passo
Basın Odası sezon finali yaptı

Basın Odası sezon finali yaptı

Gün FM’de uzun yıllardır yayınlanan Basın Odası sezon finaliyle dinleyicileriyle buluştu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Basın Odası’nın sezon finalinin konusu eğitim-öğretim döneminin sona ermesi ve üniversite sınavları nedeniyle eğitim oldu. Okulların yaz tatiline girdiğini belirten Gazeteci İsmail Akar, “Tüm öğrenci ve öğretmenlere güzel […]

Gün FM’de uzun yıllardır yayınlanan Basın Odası sezon finaliyle dinleyicileriyle buluştu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Basın Odası’nın sezon finalinin konusu eğitim-öğretim döneminin sona ermesi ve üniversite sınavları nedeniyle eğitim oldu.
Okulların yaz tatiline girdiğini belirten Gazeteci İsmail Akar, “Tüm öğrenci ve öğretmenlere güzel bir tatil dönemi diliyoruz. Ülke genelinde 25.5 milyon öğrenci, 1 milyon 300 bin öğretmen tatile girdi. İlimizde ise 10 bin 200 civarı öğretmen, 147 bin 701 öğrenci yaz tatiline girdi. Karnesinde zayıf notu olan öğrencilerin yaz tatilini daha verimli geçirmelerini tavsiye ediyor, teşekkür ve takdir belgesi olan öğrencileri de tebrik ediyoruz. Üniversite sınavları da gerçekleştirildi. Sınava giren tüm öğrencilere başarılar diliyoruz” diye konuştu.
“Herkes garantili iş peşinde koşuyor”
Ülkemizde daha önce birçok kez sınav sistemlerinin değiştirildiğini anımsatan Gazeteci Polat Yılmaz, “Sadece üniversite sınavları değil, ilk ve orta ortaöğretimde de birçok kez sınav sistemleri değiştirildi. Bu kadar değişikliğe rağmen başarılı olduğumuzu söyleyemeyiz. Eğitimde iyi durumdaki ülkeleri yakalayamadık. Mevcut sistemin de değiştirilmeyeceğinin garantisi yok. Ülkemizde 2 buçuk milyondan fazla insan üniversite sınavlarına girdi. Girenler yükseköğretim aşkıyla sınavlara girmiyorlar. Herkes garantili iş peşinde koşuyor. Ara elemanların çalışabileceği işler yok edildi. Bu bunun sonucudur” diye görüşlerini açıkladı.
“Öğrenci sayımız birçok ülkenin nüfusundan daha fazla”
Günümüzde neredeyse tüm öğrencilerin ya teşekkür ya da takdir aldıklarını belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Eskiden böyle değildi. Sınıftan bir iki başarılı çocuk bu belgeleri alırdı. Sınıfta kalma bitirildi. Bu bence yanlıştır. Çocuklar nasılsa geçiyorum diye çalışmıyorlar. Bizim öğrenci sayımız birçok ülkenin nüfusundan daha fazla. Eğitim çok önemli. Eğitim insanın doğduğu günden itibaren başlar. Ülkemizde her göreve gelen bakan yeni bir müfredat uyguluyor. Bu doğru değil. Bugüne kadar Milli Eğitim Baklanlığına eğitim kökenli çok az bakan geldi. Bu da eğitim sisteminin tam olarak oturulmasını engelledi” diye konuştu.
“Sınavların sürekli isimleri değişiyor”
Ülkemizde her kuşağın farklı bir eğitim modeli ve sınav sistemiyle karşı karşıya kaldığını belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Sınavların sürekli isimleri değişiyor. Üniversiteye giren gençlerimiz ya istemedikleri bir bölümü okuyorlar ya da bitirdikleri bölümde çok fazla mezun olduğu için daha da yükseğini okumak zorunda kalıyorlar. Sonuç olarak iş bulamıyorlar. Her geçen yıl üniversite sayımız artıyor ama bilimde istenilen seviyede değiliz. Bir ürün elde edemiyoruz. Bizim eğitilmiş insanlara iş ortamı oluşturmamız lazım. Fakat bizde böyle bir sistem yok” diye değerlendirmede bulundu.
Basın Odası programı 22’nci yılında 832’nci programı ile sezon finali yaptı. Program Eylül ayında yeniden dinleyicileriyle buluşacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır