passo
Basın Odası’nda 2013 değerlendirildi

Basın Odası’nda 2013 değerlendirildi

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası 2013 yılının son programıyla dinleyicileriyle buluştu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa her hafta olduğu gibi Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar. Programda 2013 yılının ilimiz ve ülkemiz açısından öne çıkan başlıkları, yargıda yaşananlar ile yerel seçime doğru son durum değerlendirildi. “2013 yılında yargının siyasallaşması […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası 2013 yılının son programıyla dinleyicileriyle buluştu.

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa her hafta olduğu gibi Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar.

Programda 2013 yılının ilimiz ve ülkemiz açısından öne çıkan başlıkları, yargıda yaşananlar ile yerel seçime doğru son durum değerlendirildi.

“2013 yılında yargının siyasallaşması konusu hep gündemdeydi”

2013 yılında ülkemizde çok önemli gelişmelerin yaşandığını kaydeden Gazeteci Ahmet Tunca, “2013 yılı içerisinde Afyon’un Türkiye’ye vurduğu bir damgasını vurduğu bir olay olmadı. 2013 yılında yargının siyasallaşması konusu hep gündemdeydi. Ergenekon ve Balyoz’da çok ağır kararlar verildi. Kimileri için iki defa ağırlaştırılmış müebbet cezaları verildi. Bugün halkın yarından fazlası bu yargılamaların iptal edilmesi inancını taşıyor. Hemşerimiz Başbuğ Paşa’ya maalesef yeterince sahip çıkmadık. Bu konu beni çok üzüyor. Bugün orduda atanacak general bulunamıyor. Bazı yetkililer bu davaların komplo olduğunu söylüyor. Yaşananları anlamak mümkün değil. Yine Taksim olayları 2013 yılına damgasını vuran bir olaydı. Yaklaşık 7 milyon insan sokağa döküldü, tencere tava çaldı. Gençlikten umudumu kestiğim anda Taksim olayları başladı ve ülkemizdeki gençlerin boş olmadığını görmüş olduk. Gençlerimiz gerektiğinde kırmadan, yıkmadan tepki koyabileceklerini gösterdiler. Yine yılın sonunda yaşanan bu yolsuzluk olayları da 2013 yılının öne çıkan önemli gelişmelerinden biri oldu. Yaşananlar sadece ülkemizde değil dünyada yankılandı” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Geçtiğimiz Şubat ayında eğitimle ilgili ciddi bir tartışma yaşandı”

Geçtiğimiz Şubat ayı başında ilimizde eğitimle ilgili ciddi bir tartışma olduğunu söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “TOBB, ilimizde Organize Sanayi Bölgesi’ne bir meslek okulu yapacaktı. Bu okul yapılsaydı her yıl TOBB Afyonkarahisar’a eğitim için 1 milyon dolar para gönderecekti. Bu para ilimizdeki eğitim sıkıntılarının bir bölümünün giderilmesine neden olacaktı. Ama ilimizin yöneticileri aralarında anlaşıp bu okulun yerine Uydukent’te İmam Hatip yapılmasına karar verdiler. TOBB Uydukent’e yapılacak olan bu okula yıllık 1 milyon dolar vermiyor, sadece inşasını yapacak. Bu yapılan ilimizin eğitiminin kötü noktada kalmasına çanak tutmaktır. Hiçbirimiz İmam Hatip’e karşı değiliz. Ama bu yapılanın yanlış olduğunu söylememiz lazım. Bence 2013 yılında ilimizin en önemli olayı budur. İkinci olay da 2013 yılında Türklüğe suikast yapılmıştır. İlimizde Ziraat Bankası ve Devlet Hastanesi’nden TC ibareleri kaldırılmıştır. İnsanlar tepki amaçlı sosyal medyada isimlerinin önüne TC ibaresini kullanmışlardır. 30 Eylül’de de Başbakan’ın açıkladığı demokratikleşme paketi ile Andımız okullardan kaldırılmıştır. Bence 2013 yılında yaşanan en önemli iki olay bunlardır” şeklinde konuştu.

“Basın Odası’na başlayalı tam 15 yıl oldu”

Yeni yılda herkese sağlık ve huzur dilediklerini belirten Gazeteci İsmail Akar, “Yıllar hızla geçip gidiyor. Basın Odası’na başlayalı tam 15 yıl oldu. 600’e yakın program yaptık. Daha önce farklı gazeteci arkadaşlarımızla bu programda birlikte olduk. Ancak son 5 yıldır şu anki gazeteci arkadaşlarımızla birlikteyiz. Her hafta dilimizin döndüğü, aklımızın erdiğince bir şeyler paylaşıyoruz. 2014 yılında da paylaşmaya devam etmeyi istiyoruz. Yeni yılda herkese mutlu ve aydınlık yarınlar diliyorum. Her şey gönlünüzce olsun” dedi.

Programın son bölümünde yerel seçimlere doğru son gelişmeler değerlendirildi.

“Tüm ilçe aday adayları 2’ye düşürüldü”

Ak Parti’de sadece Afyonkarahisar’da değil, Türkiye’nin tamamında ilçe belediye başkan adaylarının açıklamadığını belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “ Pek çok ilçede aday belirlemede sona gelindi. Bana gelen son bilgileri söylüyorum. Ak Parti’de ilçe belediye başkan adaylarını tespit eden 9 kişilik komisyon var. Bu komisyonda tüm ilçe aday adayları 2’ye düşürüldü. Yani tüm illerin ilçe adayları 2’ye düşürüldü. Sadece tek aday olan ilçelerde tek isim yazıldı. Afyon’un ilçelerindeki aday adayları da 2 isme düşürüldü. Yani en iyi isim şudur, olmazsa bu olsun şeklinde 2’ye düşürüldü. Bu 2 ismin belirlenmesinde anketler, temayül yoklamaları, il milletvekillerinden gelen öneriler, il yönetimlerinden alınan bilgiler değerlendirildi. Ayrıca basında çıkan haberlere bakıldı. Bunların hepsi değerlendiriliyor ve puanlama yapılıyor. Böyle böyle isimler 2’ye düşürüldü. Pek çok ilçemizde kimin aday olacağı merak ediliyor. Başbakan bu iki isimden biri olsun diyebileceği gibi başka bir ismi de açıklayabilir. Karar verildikten sonra belirlenen isimler il yönetimleri, milletvekilleri veya bakanlar tarafından açıklanacaktır. Ben Ak Parti’nin 15 Ocak’a kadar adaylarını açıklayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Programda ayrıca İstiklal Marşı’nın şairi Mehmet Akif Ersoy vefat yıldönümü dolayısıyla anıldı.

Dinleyicilerin sorularıyla yoğun olarak katıldıkları Basın Odası yeni yıl tebrikleriyle sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır