passo
Basın Odası sezon finali yaptı

Basın Odası sezon finali yaptı

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programı sezon finali yaparak yaz tatiline girdi. 18.yılında 700’ncü kez dinleyicisiyle buluşan Basın Odası, Eylül ayında yeniden dinleyicileriyle buluşacak. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Programın sezon finalinin konusu ise son çıkan Valiler Kararnamesi oldu. “Kendisine ilimize katkıları […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programı sezon finali yaparak yaz tatiline girdi. 18.yılında 700’ncü kez dinleyicisiyle buluşan Basın Odası, Eylül ayında yeniden dinleyicileriyle buluşacak.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Programın sezon finalinin konusu ise son çıkan Valiler Kararnamesi oldu.
“Kendisine ilimize katkıları dolayısıyla teşekkür ederiz”
Geçtiğimiz hafta yayınlanan Valiler Kararnamesi ile ilimiz Valisi Hakan Yusuf Güner’in Merkez Valisi olduğunu ve yerine İçişleri Bakanlığı bürokratı Aziz Yıldırım’ın atandığını belirten Gazeteci İsmail Akar, “Kararnamede dikkat çeken atamalar oldu. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün memleketi Kayseri ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun memleketi Konya Valileri de merkeze çekildi. 50 ilin valisi değişti. 24 ile yeni vali atandı, 22 vali merkeze çekildi. Bakanlıktan valiliğe geçirilen bürokrat sayısı ise 15 oldu. Bu 15 ismin arasında ilimize vali olarak atanan Aziz Yıldırım’da bulunuyor. Şu anda 3 kadın vali görev yapıyor. Valimiz Hakan Yusuf Güner 2 yıl önce göreve başlamıştı. Halkla ve basınla arası oldukça iyiydi. İlimizin gelişimi için birçok proje hazırladı. Hep halkın içinde bir valiyim dedi ve bunu uyguladı. Lüks mekânlarda, işadamlarıyla zaman geçirmek yerine sürekli halkla iç içe oldu. Kendisine ilimize katkıları dolayısıyla teşekkür ederiz” diye konuştu.
“Sayın Valimiz oldukça enerjik bir çalışma dönemi geçirdi”
Valilerin hizmet sürelerinde yaptıkları işlere göre değerlendirileceğini söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Yoksa kişisel sürtüşme veya başka nedenlerden dolayı değerlendirme yapılması doğru değildir. Bugüne kadar 42 vali ilimizde görev yaptı. Gelecek olan Aziz Yıldırım 43.valimiz olacak. Tüm valiler hizmet ettikleri şehirlere dokunup, bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Son Valimizde şehrimize dokunup, hizmetlerde bulundu. Tüm valilerin çalışırken taraf oldukları veya karşı oldukları olaylar olabilir. Şehirdekilerin de valilerden farklı beklentileri olabilir. Bu kimi zaman örtüşür, kimi zamansa örtüşmez. Sayın Valimiz Hakan Yusuf Güner görevde bulunduğu süre boyunca proje geliştirilmesi konusunda yoğun çabalar sarf etti. Fakat siyasetten kadro bularak müdür olan bazı kişileri bu gayret memnun etmedi. Sayın Valimiz oldukça enerjik bir çalışma dönemi geçirdi. Valiler yer değiştirirken bence hükümet bunun gerekçesini de açıklamalı. Bunun yapılması lazım” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Vali’nin asıl görevi devlet adına kurumlarla koordineyi sağlamaktır”
Yeni Vali’ye görevinde başarılar dileyerek sözlerine başlayan Gazeteci Ahmet Tunca, “Kimseye etmem şikâyet ağlarım ben halime diye bir şarkı vardır. Çevre illere baktıkça aklıma bu şarkının sözleri geliyor. Maalesef çevremizdeki birçok il gelişirken biz yerimizde sayıyoruz. Gelen tüm valiler mutlaka iyi niyetle hizmet ediyorlar. Bu tartışmasız bir gerçek. Ancak yapılanlara bakarak yorumlamak lazım. Önemli olan valilerin arkalarında bıraktığı eserlerdir. Valiler için görev yerlerinin değişmesi bir kayıp değildir. Eğer iz bırakmış bir vali giderse o şehir kaybeder diye düşünüyorum. Valiler gelirler, geçerler. Vali’nin asıl görevi devlet adına kurumlarla koordineyi sağlamaktır. Bunu iyi başaran Valiler unutulmazlar. Göreve yeni başlayacak olan Valimizin iz bırakacak işler yapmasını umuyor ve bekliyoruz. Biz basın mensupları da yapılan güzel işleri inşallah kamuoyuyla paylaşır ve değerlendiririz” diye konuştu.
“Mevcut iktidarla birlikte bence valilik müessesi çökmüştür”
Şu anda büyük şehirlerin Valilerinin kimler olduğunu birçok kişinin bilmediğini söyleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Mevcut iktidarla birlikte bence valilik müessesi çökmüştür. Bundan sonra valilerin kim olduğu önemli değildir. Valilerden kimse proje de beklemesin. Mevcut iktidar maalesef illeri valilerin değil il başkanlarının yönettiği bir sisteme doğru sürüklüyor. Bunun millet farkında mı? Bunun cevabını bilmiyorum. Eskiden ülkemizde marka valiler vardı. Hepimiz isimlerini bilirdik. Şu anda valinin kim olduğu önemli değil. Vali yönetmiyor, refakat ediyor. Mevcut iktidar illeri siyasilerin yöneteceğini söylüyor. Eskiden uygulama böyle değildi. Günümüzde valiliğin statüsü değişmiştir. Yeni Valimiz Aziz Yıldırım Afyon’da daha önce görev yapmış üst düzey bir bürokrat. Ciddi görevlerde bulunmuş biri. İnşallah güzel işlere imza atar. Kendisine başarılar diliyorum” şeklinde görüşlerini ifadelendirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır