun olduğu için daha da yükseğini okumak zorunda kalıyorlar. Sonuç olarak iş bulamıyorlar. Her geçen yıl üniversite sayımız artıyor ama bilimde istenilen seviyede değiliz. Bir ürün elde edemiyoruz. Bizim eğitilmiş insanlara iş ortamı oluşturmamız lazım. Fakat bizde böyle bir sistem yok” diye değerlendirmede bulundu.
Basın Odası programı 22’nci yılında 832’nci programı ile sezon finali yaptı. Program Eylül ayında yeniden dinleyicileriyle buluşacak.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa