• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
Basın Odası sezon finali yaptı
Basın Odası sezon finali yaptı
Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programı sezon finaliyle yayınlandı. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Bu sezonun son...
4 Temmuz 2020 15:48
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programı sezon finaliyle yayınlandı. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Bu sezonun son programında gündemdeki çoklu baro sistemi konusu konuşuldu.
Çoklu baro sisteminin şu sıralarda ülkemiz gündeminde sıklıkla tartışıldığını anımsatan Gazeteci İsmail Akar, “Hem siyasette hem de hukukçular arasında bu konu gündemde. TBMM’ye çoklu baro sistemine ilişkin kanun teklifi verildi. AKP ve MHP’nin hazırladığı 27 maddelik ‘Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ Meclis Başkanlığına sunuldu. Teklif yasalaşırsa barolarda seçimler değişecek, büyük illerde ‘çoklu baro’ sisteminin önü açılacak” diye konuştu.
“Yeni sistem ile baroların gücü hafifletilmek isteniyor”
Geçmiş dönemlerde de barolarla ilgili kanunun değişmesinin gündeme geldiğini anımsatan Gazeteci Ahmet Tunca, “Demokratik ülkelerde her mesleğin bir birliği vardır. Bu da kanunlarla tesis edilmiştir. Baroların da yasası var. Avukatlar sayı itibariyle ülkemizde güçlü konumda. Bana göre yeni sistem ile baroların gücü hafifletilmek isteniyor. Barolar yargının bir parçasıdır. Bu kurumların zarar görmemesi gerekir. Avukatları bölerek zayıflatmak doğru değil” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Sıra barolara gelmiştir”
“Ülkemizde Cumhuriyet kurumlarının elden geçirilmesi sürüyor” diyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Sıra barolara gelmiştir. Barolar bittiğinde Mimar ve Mühendisler Odaları, ardından Türk Tabipler Birliği sıradadır. Bunların önceliği değişebilir. Bu iş barolarla başlamıştır. Barolar, Avukatlığın serbest ve özgürce yapılması için ve Avukatın arkasında güç olarak vardır. Mevcut yasa bu şekilde çıkarsa cemaatlere, tarikatlara, fikirlere göre barolar olacaktır ve baroların Avukatlara yol gösterme ve denetleme özelliği bitecektir” diye konuştu.
“Avukatların cüppeleri cepsiz ve düğmesizdir”
İstanbul, Ankara ve İzmir barolarının muhalif olduğu ve yapılarının değiştirilemez olduğu için çoklu baro sisteminin gündeme getirildiğini belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Amaç baroları sulandırmaktır. Avukatların cüppeleri cepsiz ve düğmesizdir. Cebinin olmaması kamu hizmeti, düğmesiz olması da kamu hizmeti yaptıklarının işaretidir. Hükümet Avukatlara verdiği yeşil pasaport ve KDV indirimi ile bu cüppeye zaten bir cep dikmişti. Şimdi de bu yasa teklifi ile savunmaya güven düşecektir” şeklinde konuştu.
Basın Odası programı 22.yılında ve 864’ncü kez dinleyicileriyle buluştu. Program yaz tatilinin ardından Eylül ayında kaldığı yerden yayınlarına devam edecek.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa