passo
Basın Odası’nda 2015 yılı değerlendirildi

Basın Odası’nda 2015 yılı değerlendirildi

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası 2015 yılının son programıyla dinleyicileri ile buluştu. Programda 2015 yılında yaşanan önemli olaylar değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. “Sıkıntılı bir yılı geride bırakmak üzereyiz” Sıkıntılı bir yılı geride bırakmak üzere olduğumuzu kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “2015 […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası 2015 yılının son programıyla dinleyicileri ile buluştu. Programda 2015 yılında yaşanan önemli olaylar değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
“Sıkıntılı bir yılı geride bırakmak üzereyiz”
Sıkıntılı bir yılı geride bırakmak üzere olduğumuzu kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “2015 Ocak ayında Paris’te bir saldırı meydana geldi ve 17 kişi yaşamını yitirdi. Şubat ayında Özge Can cinayeti işlendi ve Süleyman Şah türbesinin nakli gerçekleştirildi. Mart ayında Çağlayan Adliyesinde Savcı Mehmet Selim Kiraz teröre kurban gitti. Nisan’da dünya liderleri Çanakkale’ye geldiler. Mayıs ayında tiyatromuzun ustalarından Zeki Alaysa hayatını kaybetti. Haziran’da seçim yapıldı ve tek başına iktidar çıkmadı. Temmuz ayında Suruç’ta bir patlama meydana geldi ve 32 kişi yaşamını yitirdi. Ağustos’ta Güneydoğu’da sokağa çıkma yasağı başladı ve Hopa’da meydana gelen sel felaketinde 8 kişi hayatını kaybetti. Eylül ayında Hac’da meydana gelen izdihamda yaklaşık 2 bin Hacı yaşamını yitirdi. Ekim’de Ankara Garı’nda terör saldırısı yaşandı ve 102 kişi hayatını kaybetti. Kasım ayında erken seçim yapıldı ve Ak Parti tek başına iktidar oldu. Aralık ayında ise Nobel ödülünü Türk bilim adamı Aziz Sancar aldı. 2015 yılının önemli olaylarından bazıları bu şekilde gerçekleşti. 2016’da ülkemize ve tüm dünyaya sağlık, huzur ve mutluluk dilerim” şeklinde konuştu.
“2016 yılının da 2015’e benzer formatta geçeceğini düşünüyorum”
2015 yılında iki seçim kaybeden muhalefet liderleri Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin hala liderliğe devam ettiklerini belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “Her iki lider de hiçbir şey olmamış gibi liderliklerini sürdürüyorlar. 2016 yılının da 2015’e benzer formatta geçeceğini düşünüyorum. Hatta sorunların daha da ağırlaşacağını düşünüyorum. Çünkü içinde bulunduğumuz şartları iyileştirebilecek yöneticimiz yok. Ciddi manada yönetim sıkıntısı var. Olaylara şaşı bakılıyor. Orta Doğu’daki sıkıntılara taraf olunmaması gerekirken maalesef taraf oluyoruz. Ekonominin hali de ortada. Durmadan iç piyasayı hareketlendirmek için paket açıyorlar. Eğitim durumumuz da yine kötü. Ülkemizi topyekûn kalkındırmak istiyorsak eğitime büyük önem vermek zorundayız. Ayrıca Güneydoğu’daki çatışmalar 2015 yılında çok arttı. Terör örgütü kırsaldan şehre indi. Yeni yılda bu sıkıntıların sona ermesini umuyor ama sona ereceğine inanmıyorum” diye değerlendirmede bulundu.
“Türkiye’de 2015 yılı çok kötü geçti”
Yaşanan acılar dolayısıyla 2015 yılında vatandaşın içinin kan ağladığını söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Herkes gözyaşlarını içine akıtıyor. Kimse birbirine bir şey söyleyemiyor. Artık televizyonda haber izlemek içimizden gelmiyor. Acı hadiseleri duymaktan, okumaktan bıktık. Geldiğimiz durum hiç iyi değil. Yıllarca süren barış sürecinde yaşananları hiç mi göremediniz? Hiç mi önlem alamadınız? Doğu’da her gün pek çok şehit veriyoruz. Bunlar bizi çok yaralıyor. Ülke neredeyse bölünmenin eşiğine geldi. Devlet adamlarımız bu yaşananları görmüyor mu? Türkiye’de 2015 yılı çok kötü geçti. İki seçim geçirdik. 7 Haziran’dan 1 Kasım’a kadar belirsizlik sürdü. Maalesef her geçen gün batağa saplanıyoruz. Yöneticilerin çözdüğü bir mesele yok. Meseleler dağ gibi olmuş durumda. Bugün artan terör hadiseleri nedeniyle ülkemiz Suriye ile mukayese edilmeye başlandı. Yöneticilerimiz akıllarını başlarına alsın ve bu ülkeye sahip olsunlar. Herkesin yeni yılını kutluyor, esenlikler diliyorum” şeklinde görüşlerini açıkladı.
“Yeni Türkiye söylemi test ediliyor”
2015 yılında ülkemizde tarihte ilk kez parlamento seçimlerinin üst üste iki kez yapıldığını belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Yine yıl içerisinde ülkemizin dış politikasında önemli hamleler yapıldı. Ayrıca ekonomik anlamda da yıl sıkıntılı geçti. Toplumsal olarak ise 2015 yılında toplumda çok ciddi bir ayrışma başladı ve sokak çatışmalarına kadar bu durum uzadı. Yeni model bir araç üretenler bunu piyasaya sürmeden önce nelere dayanabildiğini anlamak için çeşitli testler yaparlar. Ülkemiz adeta bu yaşananlarla test ediliyor. Ak Parti’nin getirdiği Yeni Türkiye söylemi test ediliyor. Türkiye tüm komşularıyla düşman olup, içeride çeşitli karışıklıklar yaşadığı halde, ekonomik sıkıntılar yaşadığı halde acaba ne kadar dayanabilecek testine tabi tutuluyor. Şu anda ülkemiz bu testten başarıyla çıkarsa Yeni Türkiye gerçekten güçlü bir model olarak dünya siyasetinde ve bölgede hâkim olur diye düşünüyorum. Yeni yılda ülkemize ve insanlarımıza huzur ve mutluluk diliyorum. Umarım beklediğimiz huzuru yakalarız” diye konuştu.
Programın son bölümünde 2016 yılından beklentiler konuşuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır